Girişim Yaparken İzlemeniz Gereken 5 Kritik Adım

Buradasınız

Yaşa 30 Ocak 2020

Birbirinden yaratıcı ve etkileyici fikirlere sahip olabilir ve büyük bir tutkuyla bu fikirleri hayata geçirmeyi bekliyor olabilirsiniz. Dışarıdan bakıldığında oldukça macera dolu gözüken bu yol, düşündüğünüzden çok daha zorlu çıkabilir. Peki girişimcilik nedir, bir girişimci nasıl olmalıdır ve girişim yaparken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

 

İşte girişim yaparken izlemeniz gereken 5 kritik adım...

 

1. Varmak istediğiniz noktayı kesin bir şekilde belirleyin

Yeni projelere atılırken hedeflerinizi tam olarak belirlemeniz oldukça önemli. Bu nedenle “Varmak istediğim nokta ne?” ya da “Tam olarak ne kadar para kazanmak istiyorum?” gibi soruları cevaplayabilmeniz şart. Ek olarak kişisel ve profesyonel ilişkilerinizi de göz önünde bulundurmanızda fayda var. “Girişim yapayım ama para harcamayayım.” ya da “Başarılı bir iş kurayım ama sosyalliğimden ödün vermeyeyim.” gibi düşüncelerle kendinizi koşullamak da gerçekçi hedefler koymanızı engelleyecektir. Proje sürecinin stresli ve riskli bir süreç olduğunu unutmamalı, QNB Sigorta’nın sunduğu Sağlıklı Yaşam Ferdi Kaza Sigortası ürününü inceleyerek bu dönemde hem sağlığınızı hem de sevdiklerinizi güvence altına alarak alabilirsiniz.

                       

 

2. Kararlı olmaya özen gösterin

Başarılı bir girişime sahip olmak istiyorsanız kendinizi bu işe adamanız ve kararlı olmanız şart. Yeni bir projeye başlamak düşündüğünüzden çok daha zor olabilir. Proje sürecindeki sert inişler ve çıkışlar ruhsal olarak sizi yorabilir, strese girmenize neden olabilir. Bu gibi durumlarda pes etmemeli ve kararlı olmaya gayret etmelisiniz. Yaşadığınız zorlukların sizi yıldırmasına izin vermeyin! Motivasyonunuzu kaybettiğiniz durumlarda başarılı girişimcilerin tecrübelerini okumak, ihtiyacınız olan motivasyonu bulmanıza yardımcı olacaktır.

 

3. Adım adım ilerlemeye gayret edin

Girişimcilerin sık sık yaptığı hatalardan biri de fazla aceleci davranmaktır. Eğer yeni bir projeye başladıysanız başka bir proje fikrinin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Girişimci ruhlu insanlar, diğer insanlara göre daha açık algılara sahiptir, yeni fırsatları hemen görür ve değerlendirmek ister. Ancak bu tür hızlı geçişlerin hiçbir işinizde dikiş tutturamamanıza neden olacağını da unutmamalısınız! Enerjinizi bir projeye odaklamaya gayret etmelisiniz.

 

4. Kendinizi ve projenizi iyi tanıyın

Başarılı bir girişimin birçok fedakarlık istediğini daha önce de söylemiştik. Bu uzun yolculuğa çıkarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de kendinizi iyi tanımak. Ancak bu şekilde sınırlarınızı belirlemeniz ve hedeflerinize yönelmeniz mümkün olabilir. Ek olarak, takım arkadaşlarınızı ve projenizi de iyi tanımalısınız! Hitap etmek istediğiniz kitleyi ve o kitlenin ihtiyaçlarını tanımanın gerekliliğinden bahsetmiyoruz bile...

 

5. Duygularınızı kontrol altına almayı öğrenin

Girişim maceralarının engebeli yollardan oluştuğunu unutmamalısınız. Bu nedenle tüm bu süreç boyunca duygusal dalgalanmalar yaşamanız mümkün. Tüm umutsuzluklara, başarılara ve dik iniş-çıkışlara hazırlıklı olmalı, ruh sağlığınızın bu durumdan olumsuz etkilenmemesine özen göstermelisiniz. Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmeli ve yaşanan olumsuzluklarda sert tepkiler vermekten kaçınmalısınız. Aksi takdirde hem motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz hem de takım arkadaşlarınızın olumsuz etkilenmesine neden olabilirsiniz.

 

 

Kaynak:

https://digitalage.com.tr/girisimcilikte-dikkat-edilmesi-gereken-8-nokta/

http://www.kafatech.com/basarili-girisim-icin-5-kritik-ipucu/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.