Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kariyer Hedeflerine Ulaşmak İsteyenlere: Öz Güveninizi Yükseltmenin 5 Etkili Yolu
Kariyer Hedeflerine Ulaşmak İsteyenlere: Öz Güveninizi Yükseltmenin 5 Etkili Yolu

iyihisset.com

12 Mar 2020


Öz güven sahibi bir birey olmak, hem iş hem akademik hem de sosyal hayatınızda sizi bir adım öne taşır. Özellikle kariyer basamaklarını tırmanmak isteyenler için vazgeçilmez bir özellik olan öz güven, günümüzde en sık altı çizilen konulardan biri.

Sizler için öz güveninizi geliştirmenin çeşitli yollarını yazdık. İşte kariyer hedeflerine ulaşmak isteyenlerin dikkate alması gereken 5 öneri...

1. Aksiyona geçin!

Amerikalı ünlü iletişim uzmanı Dale Carnegie’ye göre aksiyonsuzluk, şüphe ve korkuyu besler; aksiyon ise öz güven ve cesareti! Şirketlerde büyük kararlar öncesinde yaşanan uzun sessizliklerin, çalışanları ne kadar olumsuz etkilediğini düşünün. Başarısızlık korkusu, bizi neredeyse felç edebilir ancak unutmamalısınız ki en kötü karar bile kararsızlıktan daha iyidir! Siz de aksiyona geçerek, hesaplı kararlar alarak ve tarafsız kalmamaya özen göstererek öz güveninizi geliştirebilirsiniz.

2. Her gün yeni bir şeyler öğrenin

Eğer öz güven sahibi bir birey olmak istiyorsanız konfor alanınıza veda etmenin vakti geldi! Öz güveninizi geliştirmek için kendinizi düzenli olarak zorlamanız ve geliştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu sayede yeni şeyler denerken daha rahat hissedebilir, çevreniz tarafından öz güven sahibi bir birey olarak görülebilirsiniz. Unutmamalısınız ki denediğiniz her yeni şey; size tecrübe olarak dönecek, becerilerinizi geliştirecek ve sizi çeşitli alanlarda yetkin kılacaktır.

3. Olumsuz cümleler kurmaktan kaçının

Öz güveninizi geliştirmenin en önemli adımlarından biri de olumsuz cümleler kurmaktan kaçınmaktır. Özellikle de kendinize karşı! Çevrenizde sürekli olarak olumsuz yorumlar yapan biri olsaydı bu sizin motivasyonunuzu nasıl etkilerdi? Elbette ki motivasyonunuzun düşmesine ve hevesinizin kırılmasına neden olurdu! Bunu kendinize yapmaktan kaçının. Kendi kendinize düşünürken bile olumsuz düşünceler yerine motive edici düşünceler üzerinde durun.

4. Negatif insanlara veda edin

Negatif insanlara veda etmenin vakti geldi de geçiyor! Tabii ki yapıcı eleştirileri bu gruba dahil etmiyoruz. Bir birey olarak kendinizi geliştirmenin en önemli yollarından biri de yapıcı eleştirilere açık olmaktır. Ancak bazı insanları ne yaparsanız yapın memnun etmek pek mümkün değildir. Bu tip insanlarla mücadele etmek büyük bir zaman kaybı olabilir. Dolayısıyla negatif insanlara veda etmek ve kendinize odaklanmak, öz güveninizi geliştirmek için oldukça faydalı bir adım olacaktır.

5. Meditasyon yapın!

Güne nasıl başladığınız ve günü nasıl bitirdiğiniz, düşündüğünüzden çok daha önemli. Başarılı insanların en dikkat çeken özelliklerinden biri de şükran ve minnet duygusuna sahip olmalarıdır. Bu tip insanlar; ailelerine, sağlıklarına ve başarılarına minnet duyarlar. Güne minnet duygusuyla başlamak, öz güveninizi ve kendinize olan saygınızı geliştirmenize yardımcı olur. Özellikle meditasyon gibi içsel bir tecrübeyle minnet duygusunu desteklemek, hayat koşuşturmasında ihtiyacınız olan motivasyonu bulmanıza da yardımcı olacaktır.

 

Kaynak:

https://www.uplifers.com/ozguveninizi-yukseltmek-icin-her-gun-bunlari-yapmaya-ozen-gosterin/

https://www.uplifers.com/10-adimda-ust-duzey-ozguvenine-sahip-olun/

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.