Hayalleriyle Dünyayı Değiştiren İş Adamları

Buradasınız

Yaşa 18 Şubat 2016

hayalleri

Hepimiz kocaman hayaller kurarız. Kimimiz gözlerini kapatınca rock star olur, kimimiz uzayda gezer. Bazılarımız ünlü bir yazar olur, kafalarında Nobel’i almışlardır bile. Düşüncelerinde dünyaca ünlü aktör/aktris olanlarımız da var, canları sıkıldıkları zaman “Oscar goes to (Buraya isminizi koyun.)!” repliği eşliğinde hayali bir kırmızı halı yürüyüşü yapıyorlar. Bir kısım insan ise eğlence sektörüyle ilgilenmiyor, dünyayı nasıl değiştirebilirim diye hayal kuruyor.

Hayal Kurmaktan Korkma

hayal kumak

Bir önceki başlıkta bulunan hayaller size çok abartılı mı geldi? Süperman olarak tanıdığımız Christopher Revee şöyle diyor: “Birçok kez hayaller başlangıçta imkânsız görünür, daha sonra olası. Yeterince istekli olursanız, bu sefer kaçınılmaz olurlar.”

20. yüzyılın en iyi kontraltosu Marian Anderson ise daha sert konuşuyor:

“Hayallerini ve ideallerini bıraktıysan bari yaşamayı da bırak.”

Hem Christopher hem de Marian fakir ailelerden geldiler, hayal kurmaktan hiçbir zaman vazgeçmediler ve kendi dünyalarını hayalleriyle değiştirdiler. Bir de hayalleriyle tüm dünyayı değiştiren iş adamları var:

Elma Seven Dâhi: Steve Jobs

elma seven

Kaynak

Steve Jobs tam üç kez dünyayı değiştirdi: 1984’de Machintosh’u, 1997’de Apple II’yu ve 2007’de Iphone’u üreten Apple firmasının kurucusu olan Jobs bunlarla da sınırlı kalmadı, müzikseverlere de Ipod teknolojisini hediye etti.

Rupert Murdoch

rupert murdoch

Kaynak

1953 yılında sadece iki tane Avustralya gazetesine sahip olan Murdoch, şimdilerde en dev medya firmalarından biri olan News Corp’un yönetim kurulu başkanı. Geliştirdiği stratejilerle medya dünyasına büyük yenilikler getiren Murdoch’un medya organları ABD, Avrupa ve Asya’yı kaplamış durumda.

Google Onların Sayesinde Var: Larry Page, Eric Schmidt ve Sergei Brin

üç silahsor

Kaynak

Dünyanın en gelişmiş arama motoru olan Google’ı yaratan süper üçlü, beraber kurulan hayallerin gücünden yararlanmaya devam ediyorlar.

Teknoloji ve reklamcılık konularında yeni alanlar yaratan Google, dünyanın ana sayfası olarak görülüyor.

Yatırım Denince Akla O Gelir: Warren Buffett

warren

Kaynak

Borsa dâhisi, uyguladığı politikalarda ekonomi dünyasına yol yordam öğreten adam.

CEO’su olduğu Berkshire Hathaway’i yıllar içinde 98 milyar dolarlık dev bir şirket haline getiren Buffet, Bill ve Melinda Gates Vakfına bağışladığı 30 milyar dolar değerindeki hisse senetleriyle de ABD’de şimdiye dek yapılmış olan en cömert bağışı yapmış adam unvanını koruyor.

Bill Gates: Her Eve Bir Bilgisayar

her eve bir bilgisayar

Kaynak

Kişisel bilgisayar sistemini insanlığa kazandırıp üstüne bir de Windows’u kuran Bill, dünyanın en zengin adamlarından biri olmasına rağmen mütevazı ve sade bir hayat sürüyor. Microsoft Office programlarının da fikir babası olan Gates, dünyanı değiştiren iş adamlarının başını çekiyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.