Kariyer Planlaması Yapılırken Göz Ardı Edilen 8 Kritik Detay

Buradasınız

Yaşa 20 Mayıs 2019

Kariyer planlaması, gelecek hedefleri arasında oldukça önemli bir yere sahip. Birçok kişi özellikle lise eğitiminden sonra kariyeri hakkında düşünmeye başlıyor ve ihtiyaç duyduğu eğitimleri alarak kendini geliştiriyor. Ardından kariyer basamaklarını hızla tırmanıyor. Ancak kariyer planlaması yaparken göz ardı edilen bazı detaylar, yanlış seçimlere ve istenmeyen sonuçlara neden oluyor. Gelin, kariyer planlaması sürecinde göz ardı etmemeniz gereken şeylere birlikte bakalım...

 

1.Kendini tanımak

Kariyer planlamasının ilk ve en önemli adımı kendini tanımak. Okuduğunuz bölüm ya da aldığınız eğitim, kariyer planınızın önemli bir parçası olabilir ancak kişiliğiniz ve istekleriniz bu eğitimlerden ayrı bir yolda ilerliyor olabilir. Bu ayrımı göz önünde bulundurmalı, kendinizi tanımaya çalışmalısınız. Ne yapmak istediğinize, ne kadar zamanda ne kadar yol katetmek istediğinize ve kariyeriniz dışında hayattan ne beklediğinize karar vermelisiniz. 

 

2. Doğru planlama

Genellikle bir iş ya da sektör belirlediğimizde gerisinin kendiliğinden geleceğini düşünüyoruz. Aslında sektörler ve hatta işler bile kendi içlerinde farklı dallara ayrılabiliyor. O yüzden bu yola atılmadan önce tüm adımlarınızı doğru bir şekilde planlayın. En alt kademeden başlayarak en tepe noktasına kadar planladıktan sonra zirveye bir anda ulaşamayacağınızı düşünerek hareket etmelisiniz.

 

3. Yardım alma

Kariyerinizi planlarken ne istediğinizi çok iyi bilseniz de yardım almaktan çekinmeyin. Etrafınızda planladığınız basamakları çıkmış ya da size rehber olabilecek biri varsa mutlaka onunla konuşun.

 

4. Örnek alma

Örnek almak çoğu zaman taklitçilik gibi görünse de önünüzde sizin hayallerinizi süsleyen her adımı atmış iyi bir rol model varsa onu örnek alın ve hangi yollardan geçtiğini, hangi eğitimleri aldığını, kişisel olarak nasıl özelliklere sahip olduğunu inceleyin.

 

5. Bağlantı kurma

Eğer gerçekten hayalini kurduğunuz ya da yükselmek istediğiniz bir sektör varsa mutlaka sektörün önde gelenleriyle ya da başarılı isimleriyle bağlantı kurun. Etkinliklere ve seminerlere katılın. 

 

6. Yatırım yapma

Kariyer planlamasında akla ilk gelen tecrübe edinmek olsa da iş hayatına atıldıktan sonra ya da atılmadan önce mutlaka kendinize yatırım yapın. Sektörünüzün gerekliliklerini göz önünde bulundururarak sahip olmanız gereken yetileri belirleyin. 

 

7. Yeniliklere açık olma

Önünüzde adım adım planladığınız uzun bir yol olabilir ama bu yolda ilerlerken planınız dışında kalan şeylere kapılarınızı kapatmayın. Yeniliklere açık olun, denemekten korkmayın. Belki çok daha güçlü bir yönünüzü keşfedebilir ya da asıl ilgilendiğiniz alana tecrübe anlamında katkısı olacak başka işler yapabilirsiniz. 

 

8. Mola verme

Çoğu zaman hedefe kilitlenir ve ona ulaşmak için hiç durmadan çalışırız. Kariyer planlaması yaparken hedef sizin için elbette önemli olmalı ancak bazen o hedefe yürürken yeterli motivasyonu yakalayabilmek için mola vermeyi unutmayın. Bu sizi zayıf kılmaz.

 

Kaynak:

https://www.livecareer.com/career/advice/careers/career-planning-tips

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.