Esnek Çalışma Saatlerini Daha Eğlenceli Hale Getirecek 4 Öneri

Buradasınız

Yaşa 14 Ekim 2020

Son dönemde iş dünyasında yaşanan en büyük değişimlerden biri dijitalleşme ve evden çalışma olarak öne çıkıyor. Özellikle pandemi ile birlikte evden çalışmaya başlayan ve deyim yerindeyse ofisi eve taşıyan birçok kişi, bununla birlikte çalışma saatlerini de esnek hale getirdi. Birçok iş kolunda ve alanda şirketler hem uzaktan, online çalışmayı hem de günlük iş saatlerini esnek hale getirerek verimliliği artırmayı hedefliyor. Esnek ya da online olarak ofis dışında çalışma ilk başta kulağa çok güzel gelse de zamanla ofisin getirdiği disiplinden uzaklaşılarak tek başına çalışmak sıkıcı olabiliyor. İşte buna çözüm olabilecek önerileri ve esnek çalışma saatlerini daha eğlenceli hale getirmenin yollarını bu yazıda bulacaksınız.

Öncelikle çalışma ortamınızı eğlenceli hale getirin

Ofis dışında ve online olarak çalışmak, iş planlarını esnek olması ve zaman yönetimi kavramlarına da farklı bir boyut kazandırdı. Covid-19 pandemisi ile hızlanan bu geçiş süreci ve dijitalleşme, birçok kişinin çalışma düzenini değiştirdi. Bu düzeni daha eğlenceli hale getirmenin ilk kuralı, çalıştığınız ortamı eğlenceli, rahat ve verimli olabileceğiniz bir hale getirmektir. Kendinizi içinde rahat hissedebileceğiniz, veriminizi artıracak ve sizi mutlu edecek bir ortam hazırlayın. Biraz müzik, çiçekler, güzel bir ışık ve hava ile başlayabilirsiniz.

Evde olmanın avantajlarını kullanın

Normal zamanda, ofise gidip gelerek çalıştığınız iş düzenizin aksine şimdi evdesiniz, esnek bir çalışma rutininiz var ve güne en azından trafik ve kalabalık stresi ile başlamıyorsunuz. Bunu bir avantaja çevirerek daha eğlenceli hale getirmek için güne evde güzel bir kahvaltı, biraz spor, belki müzik ve kitap okuyarak başlayabilirsiniz. Böylelikle daha pozitif şekilde güne başlayabilir ve bunu tüm güne bunu yayarak hem veriminizi hem de enerjinizi artırabilirsiniz.

Mola ve araları keyfe dönüştürün

Ofiste olduğunuz zamanlarda kahve molaları ve öğle aralarında rutin olarak yaptığınız şeyleri hatırlayın. Evde ve esnek saatlerle çalışırken bu molaları da çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Örneğin biraz film izleyip ya da müzik dinleyip rahatlayabilir, kendinize biraz vakit ayırıp bakım yapabilir, hobilerinizle uğraşıp kafa dağıtabilir ya da ev işlerine biraz vakit ayırabilirsiniz.

Çalışma alanınızı değiştirin

Atalarımız boşuna söylememiş tebdil-i mekanda ferahlık vardır diye. Ev içerisinde ya da dışarıda herhangi bir yerde çalışırken, düzenli olarak bu ortamı değiştirin ve kendinizi daha mutlu, rahat ve keyifli hissedeceğiniz bir alana geçin. Manzaranızı farklılaştırın. Ev içerisinde farklı odalarda çalışın. Dışarıya çıkıyorsanız her gün farklı bir mekana gitmeye özen gösterin. Bu şekilde çalışma rutinlerinizden sıyrılacak ve kendinizi daha mutlu edebileceğiniz fırsatlar yaratacaksınız.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.