İş Hayatında Spin-Off Nedir?

Buradasınız

Yaşa 06 Ağustos 2022

iş hayatı, spinoff, şirket, bölünme, küçülme, strateji

İş dünyası günden güne değişen iş modelleri ile yeni trendlere imza atmaya devam ediyor. Günün şartlarına göre kendisini revize eden ve yenileyen iş dünyası, her geçen gün yeni modeller geliştirmeyi sürdürüyor. Geliştirilen iş modellerinin bir kısmı geçici çözümler sunarken, bazıları da fark yaratmayı başarıyor. Kurumsal iş hayatında giderek artan bir öneme sahip olan ve küçülerek büyüme olarak da ifade edilen Spin-Off hakkında merak edilenleri bu yazımızda senin için araştırdık.

Spin-Off nedir?

iş hayatı, spinoff, şirket, bölünme, küçülme, strateji

Kurumsal iş hayatında oyunun kurallarını değiştiren yeni bir model olarak lanse edilen Spin-Off modeli temelde büyük ölçekli şirketlerin bölünerek büyümesi anlamına geliyor. Spin-Off, son dönemde kurumsal iş dünyasının sunduğu en önemli stratejik yaklaşımlar arasında yer alıyor. Spin-Off sayesinde ana şirket, kendisinden bağımsız yan şirketler kurabilme imkanına sahip oluyor. İş dünyasında Spin-Off ile birlikte bölünerek ilerlemek, şirketlerin hareket kabiliyetini yükseltiyor ve kârlılığını artırıyor. Bu sayede devasa boyutlara ulaşan ve çok büyüyen şirketler, hantal yapılarından kurtularak daha hızlı hareket etme ve karar verme yeteneklerine kavuşuyor. Benzer ya da farklı iş kollarında parçalanan şirket; birbirini destekleyen, aynı yönde hareket eden ancak kendi içerisinde bağımsız yapıya kavuşan küçük parçalara ayrılıyor. Bunu yapmanın ve stratejik olarak bu şekilde hareket etmenin en büyük sebebi ise büyüme olarak kabul ediliyor.

Şirketler neden Spin-Off’u tercih ediyor?

iş hayatı, spinoff, şirket, bölünme, küçülme, strateji

Şirketlerin Spin-Off stratejisini tercih etmesindeki en temel amaç, şirketin kârlılık döngüsünü artırma istedi. Genellikle bölünen şirket hisselerinin çatı şirketin hissedarlarına satılması yöntemi benimseniyor. Ancak bazı durumlarda oluşturulan yan şirketlerin bağımsız bir kâr  merkezine dönüştürüldüğü örnekler de mevcut. Spin-Off ile birlikte şirketler yüksek toplam değerler yaratabiliyor. Öte yandan Spin-Off yöntemi kurumsal hayatın hantallığını şirketlerin üzerinden atıyor. Hızlı karar verme mekanizmaları ve kurum içi iletişim de bu sayede hızlanıyor.

Spin-Off’un faydaları neler?

iş hayatı, spinoff, şirket, bölünme, küçülme, strateji

Spin-Off stratejisini benimseyen şirketlerin birçoğu satış anlaşmalarında büyük kârlılık elde edebiliyor. Ayrıca şirketlerin farklı sektörlerde yer alması ve müşteri portföyünün genişletilmesi için büyük avantaj sağlıyor. Bu sayede şirketler toplam değerini maksimize etme fırsatı bulunuyor. Yan şirketler ile yapılan bölünme, risk faktörlerini azaltarak finansal hedeflere ulaşmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca hareket mekanizması artıyor, kurum içi iletişim gelişiyor ve daha fazla istihdam sağlanabiliyor.

Spin-Off’un zararları neler? 

iş hayatı, spinoff, şirket, bölünme, küçülme, strateji

Spin-Off’un avantajları kadar dezavantajları da bulunuyor. Kurulan yan şirketler yeni yönetim kadrolarının ve ekiplerinin oluşturulmasını zorunlu kılıyor. Ayrıca tek bir çatı şirketten alınan vergi dilimleri yan şirketlere bölünerek artıyor. Yine çatı şirketin felsefesinin benimsenmesi noktasında yan şirketlerde zaman zaman sorunlar yaşanabiliyor. Tek bir yapıdan çıkılması, kurumsallaşma önünde bir engel yaratabiliyor. Farklı yönlere doğru giden şirketler, kimi durumlarda ana yapıdan uzaklaşarak kendi başlarına hareket eder hale gelebiliyor. Küçük şirketlerin içinde bulunduğu sektörde ya da alanda meydana gelen değişimler ya da olumsuz durumlar da ana yapıya zarar verebiliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.