Hibrit Çalışanlar İçin 4 Motivasyon Yolu

Buradasınız

Yaşa 22 Aralık 2021

hibrit, çalışma, iş dünyası, ev, ofis

Pandemi ile birlikte hayatımıza giren ve salgının etkileri yavaşlasa da bundan sonraki dönemde kalıcı olacak gibi görünen durumlardan biri de hibrid çalışma modeli oldu. İş dünyasında giderek daha sıkça uygulanmaya başlanan ve şirketlerin tercih ettiği bir model haline dönüşen hibrid çalışma, haftanın belirli zamanlarını evde, belirli zamanlarını da ofiste çalışarak geçirmeyi içeren bir sistem. Bunun için uygun olan sektör, şirket ya da işler bulunurken uygun olmayan da çok sayıda durum sayılabilir. Ancak bu konuyla ilgili şirketlerin gündemindeki ana maddelerden biri de çalışan motivasyonu. İşte hibrid çalışanlar için motivasyonlarını artıracak birkaç öneri.

Kendi çalışma düzenini oluşturmalısın

hibrit, çalışma, iş dünyası, ev, ofis, kadın

Önceleri, özellikle beyaz yakalılar için evden çalışıyor olmanın, ardından da hibrid modele geçmenin yarattığı en büyük sorunlardan biri motivasyon düşüklüğü oldu. Burada ortaya çıkan, işe gitmiyorum ama çalışıyorum, evdeyim ama işlerim bitmiyor, ofise gidiyorum ama evde çalışmaya alıştım gibi birçok durumun önüne geçmek için kendi çalışma düzenini yaratmalısın. Evinde ve iş yerinde bu düzeni oturtursan eski sistemdeki gibi çalışma, mola, dinlenme ve tatil zamanlarını da doğru ayarlayabilir ve her durum için kendi kendini motive edebilirsin.

Günlük planlamalar yaparak ilerleyebilirsin

hibrit, çalışma, iş dünyası, ev, ofis, not kağıdı

Çalışan motivasyonunu düşüren en önemli noktalardan biri de plansızlıktır. Özellikle evden çalışma düzeninde daha fazla ortaya çıkan bu durum, hibrid çalışma modeline geçildiğinde daha da büyük bir sorun haline geldi. Bunun önüne geçmek için sen de günlük planlamalarını yapabilir ve verimini düşürmeden kendi motivasyonunu artırabilirsin. Günlük ve haftalık planlamalar yaptığında iş senin önünde değil, sen işin önünde olacaksın ve zihnin rahatlayarak her şeye daha iyi motive olacak.

İşi zaman zaman oyuna çevirebilirsin

hibrit, çalışma, iş dünyası, ev, ofis, adam, futbol

İster ofis ister ev ortamında olsun çalışan herkes günün sonunda eğlenmek, rahat etmek ve biraz olsun mutlu olmak ister. İş hayatı içerisinde bu motivasyonu sağlayacak çok fazla etken olabilir. Hibrid çalışma modelinde de bir çalışan olarak öncelikle kendi mutluluğunu ve huzurunu düşünmeli ve bunların yollarını aramalısın. Bir şirket olarak olaya baktığımızda da çalışanlarının verimliliğini ve mutluluğunu artırmak için zaman ve mekan yaratmalısın.

Herkese dokunan bir model geliştirmelisin

hibrit, çalışma, iş dünyası, ev, ofis, arkadaş

Son önerimiz daha çok hibrid çalışma modelini tercih eden şirketlere yönelik. Eski dönemlerde, sadece ofiste çalışıldığı dönemde çalışanlarla olan iletişim daha birebir ve sıcak olduğu için motivasyonu sağlamak nispeten daha kolaydı. Ancak evde ya da hibrid modelde çalışanlar zaman zaman uzakta oldukları için onlara dokunmak, iletişim kurmak ve motivasyonlarını sağlamak daha zor görünebilir. Bunun için bir şirket olarak tüm çalışanlara dokunan bir model geliştirmeli ve her bir çalışanın motivasyonunu artıracak bir iletişim yolu kurmalısın.

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.