İş Hayatında Sorunlara Yaklaşımınızı Kaizen İle Değiştirin

Buradasınız

Yaşa 28 Mart 2017

Japonya’dan yola çıkıp özellikle iş hayatında tüm dünyanın uyguladığı bir yönteme dönüşen Kaizen, küçük ama sürekli adımlarla ilerlemeyi öngörüyor. Sonuç yerine sürece odaklanan bu yaklaşımda, önce basitleşmek ardından iyileştirilen adımları düzenli uygulamak öne çıkıyor. Peki adını Japonca’da Kai (değişim) ve Zen (iyi) kelimelerden alan Kaizen’in prensiplerini iş hayatınıza nasıl yansıtabilirsiniz?

Problemi Görünür Kılın

Kaizen’in yedi temel prensibinden ilki, problemin varlığını kabul edip görünür olmasını sağlamaktır. Sonuçta sorunlar çözülmek için vardır ve gelişim için bu gereklidir. Dolayısıyla görevinizin işleyişindeki bir aksaklığı görmezden gelmek yerine, tüm yönleriyle masaya yatırıp çözüm yollarını aramalısınız. Bu aksaklık içinde sizin de payınız olsa bile…

Pahalı Çözümleri Eleyin

Diyelim ki şirketinizin yazılım sisteminde aksaklıklar var ve işleyişte zaman kaybettiriyor. Yazılımın tamamını devre dışı bırakıp yepyeni bir sisteme geçmek kesin bir çözüm gibi gelebilir ama durun! Kaizen bir iyileştirme yöntemi olduğu için büyük harcamaları ya da yıkıp baştan yapılan süreçleri kapsamaz. Aksine çaba gerektiren ve yüksek maliyetleri reddeden bir yönü vardır. O nedenle eksiklikleri giderecek bir yazılım ekibi kurmak, daha iyi bir alternatif olabilir. 

Bireyselliği Unutun

Kaizen’e göre kişiler problemin kaynağı değil, problemi çözecek unsurlardır ve ekip olmak hayati önem taşır. Yani pozisyonunuz ne olursa olsun, bir sorun yaşandığında birbirinizi suçlamak sizi çözümden daha da uzaklaştırır. Sonuçta bu problem, herhangi bir çalışanın görev tanımı içinde yaşansa bile temelde şirketinizi yani hepinizi etkileyecek.

Kaliteye Odaklanın

Kaizen felsefesinde başarı ve iyileştirmenin tek ölçütü ekonomik çıkarlar değildir. Sürecin iyileştirilmesi esastır. Gün sonunda elde edilen maddi kazanç yadsınmasa da asıl önemli olan kalitedir. Kaldı ki kaliteli ve hızlı yapılan iş, zaten tatmin edici bir maddi dönüş sağlayacaktır. 

Önceliği Saptayın

Gündeminizdeki projenin sağlıklı ilerlemesi ve yeni bir iyileştirme olana kadar yapısını koruması için öncelikleri belirlemelisiniz. Bunun için de projeyi kalite, maliyet, dağıtım gibi (işinizin süreçlerine göre değişebilir) ilkelere dayalı olarak yürütmelisiniz.

Uygulama Sürecini Takip Edin

Burada karşımıza dört ana adım çıkıyor: Planla, uygula, kontrol et, önlem al. Planla adımında, iyileşmenin hedefinin belirlenmesi, ekip oluşturulması ve bu ekibin gerekli analizlerle planlamayı yapması gibi başlıklar yer alıyor. Uygulamada, adından da anlaşılacağı üzere yapılan planlar eksiksiz yerine getiriliyor. Kontrol adımında, hedefler ve sonuçların öngörülen seviyelerde olup olmadığına bakılıyor ve eğer sapma varsa planlama adımına geri dönülüyor. Son adımdaysa yapılan iyileştirmenin sürekli kılınması için şirketteki herkesi bu yenilikler hakkında bilgilendirmek ve eksiksiz yapıldığını denetlemek gerekiyor.

Doğru Çözüm Araçlarını Kullanın 

Faaliyet alanı, hedef kitle, üretim ya da hizmet süreci her şirkette farklılık gösterebilir. Dolayısıyla benzer bir sorun için aynı çözüm aracını kullanmak, her zaman aynı sonucu doğurmaz. Kendi sisteminiz dahilinde iyileştirmeyi sağlayacak yöntem ve araçları bulmalısınız. Örneğin benzin tasarrufu için X şirketin tüm araçlarını satıp dizel araç kullanmaya başlaması, o şirketin süreçlerini hızlandırıp toplamda verimliliğini artırabilir. Ancak bu hamle, sizin süreçlerinizde aynı etkiyi yaratmıyorsa prosedür yüküyle sonuçlanabilir ve bu da yanlış bir çözüm aracı kullanmanıza neden olur.

Kaizen ile bugünkü iş hayatınızı güçlendirirken Cigna Kolay Emeklilik Planı ile geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Ayda sadece 150 TL’lik ödemelerle bireysel emekliliğiniz için birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik %25 devlet katkısıyla ödediğiniz rakamın fazlasını biriktirirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.