Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

İşinizde Başarınızı Yükseltecek Analitik Becerileri Geliştirmenin Yolları
İşinizde Başarınızı Yükseltecek Analitik Becerileri Geliştirmenin Yolları

iyihisset.com

21 Şub 2020


Analitik düşünme, “Bir problemi çözmek için bilgileri ayrıştırarak ve sorunu oluşturan öğeleri göz önüne alarak sonuca varmak için yürütülen sistematik düşünme tarzı” olarak tanımlanır. Analitik düşünme becerisine sahip olmak, özellikle iş hayatında oldukça önemlidir. Peki kariyer basamaklarını bir bir tırmanmanıza yardımcı olacak analitik düşünme becerisi size neler kazandırır, nasıl edinilir gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

 

Analitik düşünme becerisi kişiye neler kazandırır?

  • Analitik düşünme becerisine sahip olan insanlar sorgulayıcı bir karaktere sahiptir ve araştırmaya yatkındır. Dolayısıyla öğrendikleri her bilgiyi sorgulamaktan çekinmezler. Bu sayede “doğru” olanın zamana, mekana ve duruma göre değiştiğini fark eder, içinde bulundukları şartlara göre en uygun kararı vermeye özen gösterirler.
  • Analitik düşünme becerisi kişiyi ezbercilik ve bağnazlıktan uzaklaştırır. Olayları doğru bir şekilde yorumlama yeteneği kazandırır.
  • Analitik düşünme becerisine sahip olan kişiler, karşılaştıkları problemleri daha rasyonel bir şekilde masaya yatırabilir. Bu sayede var olan problemlerin çözümü için daha yaratıcı ve etkili fikirler öne sürebilir.

 

Analitik düşünme becerisi nasıl edinilir?

 

1. Matematik problemleri çözün

Düzenli olarak matematik problemleri çözmek, analitik becerileri geliştirmenin en yaygın ve en etkili yollarından biridir. Matematik problemlerinde soru, size bir bilgi verir ve bu bilgiyi kullanarak sonuca ulaşmanızı bekler. Tıpkı matematik problemlerinde olduğu gibi günlük hayatta da sık sık problemlerle karşılaşırız. Analitik düşünme becerisi sayesinde bu problemleri çok daha kolay çözüme ulaştırabiliriz.

 

2. Beyin jimnastiği oyunları oynayın

Beyin jimnastiği oyunları oynamak ve bulmaca çözmek, sizi sistematik bir düşünme tarzına alıştırır. Bu sayede sonuç odaklı düşünme beceriniz gelişir. Eğer matematik problemleri çözmek hoşunuza gitmiyorsa bu tarz oyunlar ve bulmacalar sizin için daha ideal olacaktır. Örneğin; çapraz bulmaca ya da sudoku çözmek veya mantık oyunları oynamak, analitik düşünme becerisini geliştirmek için harika bir seçenektir.

 

3. Bir okuma ya da tartışma kulübüne katılın

Analitik becerileri geliştirmenin bir başka yoluysa elbette ki okumak! Ancak tek başınıza kitap okumak yerine bunu bir grupla birlikte yapmak, olaylar üzerine tartışmanıza ve okuduklarınıza farklı bir pencereden bakmanıza imkan tanır. Bu sayede bir olayı birçok farklı pencereden görebilir, farklı çözüm yolları sunabilirsiniz. Aynı zamanda bu gruplar sayesinde sosyalleşebilir, kendinizi daha iyi ifade etmeyi öğrenebilirsiniz.

 

4. Düşünmek için kendinize vakit ayırın

Bir karara varmadan önce düşünmeye özen gösterin. Hatta bir karar almayacak olsanız bile düşünmek için kendinize vakit yaratın. Hayatınızdaki nedenlere ve sonuçlara odaklanın. En hızlı ya da en kolay gözüken çözümleri seçmekten kaçının ve sizin için en ideal olanı bulmaya özen gösterin.

 

5.  Günlük hayattaki bağlantıları görmeye çalışın

Günlük hayatımızdaki birçok olay, neden-sonuç ilişkisiyle birbirine bağlıdır. Doğada ve çevrenizde gerçekleşen bu bağlantıları görmek, analitik düşünme becerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Bir olayı yorumlarken nedenlerini, sonuçlarını ve benzerliklerini görmeye çalışın. Öğrendiğiniz yeni bilgileri eski bilgilerle harmanlayın ve sizin için en ideal olan sonuca ulaşmaya özen gösterin.

 

Kaynak:

https://www.mentalup.net/blog/analitik-dusunme-yetenegi-nedir-nasil-gelistirilir

https://www.matematiksel.org/analitik-dusunme-yeteneginizi-nasil-gelistirirsiniz/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.