İş Hayatınızda Mutluluğu Yakalamanın 5 Yolu

Buradasınız

Yaşa 09 Mart 2020

Günlerinizin büyük bir bölümünü geçirdiğiniz iş yeriniz, ruh ve beden sağlığınız üzerinde düşündüğünüzden çok daha etkili. Mutsuz bir iş hayatı; sosyal hayatınızı ve ev yaşantınızı etkilemekle kalmaz anksiyete ve depresyon gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklara da neden olabilir. Mutlu bir iş hayatına sahip olmak  için yapmanız gerekenleri sizler için yazdık. İşte iş hayatında mutluluğu yakalamak isteyenlere yardım edecek 5 öneri...

 

1. Giyiminize özen gösterin

İş hayatının değişmez kurallarından biri: Giyim tarzına özen göstermek! İş yerindeki tarzınız, sizinle ilgili pek çok bilgi verir. İşe giderken giydiğiniz özensiz kıyafetler, iş arkadaşlarınızın gözünde boşvermiş ve yorulmuş bir imaj yaratmanıza neden olabilir. Aynı zamanda giydiğiniz şık kıyafetler kendinizi iyi hissetmenizi sağlarken özensiz kıyafetler kötü hissetmenize neden olabilir. İçinde başarılı hissetmediğiniz kıyafetlerden kurtulmanın vakti geldi de geçiyor!

 

2. Pesimist insanlara veda edin

Olumsuzluk, bir hastalıktır ve kendi kendine büyür. Her iş yerinde en az bir olumsuz çalışan vardır. Eğer iş yerinizle ilgili zor zamanlar geçiriyorsanız bu tür insanlardan uzak durmak, sizin için en sağlıklı tercih olacaktır. Aksi takdirde bu insanlarla vakit geçirmek, işinizle ilgili mutsuz hissetmenize ve karamsarlığa kapılmanıza neden olabilir. Olumlu insanların çok daha güçlü olduğunu unutmayın ve iş arkadaşlarınızı iyimser insanlar arasından seçmeye gayret gösterin.

 

3. Sosyalleşin

İş yerinizde mümkün olduğunca sosyalleşmekten çekinmeyin, insanlarla selamlaşın ve sohbet edin. Eğer kendinize ait bir odanız varsa sık sık odanızdan ya da kendinize ait bölmelerden çıkıp iş arkadaşlarınızla iletişim kurun. Bu gibi minik adımlar işinizi sevmenize dolayısıyla da iş hayatınızda mutluluğu yakalamanıza yardımcı olur.

 

4. Ofisinizi düzenleyin

Ofisinizi ihtiyaçlarınıza göre düzenlemekten çekinmeyin. Günlerinizin büyük bir kısmını orada geçiriyorsunuz; dolayısıyla rahat çalışma koşullarına sahip olmak, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için oldukça önemli. Ofis sandalyenizin rahat olmadığını düşünüyorsanız değiştirin, ya da masanıza koyacağınız minik dekoratif objelerle masanızı renklendirin. Tüm bu değişimler işinize karşı daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

 

5. Tutkularınızın peşinden gidin

Kimi zaman çalışanlar, iş yerleri konusunda mutsuz hissedebilir ve tutkulu oldukları projelerin peşinden gidecek fırsatı bulamayabilir. Eğer siz de bu durumda olduğunuzu düşünüyorsanız patronlarınızın kapısını çalma vaktiniz geldi! Sizi heyecanlandıran projelerin öylece bir kenarda beklemesine izin vermeyin. Bu projeyi patronlarınıza sunun ve proje sürecini yönetmek için gönüllü olun. Bu sayede hem liderlik becerilerinizi gösterebilir hem de önemsediğiniz projeleri hayata geçirme fırsatı bulabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.uplifers.com/is-yerinde-mutluluk-icin-10-oneri/

http://www.yeniisfikirleri.net/is-hayatinda-mutlu-olmanin-yollari/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.