Kariyer İçin Üniversiteden Sonra Hangi Eğitimleri Almalısın?

Buradasınız

Yaşa 18 Mayıs 2022

üniversite, eğitim, kariyer, kişisel gelişim

Üniversiteler, hayat boyu öğrenme vizyonunu edindiğini kanıtlayan diplomanın yanında perspektif de kazandıran eğitim kurumları olarak ülkemizin geleceğini inşa etmeye devam ediyor. Kariyer yönünü köklü şekilde değiştiren ve çeşitli alanlarda uzmanlık kazandırmaya yardımcı olan üniversite artık tek başına yeterli olmuyor. İş hayatında daha verimli olmanı sağlayacak ve iş hayatına rakiplerinden daha önde başlamana yardımcı olacak eğitimler alman gerekiyor. Biz de iş hayatını etkileyecek bazı eğitim önerilerini senin için derledik.

Mutlaka yabancı dil öğrenmelisin

üniversite, eğitim, kariyer, kişisel gelişim

Yabancı dil öğrenmek, iş hayatını başarıya taşımakta yardımcı olan basamakların temel taşlarından biridir. Aynı zamanda sosyal hayatında da kişisel gelişimin için önemlidir. Farklı bir dil bilmek farklı kültürlerle tanışmana birçok insan tanımana da yardımcı olur. İş hayatında ikinci bir dil bilmek ise büyük bir avantaj sağlıyor. Artık uluslararası en önemli dil sayılan İngilizcenin dışında ikinci ya da üçüncü yabancı dili bilmek kariyerinde büyük avantajlar yaratabiliyor. Rusça, Çince, Japonca ya da Arapça gibi dilleri bilmek seni diğer adaylardan ayıran, şansını ve taleplerinin kabulünü lehine çeviren bir yetenek olarak sana geri dönüyor. Dil becerisine sahip olmak iş yelpazeni genişlettiği gibi çoklu görev yeteneğinin de gelişmesine katkıda bulunuyor.

Stresini kontrol etmeyi öğrenmelisin

üniversite, eğitim, kariyer, kişisel gelişim

Sosyal yaşamda ve iş hayatında gelişen olaylar silsilesinin stres seviyesini arttırdığı ve buna bağlı olarak sağlık problemleri dahil birçok sorunu beraberinde getirdiği biliniyor. Depresyon, kaygı ve endişe sorunları, ruhsal ve fiziksel çeşitli problemler yüksek stres sonucu ortaya çıkıyor. Stres yönetimi eğitimleri stresin temel nedenlerini tespit edip önlemek için çeşitli yollar ve teknikler geliştirmeye yarıyor. Stres yönetimi eğitimi almanın başlıca faydası ise stresle baş etmen, kaygı ve endişe sorunlarının üstesinden gelebilmen için çeşitli teknik yöntemleri öğreterek iş hayatında ve sosyal yaşamında daha verimli olmanı sağlıyor.

Dijital dünyaya ayak uydurmalısın

üniversite, eğitim, kariyer, kişisel gelişim

Üniversiteyi bitirdikten sonra eğitimine devam etmenin yanında iş dünyasına da adım atarak kariyerine başlayacaksın. Burada dikkat etmen ve kendini geliştirmen gereken noktalardan biri de dijital dünya olacak. Dünya her gün değişiyor ve yeni teknolojik gelişmelerle dijital alanda birçok yenilik hayatımıza giriyor. İş ve eğitim dünyasını da yakından etkileyen bu gelişmelere ayak uydurmak ve bu alanlarda kendini geliştirmen de oldukça önemli. Metaverse, yapay zeka, nesnelerin interneti gibi birçok farklı alanda eğitimler alarak gelecekteki dünyada çok daha rahat edebilir ve kariyerin için kendini destekleyebilirsin.

Zamanı doğru yönetmelisin

üniversite, eğitim, kariyer, kişisel gelişim

Zaman soyut bir kavramdır. Zamanın değişmez, durmaz ve asla geri alınmaz olduğunu bilir bu sebeple planlı yaşamaya çalışırız. Zamanı doğru yönetmek; zamanının boşa geçmesini önler, kişisel zamanının artmasına yardımcı olur, üretici ve yaratıcı yönlerini geliştirir. Zamanı doğru yönetmek için ajanda kullanmalısın çünkü ajanda kullanmak yaptığın ve yapacak olduğun işleri listelemende yardımcı olur. Yapılacak olan işleri aciliyet durumuna göre sıralamanı kolaylaştırır. Doğru zamanda uyumak, doğru zamanda uyanmak da doğru program oluşturmanın temelidir.

Güne erken başlamak birçok işi önceden bitirip doğru zamanda mola vermene yardımcı olur. Bu sayede kendine daha fazla vakit ayırabilirsin. Zamanı doğru yönetmek istiyorsan doğru zamanda uyumalısın. Uykunu alıp güne başladığında verimli ve yaratıcı yönlerin ortaya çıkar ve daha dinç hissedebilirsin. Zamanı doğru yönetmek; hedeflerine ulaşmana yardımcı olur ve daha verimli çalışmanı sağlar.

İş becerilerini geliştirmelisin

üniversite, eğitim, kariyer, kişisel gelişim

İş hayatında başarılı olmak için ihtiyaç duyulan birçok yetenek vardır. İş becerisi, elinde bulundurduğun işi tamamlama sürecidir. İş becerilerini geliştirmek için de çeşitli yollar vardır; fakat temel ve herkesin kesinlikle deneyimlediği deneme yanılma yöntemi iş becerilerini geliştirmenin başlangıcıdır. Bir işi ilk defa yaparken korkup endişe duyman oldukça normaldir. Karşılaştığın ilk zorlukta yanlış yapman seni doğruyu bulmak için çabalamaya yönlendirir. Deneyim kazandıktan sonra ise kararlılık süreci başlar. Başarısızlıklar, yanlışlar bir süre sonra iş hayatındaki tecrübeler olarak sana geri döner.

Yüksek Lisans programları

üniversite, eğitim, kariyer, kişisel gelişim

Kariyer basamaklarını hızla tırmanırken birçok çalışan; prestijli, yaygın yüksek lisans programlarına ihtiyaç duyuyor. MBA programlarını ya da farklı yüksek lisans eğitimlerine devam etmek iş dünyasında yankı uyandırıyor. Yüksek lisans eğitimleri, profesyonel iş gücü ihtiyacını karşılamaya yönelik içerikleriyle çalışanların iş becerilerini geliştirme hedeflerinde ilk sırada yerini alıyor. MBA ya da diğer yüksek lisans programları gibi uzmanlık geliştiren eğitimler, iş dünyasında yönetim sorumluluğu ve becerisi kazandırmanın yanı sıra yönetim pozisyonuna ilişkin her alan için iş dünyasının kapılarını aralıyor. Yüksek lisans eğitimleri, üniversitede aldığın akademik eğitim ve uzmanlığının pekişmesini sağlamada ya da bunlara destek olacak yakın alanlarda uzmanlaşmana giden yolu açacaktır. Aynı şekilde yüksek lisans yaparak akademik alanda ilerlemen ve kariyer yapman da mümkün.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.