Expat Olmak İçin Neler Yapmalısın?

Buradasınız

Yaşa 20 Nisan 2023

expat, yurt dışı, çalışma, iş, kariyer

Hemen hemen herkesin hayali yurt dışında çalışarak hem burada dilini geliştirmek ve farklı coğrafyaları, kültürleri tanımak hem de döviz üzerinden gelir elde ederek daha iyi bir yaşam standardına ulaşmaktır. Bunun için deneyebileceğin ve izleyebileceğin çok farklı yollar bulunur. Bunlardan biri de expat olmaktır. Yurt dışında, üst düzey görevlerde bulunup çalışmayı ifade eden expat, küresel olarak iş dünyasında da çok başarılı olmayı ifade eden olgulardan biridir. Hızla değişen ve her geçen gün küreselleşen iş dünyasında karşına çıkabilecek en güzel fırsatlardan da biri olan expatlık hakkında detayları bu yazımızda senin için derledik.

Expat ne anlama gelir?

expat, yurt dışı, çalışma, iş, kariyer

İş dünyasında sıkça duyulan Expat, farklı bir ülkede çalışan kişileri tarif etmek için kullanılan bir kelime. Temel olarak Latince kökenli expatriate kelimesinden gelen bu kavram, doğduğu ülkeden başka bir coğrafyaya giderek orada çalışan ya da yaşayan kişiler için de kullanılıyor.  Ancak iş dünyası içerisinde biraz daha farklı bir anlam kazanan expat, genel olarak üst düzey görevlerde bulunan ya da yüksek nitelikteki işler yapan kişileri ifade ediyor. Klasik göçmenlerden farklı bir yapısı bulunan expatlar, genel olarak çok uluslu şirketlerde görev alan kişilerden oluşuyor. Dünyanın farklı coğrafyalarında temsilcilikleri bulunan, uluslararası platformda çalışan bu şirketler, kendi çalışanları arasında zaman zaman rotasyonlara giderek farklı ülkelere gönderiyorlar. Genel olarak üst düzey görevler için yapılan bu atamalarda expatların birçok günlük masrafı da karşılanıyor. Bu yapısıyla bir hayat tarzı olarak da ifade edilebilecek bu durum ağırlıklı olarak 3 ile 10 yıl arasında değişen süreleri kapsıyor.

Nasıl expat olunur?

expat, yurt dışı, çalışma, iş, kariyer

Temel olarak expat olmak için herhangi bir resmi şart ya da eğitim sürecinden geçmek gerekmez. Tamamen çalışılan sektör ya da kurumun genel şartlarına ve durumuna bağlı olarak ortaya çıkan bu koşullar, başarılı bir kariyeri takiben görevlendirmeler üzerinden yapılır. Çalışanlar, kendi alanlarında yaptıkları farklı çalışmalarla dikkat çekerler ve şirketin genel prosedürlerine bağlı olarak farklı bir ülkeye gönderilebilirler. Expat statüsü kazanmanın ilk ve temel şartı bulunduğun ya da doğduğun ülkeden farklı bir coğrafyada çalışmaktır. Bunun için farklı şirketlere başvuru da yapabileceğin gibi çalıştığın şirket içerisinde de bu fırsatları kovalayabilir ya da expat olmak için kendine hedefler koyabilirsin. Ancak şirketlerin expat olarak seçeceği kişilerde aradığı bazı özellikler de olabilir. Örneğin expat olacak kişinin gideceği ülkede çalışmasına engel olacak herhangi bir yasal durumunun bulunmaması, gidilecek ülkede konuşulan dile hakim olması, çok kültürlü yapılarda çalışma kabiliyetinin bulunması, ekip çalışmasına uyumlu olması vb. birtakım koşullar insan kaynakları departmanı tarafından aranabilir. 

Neden expat olmayı hedeflemelisin?

expat, yurt dışı, çalışma, iş, kariyer

Yurt dışında çalışmak, yeni kültürler tanımak ve küresel iş dünyasının içerisinde olmak hemen herkes için cezbedicidir. Bunu başarmak, aynı zamanda kariyer süreci için de oldukça önemlidir ve büyük başarıların da yolunu açar. Ancak bunu başarabilmek sanıldığı kadar da kolay bir iş değildir. Farklı bir kültürün içerisinde, farklı insanlarla çalışmak çok farklı deneyimleri sunabileceği için zaman zaman zorlu da olabilir. Bir yandan teknik olarak mesleki gelişimine ağırlık verirken bir yandan da gittiğin yerin şartlarına uyum sağlamayı başarmalısın. Expat olmak kariyerin için de birçok farklı avantajı sana sunacaktır. Bir yandan kendine yeni bir kariyer yolu açarken bir yandan da ailen ve yakındakilerin için de yeni fırsatlar yaratabilirsin. Birçok farklı masrafın karşılanacağı için çok daha iyi maddi şartlara kavuşman mümkün. Yeni kültürler, diller, insanlar tanıma fırsatı bulabilirsin.

Expat olmak için nelere dikkat etmelisin?

expat, yurt dışı, çalışma, iş, kariyer

Expat olma hedefin varsa dikkat etmen gereken bazı konular da bulunuyor. İlk olarak gideceğin ülkenin hangisi olduğunu ve o coğrafyanın özelliklerini çok iyi bilmelisin. Eğer bir fırsat bulabilirsen daha uyumlu olabileceğin ve rahat çalışabileceğin bir ülkeyi seçebilirsin. Yine en az ülke seçimi kadar diğer önemli bir durum da yapacağın iştir. Türkiye’de kendi alanında çok uzman olabilirsin ve yaptığın işe son derece hakim konumda bulunabilirsin ancak aynı işi farklı bir coğrafyada yapmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Yine alacağın maaşın ne kadar olacağını ve gideceğin coğrafyada senin rahat yaşamana imkan verip vermeyeceğine de bakmalısın. Her ne kadar yabancı dilin olsa da mutlaka belirli bir süre kurs ya da yabancı dil eğitimi almalısın. Bu şekilde günlük konuşma diline çok daha hızlı hakim olabilirsin. Yurt dışına çıkmadan önce bu alanda deneyimli insanlardan görüş ve fikir almak da faydalı olabilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.