Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Evden Çalışanlar İçin 10 Maddelik Verimlilik Manifestosu
Evden Çalışanlar İçin 10 Maddelik Verimlilik Manifestosu

iyihisset.com

10 Eyl 2018

Yaşadığımız çağın getirdiği teknolojik gelişmeler, çalışma hayatındaki alışkanlıklarımızı da doğrudan etkiliyor. Öyle ki, artık bilgisayarın ve internetin olduğu her yerden işlerimizi halledebiliyor ve hatta toplantılara katılabiliyoruz. Bu yüzden de günümüzde birçok çalışan, evden çalışma modeline geçmeyi tercih ediyor. Ancak kulağa her ne kadar hoş gelse de evden çalışma modelinde başarılı olmak için bazı kurallara uymak şart. Bakalım evin rahatlığına yenik düşmeden ev ofisimizde başarılı olmak için neler yapmamız gerekiyor?

1. İnsanlara Meşgul Olduğunuzu Söylemekten Çekinmeyin

Ne yazık ki birçok kişi evden çalışma modelinin ciddi bir disiplin gerektirdiğinin farkına varamıyor. Bu yüzden de evden çalışanların her zaman rahat, boş ve özgür olduklarını düşünebiliyorlar. İşte tam da bu noktada yakınlarınızın iş konsantrasyonunuzu dağıtmaması adına onlara günlük çalışma saatlerinizi söylemekten ve eğer o an meşgulseniz bunu dile getirmekten çekinmeyin.

2. İzole Bir Çalışma Alanı Oluşturun

Evden çalışmanın en zor kısımlarından biri kesinlikle sıcacık yatağa veya yumuşacık kanepeye karşı koymaktır! Bu yüzden eğer evden çalışıyorsanız ve iradenizin zorlandığını hissediyorsanız kendinize mutlaka bir çalışma odası hazırlayın. Böylece hem evin kalanından –ve tabii konforundan- izole olabilir hem de sessizlik içinde çalışabilirsiniz.

3. Masanızın Üzerinde Gereksiz Eşyalar Bulundurmayın

Masanızın üzeri ne kadar kalabalık olursa dikkatinizi dağıtacak uyaranlar da o kadar fazla demektir. Bu yüzden ofisiniz evde de olsa mutlaka ama mutlaka masanızı ve tabii ki çalışma odanızın bütününü iyice sadeleştirin.

4. Her Sabah Uyandığınızda Ofise Gidiyormuş Gibi Hazırlanın

Eğer sabahları kahve keyfiniz uzun sürüyorsa ya da bir anda sosyal medyanın dehlizlerinde kendinizi kaybediyorsanız bunu yenmenin tek bir yolu olduğunu söyleyebiliriz: Her sabah ofise gidiyormuş gibi hazırlanmak! İnanın evde güzelce giyinip hazırlandığınız mesai saatleri, pijamalarla çalıştığınız saatlerden çok daha verimli geçecek!

5. Bildirimleri Kapatın

Evden çalışırken başınızda bir şef ya da başka bir kontrol mekanizması olmadığından sosyal medyada gereğinden fazla zaman geçirebilirsiniz. Bu yüzden kullandığınız tüm sosyal ağların bildirimlerini çalıştığınız süre boyunca kapalı tutun.

6. Kısa Molalar Verin

İşiniz ne kadar yoğun olursa olsun mutlaka kısa molalar verin. Balkona çıkıp bir nefes alın ya da öğle tatiliniz sırasında kısa bir antrenman yapın. Masanın başından kalkıp nefes almak zihnen tazelenmenize yardımcı olacaktır.

7. Haftanın En Az Bir Günü Sevdiğiniz Bir Yerde Çalışın

Kendinizi ev hayatının tek düzeliğine hapsetmemek için haftanın en az bir günü evden çalışma rutinini kırın ve sevdiğiniz bir lokasyondan çalışın. Bu bir kafe, restoran ya da ortak çalışma alanı olabilir. Seçim size kalmış.

Bir İş Listesi Oluşturun

Mümkünse görebileceğiniz bir yerde ya da dijital ortamda her daim hatırlatmalar yapabilecek şekilde bir iş listesi hazırlayın. Günlük hedeflerinizi tamamladığınızda ise kendinize minik bir ödül vermeyi deneyin.

9. Fon Müzikleri ya da Belgesel Kanallarını Açık Tutun

Araştırmalara göre çalışırken arkadan duyulan belli belirsiz “white noise” adı verilen sesler çalışma motivasyonunu ve zihinsel performansı arttırıyor. Bu yüzden çalışırken mutlak bir sessizlik yerine YouTube’dan çalışma ortamı seslerini dinleyebilir ya da televizyonda bir belgesel kanalını açarak sesini kısabilirsiniz.

10. Bir Ofis Rutini Oluşturun

Ofisiniz evde de olsa mutlaka bir rutin oluşturun. Çünkü rutinler insanın disiplin kazanmasına ve işini daha iyi yapmasına yardımcı olur. Örneğin toplantılarınızı öğleden sonra yapmak, sabah ilk iş maillere cevap vermek ve iş listesinin üzerinden geçmek bu rutine iyi bir örnek olabilir.

Tüm bunları yaparken geleceğinizi de garanti altına almayı ihmal etmeyin. Ne de olsa evden çalışıyor olmanız, emekli olmak istemediğiniz anlamına gelmiyor! Siz de her ofis çalışanının sahip olduğu emeklilik hayaline en kolay yoldan ulaşmak için QNB Sigorta Kolay Emeklilik Planı ile çalıştığınız süre boyunca zorlanmadan birikim yapabilirsiniz!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.