Geleceğin Mesleği ve Yepyeni Bir Kariyer; E-Spor Oyunculuğu

Buradasınız

Yaşa 14 Temmuz 2021

espor, spor, oyuncu, kariyer

Son 10 yılda dünyanın yaşadığı hızlı ve engellenemez dijital dönüşüm, sosyal hayatımızda yer alan kavramları her gün değiştirmeyi sürdürüyor. İş dünyası ve eğitimin yanında bilim, sanat,  eğlence gibi alanlarda da baş döndürücü bir değişim yaşanıyor Aynı şekilde spor kavramı da bu dönüşümden payını alıyor. Bu değişimin hayatımıza soktuğu yepyeni bir kavram ve meslek de elektronik spor (e-spor). Artık küresel bir sektör haline gelen ve hem dijital, hem ticari hem de eğlence dünyasında kendine bir edinen e-spor, fan ve oyuncu sayılarını da katlayarak artırıyor. 8 Temmuz Video Oyunları Günü’nde bu yeni meslek dalına biraz daha yakından bakmaya ne dersin?

Arcade oyunlardan günümüze…

espor, spor, oyuncu, kariyer

Günümüzde artık kabul görmüş bir meslek, küresel bir ticaret ve sporun da yeni versiyonu olarak kabul edilen e-spor, 2000’li yıllardan başlayarak günümüze kadar gelen süreçte büyük bir ivme kazandı ve gelişim gösterdi. Bir ağ üzerinden bilgisayar, konsol ve mobil cihazlar aracılığıyla çevrimiçi ya da çevrimdışı olarak, bireysel veya takım halinde oynanabilen oyunlar yeni bir algı ve çalışma alanı yarattı. 1970 yılında piyasaya sürülen ilk oyun konsolu Atari’den bu yana epey bir yol kat eden e-spor günümüzde sanal mecralarda stratejinin, reflekslerin ve zekâ oyunlarının alanı olarak öne çıkıyor.

İlk turnuva 10 bin katılımcı ile gerçekleştirildi

espor, spor, oyuncu, kariyer, turnuva

Bilinen ilk video oyun turnuvası 1980 yılında Atari tarafından düzenlendi. E-spor tarihi açısından büyük bir öneme sahip ve 10 bin katılımcı ile gerçekleştirilen Space Invaders Turnuvası, günümüzde turnuvaların düzenlenmesinin önünü açtı ve yeni bir ekonomik alan yaratmayı başardı. 1990’lı yıllara gelindiğinde ise oyun konsollarının ve arcade makinelerinin piyasaya hakim olmaya başladığına şahit olduk. Nintendo gibi marka değeri yüksek olan konsol firmaları küresel rekabeti lehine çevirmek için bu dönemlerde dünya şampiyonalarına sponsor olmaya başladı.

2000’li yıllarla ivme kazandı

espor, spor, oyuncu, kariyer, klavye

2000’li yılların e-spor tarihinin dönüm noktası olduğu ifade ediliyor. 2000 yılında kurulan World Cyber Games ve Electronic Sports World Cup, döneminin en büyük uluslararası e-spor etkinliği olarak ön plana çıkmayı başardı. Diğer yandan 2002 yılında başlayan Major League Gaming (MGL), farklı birçok oyun türünde turnuvalar düzenlemeye başladı. Günümüzde de büyük turnuvalar ile adından sıkça söz ettiren MLG, Kuzey Amerika’da televizyondan yayınlanan ilk e-spor turnuvasını düzenleyerek e-spor tarihine geçmeyi başardı. 2006 yılında Halo 2 seri maçları U.S.A Network üzerinden canlı yayınlandı, ancak istenilen reyting seviyelerine ulaşılamaması nedeniyle yayınlar kısa bir süre sonra ekranlardan kaldırıldı. MLG’nin bir diğer başarısı ise e-spor internet üzerinden yayınlanan ve 2012 yılında gerçekleştirilen bahar şampiyonasında 4 milyondan fazla izleyiciye ulaşması olarak öne çıkıyor. Bu rakam ile birlikte e-spor dünyanın en önemli spor müsabakalarını izlenme oranları bakımından geride bırakmayı başardı.

Her geçen gün büyüyor

espor, spor, oyuncu, kariyer, turnuva

Son dönemlerde Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) ve Battle Royal tarzı oyunları dünya çapında birçok oyuncu ve yayıncı tarafından tercih edildiğini görüyoruz. Savaş alanlarında tek bir kahramanı oynamanızı sağlayan bu oyunlar, çok oyunculu oyunlarda bireysel stratejilerin takım oyununa katkısını da gözler önüne serdi. 2009 yılında tüm dünyada yükselişe geçen Legue of Legend’i günümüzde 30 milyondan fazla oyuncu hala oynamaya devam ediyor. Öte yandan Player Unknown Battlegrounds (PUBG) ile dikkatleri üzerine toplayan Battle Royal tarzı oyunlara Call of Duty ve Battlefield gibi oyun devlerinin de yatırım yaptığı görülüyor.

Biz de varız, hem de kupalarımızla…

espor, spor, oyuncu, kariyer, kupa, başarı

Ülkemizde e-spor’un gelişim sürecine bakıldığında ise 2000’li yıllarda başlayan Counter Strike turnuvalarına rastlıyoruz. Bir dönem bu çizginin üzerine çıkamasak da son dönemlerde ülkemiz adına önemli adımlar atıyor ve büyük başarılar kazanıyoruz. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi önemli ve köklü spor kulüplerimizin yanı sıra üniversitelerimiz de kendi e-spor takımlarını oluşturdular ve bu süreç devam ediyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra ülkemizde bir E-spor Federasyonu da bulunuyor. Beşiktaş Jimnastik Kulübü ilk kadın e-spor takımını kurarak ülkemiz adına önemli bir adımın altına imzasını attı. E-spor alanındaki ilk dünya çapındaki başarımızı ise 2016 yılında Space Soldiers takımı ile kazandık. GO:CL Turnuvası’nda CS:GO oyun kategorisinde unutulmaz maçlara imza atan Space Soldiers, ülke olarak hem bizlere nefes kesen anlar yaşattı hem de bizleri gururlandırdı.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.