Evden Çalışan Ekibinizi Etkin Tutmanın 5 Yolu

Buradasınız

Yaşa 22 Haziran 2021

evden, online, çalışma, toplantı, bilgisayar, home ofis

Pandemi sebebiyle birçok sektör, şirket ve kişi evden çalışma düzenine geçti ve birçok alanda olduğu gibi iş hayatında da önemli değişimler yaşanmaya başladı. Bu değişim pandemi sonrasında da kalacak gibi görünüyor. Birçok şirket tam kalıcı bir şekilde evden çalışmaya geçmeyi ya da haftanın en azından 2-3 günü evde kalmayı tercih edecek gibi duruyor. Bu değişim bir yana dursun, şirketlerin gündemindeki diğer bir konu da evden çalışanları nasıl motive edecekleri, başarıyı getiren takım ruhunu nasıl ayakta tutacakları ve bu değişimi nasıl sürdürülebilir kılacakları. İşte evden çalışan ekiplerin motivasyonunu sağlamak için yapılabilecekler.

Çalışanlarınla uzaktan da olsa duygusal bağ kurabilirsin

evden, online, çalışma, toplantı, bilgisayar, home ofis

Çalışanların normal düzende işlerini sürdürmeleri ve uzaktan da olsa ellerinden gelenin en iyisini yapabilmeleri için şirketlerin ve sana karşı bağlılık hissetmeleri gerekiyor. Bunu sağlamak için yöneticileri olarak onlarla duygusal bir bağ kurmalı ve online da olsa yüz yüze, video görüşmelerine ağırlık vermelisin. Senin sesini duymak yerine görüntünü de görürlerse motive olma konusunda kendilerini daha rahat hissedebilirler.

İşi transfer et ve sonuca bak

evden, online, çalışma, toplantı, bilgisayar, home ofis, kadın

İşin yöneticisi sen olabilirsin ama bu dönemde takım performansına odaklanmak ve bireysel olarak çalışanlarının motivasyonun artırmak istiyorsan görev ve projeleri onlara dağıtmalısın. Süreçleri takip edebilirsin ancak asıl odaklanman gereken şey sonuç olacak. Eskiden, ofis ortamında ya da fiziksel olarak birlikte çalışırken işi adım adım takip etmek daha kolaydı ancak evden çalışma ortamında bunları gözlemlemek daha zor olacaktır. Bu nedenle sonuca kenetlenerek ara adımları onlara bırakman motivasyonlarını artıracaktır.

Takım performanslarını mutlaka ödüllendir

evden, online, çalışma, toplantı, talbet, home ofis

Herhangi bir çalışan için ödül en büyük motivasyon kaynaklarından biridir. Online ya da fiziksel fark etmez, zaman zaman, özellikle de bir şeyi başardıklarında onları ödüllendirmek motive olmalarına yeter de artar bile. Takım halinde ya da bireysel olarak elde edilen başarılardan sonra bunu online toplantılarda dile getirmen, ardından da küçük bir ödül vermen onları evlerinde de çok motive edecektir. Bu durum aynı zamanda ekip ruhunu da canlandıracağı için ekibin başarısını da inanılmaz ölçüde artıracaktır.

Ekip yemekleri düzenleyebilirsin

evden, online, çalışma, toplantı, bilgisayar, home ofis, yemek

Eski dönemde aynı ortamda çalışan kişileri en çok motive eden etkinliklerden biri de özellikle öğlenleri birlikte yenilen yemeklerdi. Burada stres atmak ve rahatlamanın yanında iş için de önemli konular konuşulur ve her şey paylaşılırdı. Evlerde çalışmaya devam ettiğimiz bu dönemde sen de öğle yemeklerini ve hatta zaman zaman akşam yemeklerini bile iş arkadaşlarınla yiyebilirsin. Bu şekilde online olarak sadece işe odaklanmadığın ve onlarla birlikte sosyal olarak da vakit geçirmeyi özlediğini gösterebilirsin.

Ekiplerin ihtiyaçlarını karşılayabilirsin

evden, online, çalışma, toplantı, bilgisayar, home ofis, erkek

Evden çalışan kişilerin birçok farklı ihtiyaçları olabilir. Sen de yöneticileri olarak bunları birebir takip edebilir ve zaman zaman bunları konuşarak onları karşılayabilirsin. Ekibinde yer alan kişileri, neye ihtiyacı olduklarını söylemeye teşvik etmek çok önemlidir. Böylece onları motive edebilir ve daha objektif dönüşler alabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.