Kariyer Basamaklarını Bir Bir Tırmanırken Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Tüyo

Buradasınız

Yaşa 26 Aralık 2019

Zeki olmak, iyi bir üniversiteden mezun olmak ya da birkaç dil bilmek; kariyer basamaklarını tırmanmak için yeterli olmayabilir. Özellikle günümüz dünyasında iyi bir iletişime ve görev bilincine sahip olmak, birçok vasıftan daha önemli olabiliyor. Dolayısıyla kariyer basamaklarını tırmanmak, hayal ettiğinizinden daha farklı bir tecrübe haline geliyor.

 

Kariyer basamaklarını tırmanırken dikkat etmeniz gereken tüyoları sizler için yazdık. İşte başarılı bir kariyer isteyenlerin dikkat etmesi gereken 5 nokta...

 

1. İş arkadaşlarınızla iletişiminizi güçlü tutun

Başarılı şirketlerin arkasında güçlü bir iletişime sahip ekipler yatar. Bu nedenle iş arkadaşlarınızla ve patronlarınızla kurduğunuz iletişim oldukça önemlidir. Tabii güçlü bir iletişime sahip olmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da yok değil! Öncelikle karşınızdaki kişiyi dinlemeye özen göstermelisiniz. Ek olarak kendi kelime seçimlerinize ve tavırlarınıza da dikkat etmeniz oldukça önemli. Çevrenizdeki insanları dinledikçe, anladıkça ve kendinizi daha iyi ifade ettikçe kariyer basamaklarını bir bir tırmandığınızı fark edeceksiniz!

 

2. Gündemi ve teknolojiyi takip edin

Eğer başarılı bir kariyer istiyorsanız dünyada, ülkenizde ve kendi sektörünüzde yaşanan gelişmeleri takip etmeniz şart! Çalıştığınız sektörün gündemini takip ederken bir yandan da politika ve ekonomi gündemlerini takip ederek piyasanın nabzını tutabilirsiniz. Kısacası yalnızca kendi ilgi alanınıza giren haberleri takip ederseniz gündemi kaçırabilirsiniz. Ek olarak çağımızın teknoloji çağı olduğunu da unutmamalısınız. Dolayısıyla teknolojik gelişmeleri takip etmek de büyük önem taşıyor.

 

3. İstikrarlı olun ve görevlerinizi sahiplenin

Eğer görevlerinizi sahiplenir ve takip ederseniz gerektiğinde kendi insiyatifinizi de kullanabilirsiniz. Dolayısıyla normal performansınızın dışına çıkabilir, yapacağınız işlere kendinizden de bir şeyler katabilir, vazgeçilmez bir çalışan ve iş arkadaşına dönüşebilirsiniz. Direktif almadan tamamlayabileceğiniz işler kendinizi bir adım ileriye taşıyabilmek için oldukça önemli. Ek olarak performansınızı her zaman ideal çizgide tutmak, hem sizin için hem de iş arkadaşlarınız için fazlasıyla motive edici olacaktır. Aksi takdirde kendinizi fazla yorabilir ya da iş arkadaşlarınızın sizden beklediği performansın altında bir performans sergileyebilirsiniz. Bu gibi durumlardan kaçınmak için istikrarlı olmak ve belli bir dengeyi yakalamak oldukça önemli. Bu sayede yöneticilerinizin güvenini kazanmak da mümkün.

 

4. Eleştirilere açık olun

Kariyer basamaklarını bir bir tırmanmak istiyorsanız eleştirilere açık olmanız şart! Bu noktada eleştirileri bir tenkit olarak değil, bir motivasyon konuşması olarak görmelisiniz. Bu sayede gelen olumsuz eleştirilerin sizin performansınızı etkilemesini engelleyebilir, kendinizi bir adım ileriye taşıyabilirsiniz. Yöneticilerinizden ya da iş arkadaşlarınızdan gelen her tavsiyeyi ve her eleştiriyi değerlendirmeye almalı, performansınızı artırmak için motive edici bir öğe olarak kullanmalısınız.

 

5. Giyiminize özen gösterin

Birçok şirket kıyafet konusunda katı kurallara sahip olsa da giyim tarzınız, sizin kim olduğunuzu yansıtır. Dolayısıyla diğer insanlardan ayrılmanız için önemli bir unsurdur. Çalıştığınız şirkete ya da sektöre uygun kombinler hazırlayabilir, kendi zevklerinizi yansıtırken bir yandan da kurallar çerçevesinde hareket edebilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli nokta ise asla ama asla dağınık, bakımsız ve uygunsuz bir görüntüye sahip olmamak! Kısacası giyiminiz ve kişisel bakımınız, kariyeriniz için düşündüğünüzden daha fazla anlam ifade ediyor!

 

Kaynak:

https://onedio.com/haber/kariyerinizi-ilerletmek-icin-yapmaniz-gereken-15-sey-544623

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.