Kariyerin Boyunca Başarını Artıracak 8 Altın Öneri

Buradasınız

Yaşa 15 Mart 2021

başarı, iş adamı, erkek, roket

Başarılı olabilmek için sadece çok çalışmak yeterli midir? Bu soru iş hayatında ya da arkadaş buluşmalarında sıkça gündeme gelen ve üzerinde konuşulan konular arasındaki yerini koruyor. İş hayatında başarı her birimize göre farklı anlamlar ifade etse de, kariyer yolculuğunda başarıya ulaşmanın yolu belli başlı adımlardan geçer. Başarılı bir kariyere sahip olman için altın değerinde önerilerimizi senin için derledik.

Hedefini belirle

puzzle, iş hayatı, başarı

Hedef belirlemek, kariyer yolcuğunda çıkabilecek olası pürüzler karşısında pes etmemeni sağlar. Ne uğruna çabaladığını sana hatırlatır. Ayrıca hedefini belirlemek izleyeceğin yolları baştan görmeni ve bu yollara göre hareket etmeni sağlar. Kısacası karşına çıkabilecek problemlere karşılıklı her daim hazırlıklı olursun.

Yardım istemekten korkma

erkek, kadın, ofis, bilgisayar, çalışma, iş hayatı

Kariyerinde başarıya adım adım ilerlerken bazen destek alman gereken kritik zamanlar olabilir. Bu gibi durumlarda ilerleyemediğin konu ya da durumla ilgili uzmanından yardım almak en iyi ve doğal çözümdür. Bu yüzden vakıf olmadığın konularla ilgili olarak işin uzmanına danışmaktan ve yardım almaktan çekinmemeni öneriyoruz.

Her zaman planlı çalış

kum saati, erkek, iş adamı, ofis, bilgisayar

Önünü net görebilmen ve kafa karışıklığı olmadan ilerleyebilmen için plan yapman çok önemlidir. Plan yapmak hayatına ve işine düzen katar. En zor süreçleri dahi kolayca geçmene olanak sunar.

Proaktif olun

domino, iş adamı, çalışma

Başına gelebilecek herhangi bir soruna karşı hazırlıklı olmanın, içerisinde bulunduğun durumdan minimum zararla ve ivedilikle çıkmanı sağlayacağını unutmayın. Ayrıca, bir sorunu öngörebiliyor olman, aslında hedefine giden yolda ilerleme kaydettiğinin de bir göstergesidir.

Öğrenmenin sonu yok

jenga, renkler, oyun, iş hayatı, başarı

Başarıya ulaşmak kadar başarıyı elinde tutabilmek de öğrenmekten geçer. Özellikle dijitalleşme ile birlikte günümüzde mesleğinin dışındaki bir çok alana da hakim olman, bu alanları mesleğine entegre etmen bekleniyor. Dolayısıyla, öğreneceğin ve iş hayatına katacağın her yeni bilginin kariyerinde seni yukarıya taşıyacağı aşikar.

Geri bildirimler hayat kurtarır

iş hayatı, fikir, liderlik

Kariyerinin hangi noktasında olursan ol geri bildirim almak kendini geliştirebilmen için büyük önem taşır. Geri bildirimler senin gözünden kaçan detayları görebilmeni ve bir sonraki işine daha bilinçli yaklaşmanı sağlar.

Hatalarından ders çıkar

yüzler, gülmek, ağlamak, el

Kariyerin boyunca elde ettiğin başarılar kadar hataların da çok önemlidir. Yaptığın hatalar karşısındaki duruşun seni ya başarılı ya da başarısız yapar. Eğer hatalarından ders çıkarır, onları hata değil bir deneyim olarak görürsen, başarılı olma yolunda ilerlemeye devam edersin.

Daima kendinize güvenin

satranç, iş hayatı, satranç tahtası, tek

Özgüven ve başarı, bu iki kavram birbiriyle bağlıdır. Kariyerin boyunca ne yaparsan yap, öncelikle kendine güven. Çünkü kendimize duyduğumuz güven sayesinde her konuda ilk adımları atma cesaretini gösteririz. Kendine duyduğun güven başaracağına olan inancını da olumlu etkiler. Unutulmamalıdır ki, inanmak başarmanın yarısıdır. Kendine inandığında önüne çıkan hiçbir engel seni yolundan alıkoyamaz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.