Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

İş Görüşmesi Kıyafetlerinin Kuralları Yeniden Yazıldı
İş Görüşmesi Kıyafetlerinin Kuralları Yeniden Yazıldı

iyihisset.com

25 Eyl 2018

Zaman değişiyor, dolayısıyla iş görüşmesi modası da artık çok farklı. Anne babanızın zamanından kalma öğütleri unutma vakti geldi. Hazırsanız başlayalım...

YENİ KURALLAR

Takım Elbise Şartını Unutun

Takım elbiseyi zorunluluk değil, ne giyeceğinize karar veremediğinizde çıkış yolu olarak görün. Ama en önemlisi, sektörüne ya da şirketine göre giyinmek. Örneğin finans, kamu kuruluşu gibi kendi içinde giyim kuralları olan alanlarda bir iş görüşmesine gidiyorsanız, takım elbise giymek en garanti yol. Ama moda, eğlence, teknoloji gibi sektörlerde daha yaratıcı kombinler avantaj sağlayacaktır.

Ceketsiz de Harika Görünebilirsiniz

Genel geçer kurallardan biri de ceket giyip kolları örtmek ve böylece görünüme resmiyet katmak. Acaba hala öyle mi? İş dünyasındaki “prezantabl” anlayışında son 10 yılın en büyük değişikliği, şık bir pantolon ya da eteği yine şık bir gömlekle kombinlemek. Ama unutmayın, kollarınızı açıkta bırakmak hala amatör bir imaj veriyor.

İnce Çoraba Mahkum Değilsiniz

Değişip yaygınlaşan bir trend varsa o da ince çorabın şıklık ve ciddiyet için şart olmaktan çıkması. İş görüşmesi için mevsimi uygunsa çorap giymekten vazgeçebilirsiniz. Bu trend erkekler için de geçerli. Ayak bileğinde biten dar paça pantolonları çorapsız giyenlere bu kadar sık rastlamanız boşuna değil.

Kazakla da Şık Olunur

Şık görünmek için standart kesim ve modeldeki gömlekler de demode artık. Vücut tipinize uygun kazak ya da hırka ile de pekala şık görünebilirsiniz.

Topuklu Ayakkabı mı?

Topuklu ayakkabının kendinden emin bir duruş kazandırdığını kabul ediyoruz. Ama topuklu giymekte zorlanıyorsanız, tam tersi bir imaj verebilirsiniz. Unutmayın, önemli olan kendinizi iyi hissettiğiniz kıyafetleri ve ayakkabıları giymeniz. O nedenle iş görüşmesi için pekala şık bir babet ya da Oxford tarzı bir ayakkabı tercih edebilirsiniz.

GEÇERLİLİĞİ DEVAM EDEN KURALLAR

  • Giysilerin türleri çeşitlense de hala siyah, krem, kahverengi, gri gibi nötr renkleri tercih etmek daha güvenli.
  • Takı kullanmayı seviyor musunuz? O zaman iri ve karışınızdakinin dikkatini dağıtacak küpelerden uzak durun.
  • Bu kuralı tahmin etmek zor değil ama hatırlatmakta fayda var. Eşofman muadili rahatlıkta kıyafetlerden uzak durun. Rahatlığına çok düşkün bir algı oluşturmanız, iş düzeninizin de sorgulanmasına neden olabilir.

İş görüşmesi yaparken nasıl giyineceğiniz işi almanızı garanti etmez ama yardımcı olacağı bir gerçek. Tıpkı çalıştığınız işin emekliliğinizi garanti etmediği gibi…

O yüzden en iyisi şimdiden geleceğinizi garanti altına almak için bir bireysel emeklilik planı oluşturmak. Örneğin Kolay Emeklilik Planı ile ayda sadece 150 TL tutarında katkı payı ödeyerek bireysel emekliliğiniz için birikim yapmaya başlayabilirsiniz. % 25 devlet katkısından da faydalanacağınızı unutmayın.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.