Cigna Finan Hemen Bilgi Al

İyihisset’te Nasıl Yazar Olabilirim?

YAŞA08 Haziran 2017

yazar olmak

İyihisset’in kapıları okuyucularına açılıyor! “Ben de iyi hissettirecek yazılar yazabilirim” diyorsanız, yüz binlerce takipçiye ulaşabileceğiniz blogumuza üye olup yazarımız olabilirsiniz.

Bilgilendirici içerikler takip etmek isteyenler kadar kalemine güvenenler de artık İyihisset’te buluşuyor. Bir anlamda kişisel blogunuz gibi kullanabileceğiniz bu platformda, yazarlık yeteneğinizi göstermek ve kendi okur kitlenizi yaratmak sizin elinizde! Ancak kopyala-yapıştır olmayan, yalnızca özgün içeriklerin kabul edileceğini unutmayın. İlgi alanlarınıza göre hazırladığınız yazıları sisteme yüklemek için aşağıdaki basit adımları uygulamanız yeterli.

Önce Üyelik Oluşturun

Yazılarınızı bizimle paylaşabilmek için öncelikle sitemize üye olmanız gerekiyor. Üyelikle giriş yaptıktan sonra yazınızı eklemek için sağ üstteki “Yazar Ol” butonunu tıklayın.

nasıl yazar olunur

Kategori Seçin

Karşınıza çıkan sayfada doldurulması gereken alanları göreceksiniz. Kategori seçeneğinden yazınızın konusuna uygun bir başlığı seçin. Ardından alt kategori başlığını da seçmeyi unutmayın.

Başlık Yazın

Yazınızın okuyucuya ulaşmasında en etkili araç şüphesiz başlığı olacaktır. Yazınıza maksimum 120 karakter uzunluğunda ve dikkat çekici bir başlık yazın.

Yazının Görselini Yükleyin

Cümlelerinizin güçlü olması kadar birlikte yayınlanacağı görselin de etkileyici olması önemli. Bu yüzden kapak fotoğrafı alanına yazınızla görsel bütünlük sağlayacak bir fotoğraf ekleyin.

Bu, kendi çektiğiniz bir fotoğraf olabileceği gibi linkini kullanacağınız internet ortamındaki bir görsel de olabilir. Her iki durumda da görselin yatay ve yüksek çözünürlükte olmasına özen gösterin.

Yazıyı Ekleyin

Yazılarınızı eklerken önemli kısımlarını öne çıkarmak için kalınlaştırma, altını çizme ya da italik yapma gibi özellikleri kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yazınıza alt başlıklar da verebilirsiniz.

yazı eklemek

Yazının İçine Görsel ve Video Eklemek İçin…

Hazırladığınız yazının açıklayıcılığını artırmak ya da daha ilgi çekici hale getirmek için metnin içine de görsel ve video ekleyebilirsiniz. Bunun için:

  • Farklı bir siteden görsel alacaksanız, metni girdiğiniz bölümün üstünde yer alan ikonunu tıklayıp URL  kısmına görselin linkini yapıştırabilirsiniz.
  • Bilgisayarınızdaki bir görseli ekleyecekseniz,  ikonunu tıklayıp açılan pencereden istediğiniz görseli yükleyebilirsiniz.
  • Video ekleyecekseniz,  ikonunu tıklayıp istediğiniz videonun linkini yapıştırın. Daha sonra yazının içinde nerede görünmesin istiyorsanız, videonun yerini değiştirebilirsiniz.
  • Video, GIF veya resim eklemek için, görselin bulunduğu sitedeki paylaş butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan URL’İ kullanmanız gerekmektedir.

Onay Süreci

İyihisset’in güvenilirliğini korumak ve kötü niyetli paylaşımları engelleyebilmek için gönderilen tüm yazılar, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayına alınacaktır ve yazara yayınlanma durumu ile ilgili bilgilendirici bir mail atılacaktır. Yazılarınız yayına alındıktan sonra yazılarınızı daha fazla kişiye ulaştırmak için sosyal medya hesaplarınızda kolayca paylaşabilirsiniz.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.