Geleceğin Popüler Meslekleri Hangileri Olacak?

Buradasınız

Yaşa 23 Nisan 2020

Teknoloji ve dijitalleşme günlük hayatı olduğu kadar iş süreçlerimizi ve çalışma alışkanlıklarımızı da kökten değiştirmeye başladı. Dijitalleşme, çalışma hayatını dönüştürürken beklentileri karşılayacak insan gücü arayışını da beraberinde getiriyor. Bu arayışla birlikte gelecekte adlarını sıkça duyacağımız yeni meslekler de iş hayatında yerlerini alıyor. Adlarını belki ilk kez duyacağınız bu meslekler gelecekte çocuklarımız ya da torunlarımız için sıradan mesleklerden yalnızca birkaçı olacak.

Nesnelerin İnterneti Onarım Personeli

Son 10 yıldır sıklıkla duyduğumuz ve ileride daha da fazla duyacağımız bir kavram olan nesnelerin interneti (Internet of Things) ile birlikte gelecekte kişisel ve sosyal alanlarımızın yanı sıra iş hayatına dair tüm alanlarda da büyük değişimler yaşanacak. Hayatı kolaylaştıran teknolojiler ve cihazlar hayatımızın her alanına dâhil olacak ve internet bugünden çok daha farklı bir ekosistem haline gelecek. Hayatımıza bu derecede entegre olacak bu cihazların bozulması durumunda ise gelecekte “Kişisel Nesnelerin İnterneti Onarım Personeli” adı verilen uzmanlara ihtiyaç duyacağız. Gelecekte, hemen hemen hepimizin bir ya da birden fazla Kişisel Nesnelerin İnterneti Onarım Personeli olacak.

Dijital Dedektif

Gelecekte dijital ortamda bilgi güvenliği hem şirketler hem de bireyler için fazlasıyla önem kazanacak ve bu alanda uzmanlaşmış elemanlara ihtiyaç artacak. “Dijital Dedektif” olarak da adlandırılmaya başlanan bu meslek grubunda uzmanlaşacak çalışanlar, dijital ortamda bilginin saklanması ve korunması konusunda hem bizlere hem de şirketlere hizmet sunacak.

Büyük Veri Analisti

Başta sosyal medya olmak üzere dijital dünyada bıraktığımız tüm izler, markalar ve hükümetler için veri trafiğini oluşturmaya devam edecek. Veriye sahip olma ve bu veriyi işleme, farklılaşan müşteri beklentileri dolayısıyla gelecekte daha da önem kazanacak. Büyük Veri Analistleri olarak tanımlanacak yeni meslek grubu, elde edilen verilerin işlenerek daha iyi stratejiler oluşturulmasına ve daha doğru kararların alınmasına katkı sunacak.

Çöp Mühendisi

Dünya nüfusunun ve tüketimin artmasıyla birlikte ortaya çıkan atık sorunu ve bu atıkların doğru şekilde dönüştürülmesi çabası, Çöp Mühendisliği adlı yeni mesleğin popüler hale gelmesine neden olacak. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cambridge Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi gibi dünyaca ünlü üniversiteler bu alanda programlar açarak iş gücü yetiştirilmesine dair ilk adımları atmaya başladılar bile.

Siber Güvenlik Uzmanı

Günümüzde daha da sık olarak duymaya başladığımız siber saldırılar, maddi kayıpların yanı sıra hem bireyler hem de şirketler için itibar kaybına yol açıyor. Teknolojinin herkes için daha da ulaşılabilir bir hal alması ile gelecekte de bilgisayar korsanları kötü amaçlı yazılımları kullanarak bireyleri ve şirketleri tehdit etmeyi sürdürecek. Bu durum, siber güvenliği daha üst bir noktaya taşıyacak ve bu alanda uzmanlaşmış olan hem teknik bilgiye hem de hukuki detaylara hakim çalışan ihtiyacını doğuracak.

Drone Yöneticisi

İnsansız hava araçları olarak tanımlayabileceğimiz dronelar son 10 yıldır hayatımızda. İlk olarak eğlence ve hobi amaçlı kullanımına başlanan ve popüler hale gelen dronelar artık ticari hayatın da vazgeçilmez bir parçası durumundalar. 2050’ye kadar küresel teslimatların büyük bölümünün dronelar aracılığıyla yapılacağı öngörülüyor. Bu ticari teslimatların yönetimi, droneların teknik bakımı ve geliştirilmeleri konusunda gelecekte daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyulacak. Drone Yöneticileri olarak adlandırılacak bu insan gücü, ticari hayatta adından daha fazla söz ettirecek.

Dijital Rehabilitasyon Danışmanı

Özellikle son 10 yıldır hayatımızın büyük bölümü sosyal medya ve diğer çevrim içi faaliyetler etrafında dönüyor. Teknolojiyle olan bu ilişkimiz hayatımızı kolaylaştırsa da bağımlılık yapması gibi birçok riski de beraberinde getiriyor. Gelecekte, günümüzde diyetisyenlerin teknolojik versiyonları olarak niteleyebileceğimiz ve insanların aşırı dijital tüketimleri konusunda detoks yapmalarını ve rehabilite edilmelerini sağlayacak Dijital Rehabilitasyon Danışmanları görev yapıyor olacak.

Alternatif Enerji Danışmanı

Dünya nüfusunun sonsuza kadar fosil yakıt üzerinde yaşayamayacağı bilinen bir bilimsel gerçek. Bu nedenle güneş, hidro, nükleer enerji gibi alternatif enerji kaynaklarının doğru kullanımı konusunda uzmanlaşacak Alternatif Enerji Danışmanları, şirketlere ve bireylere danışmanlık hizmeti sunacak.

Dijital Terzi

E-ticaret pazarı hacminin sadece ABD’de 2023 yılına kadar 735 milyar doları aşacağı öngörülüyor. Geleneksel terziler işlerini kaybetmeyecek ancak dijital alanda da terzilik mesleği ortaya çıkacak. Yapay zeka uygulamalarının gelişmesiyle birlikte şirketler, müşterilerin ölçülerini dijital dünyada doğru bir şekilde almak için en son teknolojiyi kullanacak ve dijital terzilere ihtiyaç duyacak. Dijital terzilerin en önemli görevi, müşteriye tam da ölçüsüne uygun ürünü sunarak iade sayısının minimum düzeyde seyretmesini sağlamak olacak.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.