Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Etkili İş Sunumları Yapmanın 6 Yolu
Etkili İş Sunumları Yapmanın 6 Yolu

iyihisset.com

19 Oca 2022

iş, sunum, beceri, iş dünyası, kariyer

İş dünyasında yaptığınız bir işin kalitesi kadar o işi anlatım şekliniz de oldukça önemlidir. Akılda kalıcı ve ikna kabiliyeti yüksek sunumların iş ilişkilerini pekiştirdiği ve başarıyı doğrudan etkilediği biliniyor. Etkili iş sunumları yapabilmen için sana çeşitli tavsiyelerimiz olacak. Hadi, yazımıza geçelim.

Sunumlarını özelleştirmelisin

iş, sunum, beceri, iş dünyası, kariyer, kadın

Etkili sunumlar yapabilmek için aklında tutman gereken ilk konulardan biri, her iş kolu için farklı kuralların olduğudur. Hazırladığın sunumlarda hitap ettiğin topluluğa ait terminolojiler kullanmaya ve üzerinde durduğun noktaların topluluğun tecrübelerine uygun olduğuna dikkat etmelisin. Ayrıca sunum hazırlarken içerik kadar tasarıma da dikkat etmelisin.

Görsellerle desteklemelisin

iş, sunum, beceri, iş dünyası, kariyer, kadın

Hazırladığın sunum taslaklarında anahtar mesajları pekiştirecek görsel imgelere de yer vermelisin. Bu sayede yaptığın sunumun akılda kalıcılığı artacaktır. Yaptığın sunumları gereksiz detaylarla doldurmak yerine görsel hafıza tekniklerinden yararlanman seni bir adım öteye taşıyacaktır.

Metinlere bağlı kalmamalısın

iş, sunum, beceri, iş dünyası, kariyer, erkek

Hazırladığın sunumda yer alan metinleri okumak yerine o metinlerin özetini anlatmayı tercih etmelisin. Bu sayede hem sunum anı daha eğlenceli ve interaktif bir hal alacak hem de hitabet gücün ile muhataplarını etkilemeyi başaracaksın.

Sunumunu tam olarak planlamalısın

iş, sunum, beceri, iş dünyası, kariyer, erkek, sahne

Sunum yaparken stres ve zaman yönetimini etkili bir şekilde gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Dolayısıyla sunum yapmadan önce birkaç defa prova yapman sana büyük avantaj sağlayacaktır. Bu sayede zamanı kontrol ederek önemli noktaların üzerinde birkaç defa durma şansı da yakalayabilirsin.

Sorulara karşı hazırlıklı olmalısın

iş, sunum, beceri, iş dünyası, kariyer

Yaptığın sunumların ardından izleyiciler tarafından sorular alabilirsin. Daha önce sunumunla ilgili gelebilecek sorular üzerine yoğunlaşabilir, bu soruların cevaplarını daha önce tasarlayabilirsin. Bu sayede sana yöneltilen sorulara etkili ve keskin cevaplar verebilirsin.

İzleyici ile iletişim kurmalısın

iş, sunum, beceri, iş dünyası, kariyer, toplantı

Sunum esnasında ve sonrasında seyirci ile diyalog kurman gereken durumlar olabilir. Bu noktada izleyicilere doğru genel olarak konuşmak yerine direkt olarak seninle iletişime geçen izleyici ile konuşmanda fayda var. Bu sayede hem izleyici ile arandaki iletişim kuvvetlendireceksin hem de izleyicilerin daha özel hissetmesini sağlayabilirsin.  

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.