Kariyer Planlarken En Sık Yapılan 5 Hata

Buradasınız

Yaşa 29 Kasım 2019

Her sabah işe giderken kariyer seçimlerini tekrar tekrar sorgulayan birçok insan olduğunu bilmek sizi pek de şaşırtmayabilir. Kariyer planlamak günümüzde oldukça stresli ve hataya açık bir konudur. Birçok insan kariyerini henüz bilinçsizken planlamaya başlar ve elde ettiği sonuçlar hayal kırıklığı olabilir.

 

Sizler için kariyerinizi planlarken dikkat etmeniz gereken noktaları ve en sık yapılan hataları yazdık. İşte mutlu bir iş hayatı için kaçınmanız gereken 5 hata...

 

1. Maddiyat odaklı düşünmek

Yapacağınız işe karar verirken önceliği maddiyat kriterine vermek hayal ettiğiniz kariyere ulaşmanızı engeller. Dolayısıyla geleceğinizi belirlerken sadece paraya değil, o işin size katacağı değerlere odaklanmalı ve uzun vadede başarı elde edebilmek için yalnızca paranın yeterli olmayacağını anlamalısınız. Kısacası başarılı bir kariyer istiyorsanız işin maddi boyutunu bir kenara bırakmalısınız. Elbette maddiyatı tamamen göz ardı edin demiyoruz, ancak sırf kazancı daha yüksek diye hayatınızı sevmediğiniz bir işle geçirmemelisiniz.

 

2. Geçici çözümler üretmek

Başarılı bir kariyerin anahtarı, geçici çözümler üretmekten kaçınmaktır. İçinde bulunduğunuz durumları çözmesine karşın uzun vadede sizi mutsuz edecek planlardan kaçınmalısınız. Kariyerinizi planlarken yakın geleceğe değil, resmin bütününe odaklanmalısınız. Kısa vadede para kazandıracak ama uzun vadede mutsuz edecek işler yerine, hem geçici hem de kalıcı çözümler sunan tercihler yapmaya özen göstermelisiniz. Başarılı bir kariyer istiyorsanız sabırlı olmayı da unutmamalısınız.

 

3. Kendini iyi tanımamak

Kariyer planlarken en sık yapılan hatalardan biri de kişilerin kendini yeterince iyi tanımadan hareket etmesidir. Yapılan bu hatalar, birçok insanı mutsuz bir kariyere sürüklemektedir. Örneğin insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanmayan birinin satış departmanında çalışması, onu uzun vadede mutsuz edecek ve hiçbir zaman tatmin etmeyecektir. Dolayısıyla kariyerinizi planlarken ne istediğinizi iyice düşünmeli ve seçimlerinizi buna göre yapmalısınız.

 

4. Başkalarına göre seçim yapmak

Başkalarının isteklerine göre tercih belirlemek, sırf popüler olduğu için belirli iş kollarına yönelmek ve öncelik sıralamasında bireysel istekleri göz ardı etmek, kariyer planlarken en sık yapılan hatalar arasındadır. Kariyerinizi planlarken başkalarının önerilerini uygulamak, bu kararlardan etkilenen tek kişi olacağınız için yine sizi mutsuz edecektir. Kısacası, kariyerinizi planlarken istek ve ihtiyaçlarınızı iyi analiz etmeli, başkalarının istekleri üzerinden hayatınızı etkileyecek seçimler yapmaktan kaçınmalısınız.

 

5. Olasılıkları hesaba katmamak

Kariyerinizi büyük ölçüde planladığınızı varsayalım, bu planları yaparken bütün olasılıklara yer vermeyi de unutmamalısınız. Yani yedekte bir A, B, hatta bir de C planı bulundurmalısınız. İşler istediğiniz gibi gitmediği takdirde yolunuza hangi yönden devam edeceğinizi bilmek, başarılı bir kariyer oluşturmanın ilk adımlarından biridir. Dolayısıyla hiç tahmin etmediğiniz sonuçlarla karşılaşmamak adına yedek plan oluşturmak, kariyer basamaklarını çok daha sağlam tırmanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kaynak:

https://toptalent.co/kariyer-planlamada-en-cok-yapilan-10-hata

https://paratic.com/kariyer-planlamasinda-en-sik-yapilan-hatalar/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.