Girişimcilerin Sıkça Yaptığı 5 Hata

Buradasınız

Yaşa 19 Temmuz 2020

Kısa bir tanımlamayla girişimci, ortaya özgün bir iş fikri atan ve kârlı bir iş modeli haline getiren iş insanıdır. Ancak her yıl girişimcilerin yaptıkları temel hatalar yüzünden birçok işletme faaliyetlerine son vermektedir. İşletmelerinin uzun ömürlü olması için girişimcilerin yanı sıra girişimci olmak isteyenlerin de mutlaka okuması gereken bu temel hataları sizler için derledik.

İş fikrini ve pazarı eksik analiz etmek

Başarılı bir girişimci olmak, öncelikle iş fikrini ve mevcut pazarı doğru analiz etmeyi gerektirir. İş fikrinin uygulanabilir olup olmadığına dikkat etmemek, pazar ve rakip analizi yapmamak ve bu eksikler dolayısıyla gerçekçi bir iş planına sahip olmamak, girişimcilerin yaptığı hataların başında yer alıyor.

Özgün olmamak

Yeni çözüm yolları, ürün ve hizmet alanları bulmak yerine, yapılan işleri taklit etmek, girişimcilerin sıkça yaptıkları hatalardan bir diğeri. Özgün olmak, girişimcinin iş fikrinin pazarda rakiplerinden ayrışmasına ve kısa sürede iş planında hedeflenen noktalara ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Pazarlamaya bütçe ayırmamak

Girişimcilerin yaptığı belki de en kritik hata pazarlamaya önem vermemektir. Üretilen veya sunulan ürün ya da hizmetlerin kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, pazarlama faaliyetlerini göz ardı etmek ve önemsememek, ürün ve hizmetlerin hedef kitleler nezdinde bilinirlik ve farkındalık yaratamamasına neden olmaktadır. Girişimcilerin sıkça yaptığı pazarlama hatalarından bir diğeri ise yalnızca dijital dünyaya odaklanarak, halkla ilişkiler, marka iletişimi, müşteri ilişkileri gibi kritik detaylara gereken ağırlığı vermemeleridir.

Zamanı doğru yönetememek

Başarılı insanlar ve girişimciler zamanlarını iyi kullanırlar ve dış etkenlerin zamanlarını kontrol etmesine izin vermezler. Zamanını iyi yönetemeyen bir girişimcinin başarılı olma olasılığının düşük olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca iyi bir girişimci, işiyle ilgili attığı adımların yanı sıra hem kendi hem de aile hayatını güvence altına alacağı yolları da düşünmelidir. Akıllı Hayat Sigortası ile bu ilerleyen günlerde ihtiyaç duyabileceğiniz desteğe ulaşabilir ve vergi avantajından da faydalanabilirsiniz.

Ortak akla inanmamak

Girişimcilerin yaptığı ve mevcut iş fikrinin gidişatını etkileyen kritik noktalardan bir diğeri ise her işi tek başlarına yapabileceklerine inanmalarıdır. Özellikle günümüz iş dünyasında bu durum uzak bir olasılıkken, alanında uzman kişilere duyulan güven ve ortak akıl, girişimlerin geleceğine yön vermektedir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.