Erteleme Problemi Olanlara 7 Altın Öneri

Buradasınız

Yaşa 21 Mayıs 2020

Bazen yapmak zorunda olduğumuz işleri ötelemek, ilerleyen bir güne ya da zamana ertelemek isteriz. Ancak bu küçük ertelemeler zamanla alışkanlığa dönüşerek, günlük hayatın akışını etkilemeye başlar. Bugünün işini yarına bırakmayı alışkanlık haline getirmeye başlayan ya da getirenlerdenseniz bu öneriler tam size göre.

Ertelemenin kaynağını bulun

Günlük hayatta ya da iş hayatında tamamlamak zorunda olduğunuz görevleri ertelemenize neden olan sorun ya da sorunları mutlaka tespit edin. Ertelemenin kaynağını bulmanın, bu sıkıntı yaratan durumdan kurtulmak için atmanız gereken ilk ve en önemli adım olduğunu unutmayın.

Ulaşılabilir hedefler belirleyin

Ertelememizin bir nedeni de eldeki görevin çok ürkütücü görünmesi, gözümüzde gereğinden fazla büyümesidir. Bu durumun önüne geçmek için büyük bir plan yerine daha basit, ulaşılabilir hedeflerin olduğu bir plan belirleyin. Daha ulaşılabilir hedefler belirlediğinizde bir projeye ya da işe başlamak ve tamamlamak çok daha kolaydır. Kendinize, "Bu akşam tüm projeleri-işleri tamamlayacağım" demek yerine, "Bu akşam 3 projeyi-işi tamamlayacağım" demek, hedeflerinizi daha az korkutucu ve daha ulaşılabilir kılacaktır.

Liste yapın ya da ajanda kullanın

Başlamak istediğiniz ancak sürekli ertelediğiniz görevler için bir yapılacaklar listesi oluşturun. Erteleme sorununa çözüm sunan bir diğer yöntem ise özellikle iş hayatında çalışanların sağ kolu olan ajandalardır. Bir ajanda edinerek tamamlamak zorunda olduğunuz işleri, görevleri ve acil durumları ajandanıza not edin. Ajanda tutmanın hayatı fazlasıyla kolaylaştırdığını göreceksiniz.

Dikkat dağıtan şeyleri ortadan kaldırın

Dikkatinizi, görevlerinizi ya da işinizi tamamlamak yerine televizyona, bilgisayara ya da telefon ekranına çevirmeye devam ettiğiniz sürece ya da sosyal medya hesaplarınızdaki durum güncellemelerini kontrol ettiğinizde gerçekten bir şeyler yapmak zorlaşır. Kendinize müzik, televizyon ve sosyal medya gibi tüm dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırılmış bir zaman verin ve bu zamanı elinizdeki görevi tamamlamak için kullanın.

Önce zor şeyleri yapın

İlk olarak zorlu görevleri tamamlamak her zaman en iyi yöntemdir. Zor olan görevleri ya da işleri tamamladığınızda emin olun geri kalan her şey daha kolay gözükecek ve daha kısa sürecektir.

Kendinizi ödüllendirin

Herkes ödüllendirilmeyi sever. Çünkü bir ödül söz konusu olduğunda dikkati odaklamak daha kolaydır. Bir görevi tamamladıktan sonra, çabalarınız için kendinizi ödüllendirin. Eğlenceli ve keyifli bulduğunuz bir şey ile kendinizi şımartın.

Son bir tarih belirleyin

Hedefleri ertelemeyi ve daha ilerleyen bir zamana ötelemeyi durduracak en iyi yöntemlerden bir diğeri de, son bir tarih belirlemektir. Tamamlanması gereken bir projeniz ya da göreviniz için mutlaka bir tarih belirleyin ve atacağınız tüm adımları belirlediğiniz zamanlamaya göre organize edin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.