Kariyerin İçin Duygusal Zekanı Nasıl Kullanmalısın?

Buradasınız

Yaşa 29 Haziran 2022

kariyer, iş dünyası, başarı, insan kaynakları

İş hayatında ve kariyerinde seni başarıya götürecek birçok farklı durum, özellik ve yetenek vardır. Kişisel gelişimin, genel kültürün, uzmanlığın, bilgin ve zekan dışında senin çok daha başarılı olmanı sağlayacak ve kariyer basamaklarını da hızla tırmanmana destek olacak bir diğer unsur da duygusal zekadır. Bireylerin karşılarındaki kişi ile empati kurabilme, duygularını yönetebilme, gerektiğinde bunları yönlendirip kullanabilme, motivasyonu sağlama ve tüm bunları günlük hayat içerisinde dengeli şekilde yapabilme olarak tanımlanan duygusal zeka ile iş hayatında sen de başarıyı yakalayabilirsin. Bu yazımızda duygusal zekayı nasıl kullanmak gerektiğine dair detayları bulabilirsin.

İş hayatında önemi giderek artıyor

kariyer, iş dünyası, başarı, insan kaynakları, toplantı, adam

İş hayatı her geçen gün farklılaşıp değişirken birçok iş alanında ve sektörde de duygusal zekanın önemi giderek artıyor. Mesleki bilginin ve birikimin dışında duygularını ve kalbini kontrol etmeyi ve doğru iletişim için yönlendirmeyi içeren duygusal zeka, özellikle birebir iletişimin kurulduğu hizmet, sağlık, eğitim gibi alanlarda çok daha öne çıkıyor. Müşteriyi anlamanın ve empati kurarak onlar gibi düşünmenin önemli olduğu reklam, pazarlama, liderlik, yönetim, insan kaynakları gibi departmanlarda ise bugün vazgeçilmez olarak sayılıyor. Zekanın yanında sektörel tecrübe ve deneyimle birleştirilmesi durumunda duygusal zekanın kariyer aşamalarında ayırt edici bir özellik olduğu kabul ediliyor. Bugün iş hayatında başarıyı yakalamış ve yükselmiş birçok kişide duygu kontrolünün üst düzeyde olduğu ve empati yeteneğinin geliştiği birçok farklı araştırma tarafından gösteriliyor.

Kendini ve karşındakini kontrol etmeyi kolaylaştırıyor

kariyer, iş dünyası, başarı, insan kaynakları, kadın

Duygusal zekanın sağladığı en büyük faydalardan biri, kişinin o andaki duygularının farkına varması ve bu yolla da nasıl davranması gerektiğini yönetebilmesini sağlaması. Bunun iş dünyasındaki karşılığı ise son derece stresli, yoğun ve yorucu anlarda doğru karar verilmesi için doğru duygusal zemine kişiyi çekmesi olarak öne çıkıyor. Eğer duygusal zekanı doğru kullanmayı öğrenerek hem kendinin hem de karşındakinin duygusal durumunu okumayı başarırsan, birçok zorlu durumdan çok daha rahat çıkabilirsin. Bu da iş yerinde sahip olduğun görev ve sorumlulukları daha iyi şekilde yerine getirmene ve daha başarılı bir çalışan olarak öne çıkmanı sağlıyor.

Doğru ve açık iletişim kurarak nokta atışı yapılmasını sağlar

kariyer, iş dünyası, başarı, insan kaynakları, mutlu, mutsuz

İş hayatındaki birçok günlük rutin, stres ve aceleye neden olduğu için çalışanlar da böyle ortamlarda doğru kararları verme ve işi gerektiği ölçüde doğru şekilde yapma konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Duygusal zeka yönetimini doğru şekilde yapabilen insanlar ise böylesine durumlarda bile kendilerini kontrol altına almayı başararak asıl konuya odaklanabilir ve sorunu geride bırakarak çözüme doğru gidebilir. Duygusal zekası kuvvetli olan kişiler, sorunlar yerine her durumda çözüme kilitlenirler ve bunu yaptıkları için de ikili ilişkilerini de genelde kimseyi üzmeden, sıkmadan ve yıpratmadan kurarlar. Bu da iş hayatının en temel gereksinimlerinden biri olan etkili iletişimin kurulması için anahtar bir rol olarak karşımıza çıkar.

Davranışlarının daha farkında olmana yardımcı olur

kariyer, iş dünyası, başarı, insan kaynakları

Duygulara yön veren güç, düşüncelerdir ve bunun sonucunda ortaya çıkan davranışlar da bizlerin kim olduğunu belirler. Duygusal zekası gelişmiş kişiler, duygularından ve düşüncelerinden yola çıkarak ortaya çıkan davranışlarını çok rahatlıkla kontrol ederler. Bir davranışta bulunduklarında bunun sonucunun ne olacağını, işin nereye gideceğini, karşılarındakinin bunu nasıl algıladığını çok iyi bilirler. Buna göre de önce kim olduklarını keşfedeler, ardından hatalı ve yanlış davranışlarının oranını giderek azaltırlar. Açık ve doğru iletişimle başarıya doğru uzanırlar.

Duygusal zekanı nasıl geliştirebilirsin?

kariyer, iş dünyası, başarı, insan kaynakları, beyin

Peki kariyerinde hızla yükselmek ve farklı işlerde başarılı şekilde ilerlemek için duygusal zekanı nasıl geliştirebilirsin? Bunun için yapman gereken öncelikle kendinin farkına varmak ve kişisel özelliklerini, duygularını ve davranışlarını mercek altına almak. Kim olduğun ve nerede, nasıl davrandığın oldukça önemli. Kendi içinde çıktığın bu yolculuk sonrasında karşındakilerin duygularını nasıl anlayacağın, beden dilini nasıl okuyacağın, duygu ve düşüncelerini nasıl yönlendireceğin konusunda uzmanlardan ve profesyonellerden eğitimler alabilirsin. Duygularını kontrol etmek için sakin olmayı, stresi yönetmeyi, açık iletişim kurabilmeyi, etkin dinlemeyi ve empatiyi öğrenmelisin. Kendinin ve çevrendekilerin farkına vararak sürekli olarak kendini bu konuda geliştirmeyi öğrenmelisin.

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.