Kadın Girişimciler için Başarı İpuçları

Buradasınız

Yaşa 02 Kasım 2021

kadın, girişimci, iş dünyası, atılım, startup

Kadın girişimcilerin sayısı son dönemde hızla artmaya devam ediyor. İş hayatının içerisinde aktif olarak yer almak ve üretime katılarak kendi uzmanlık alanlarına dair kariyer yapmak isteyen birçok kadın, start-up olarak bu dünyaya adım atıyor. Hayatın içerisinde kadın olmanın zorluklarını bu yeni adımlarında da zaman zaman yaşayan kadınlar, sahip oldukları yetenekleri ve zekalarını işe koyarak kısa zamanda başarıyı elde edebiliyorlar. Kadın girişimcileri başarıya götüren ipuçlarından bazılarını bu yazımızda bulabilirsin.

Potansiyelini keşfederek işe başlamalısın

kadın, girişimci, iş dünyası, atılım, startup

Kadınların iş hayatında ve özellikle de yeni bir girişim kurmaya başladıklarında farkına varmaları gereken en önemli konulardan biri kendi potansiyellerini keşfetmektir. Yeteneklerini, o güne kadarki bilgi birikimlerini, deneyim ve tecrübelerini ortaya dökerek bunlarla birlikte nasıl bir yol haritası çizmeleri gerektiğine karar vermeliler. Kadınlar ya da erkekler fark etmez, birçok girişimin kurulup hızla ilk birkaç adımda başarısız olmalarının temel sebebi hangi fikir ya da hayalle yola çıkacaklarını bilmemeleri ve bir iş planlarının olmamasıdır. Dolayısıyla bir girişimin başarısının anahtarlarından biri potansiyelin ve yeteneklerin doğru şekilde harmanlanmasıdır.

Hedef kitleyi ve pazarı iyi tanımlamalısın

kadın, girişimci, iş dünyası, atılım, startup

Girişimlerin başarılı olmasını sağlayan diğer temel noktalardan biri de işin kurulup faaliyete geçileceği pazar ve buradaki hedef kitlelerin iyi tanınıp tanınmamasıdır. Kadın girişimcilerin de başarıya ulaşma yolundaki diğer bir hamlesi, adım atacakları alanı iyi tanımlamalarıdır. Ortaya koydukları ürün ya da hizmetle ilgili hedef kitlelerini çok iyi bilir ve bulundukları alanı çok iyi çizerlerse basamakları çok daha hızlı şekilde tırmanabilirler.

Pazarlama ve satış atlanmamalı

kadın, girişimci, iş dünyası, atılım, startup

Kadın bir girişimcinin yeni kuracağı işinde çok daha hızlı geri dönüşler alması ve verimli bir başlangıç yapabilmesinin bir diğer yolu da pazarlama ve satıştan geçer. Birçok girişimci bu iki alandaki durumu yatırım değil gider olarak gördüklerinden ortaya koydukları işi duyurmayı ve satmayı tam olarak beceremez. Eğer yeni girişimin bir alıcısı da yoksa işi daha başından sarpa sarmaya başlar. Bunun için kadın girişimcilerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da tüm diğer iş süreçlerine olduğu kadar pazarlama ve satışa da ağırlık vermektir.

Duygularını ve düşüncelerini iyi yönetmelisin

kadın, girişimci, iş dünyası, atılım, startup

Kadınlar doğal yapıları gereği erkeklere göre daha duygusal oldukları iddia edilir. Bu ön yargıyı aklından çıkarmadan iş hayatına adım atarken ve yeni bir girişim kurarken duygularını ve düşüncelerini kontrol etmeyi, onları doğru şekilde yönetmeyi ve en iyi verim alabileceğin kanala doğru yönlendirmeyi öğrenmelisin. Bu şekilde iş hayatının zorlu yollarında karşılaşabileceğin olası sorunlarla daha rahat baş etmeyi ve her krizden daha büyük ve güçle çıkmayı da başarabilirsin.

Profesyonelleri dinleyin

kadın, girişimci, iş dünyası, atılım, startup

Bir kadın girişimcinin önce hayalini kurduğu sonra da ortaya döktüğü iş fikrinin gerçekten işe yarayıp yaramayacağı, başarıya ulaşıp ulaşmayacağı ya da doğru şekilde kurgulanıp kurgulanmadığını öğrenmesinin yolu da profesyonellerden destek almaktır. Her şeyi doğru yapsan da işin başarıya ulaşması için her aşamada bir profesyonelin sesine kulak vermelisin. Bu şekilde ortaya çıkabilecek olası hataları ve başarısızlıkları öngörerek önlemini alabilir ve daha doğru bir büyüme yolu çizebilirsin.

İş hayatında destek her zaman önemlidir ve sıkıştığın her anda seni bir adım daha ileri götürebilir. Bunun için bir kadın olarak yeni bir girişim oluştururken doğru ortakları seçmek ve destek almak önemlidir. Sen de yeni girişimini kurarken QNB Sigorta’nın KOBİmin Yanında Hayat Sigortasını tercih edebilir ve KOBİ olarak adım attığın bu yolda birçok ücretsiz ya da indirimli hizmetten yararlanabilirsin. 

 

 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 
 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.