Erkek Egemen Sektörlerin Örnek Alınası Kadın Yöneticileri

Buradasınız

Yaşa 15 Temmuz 2016

Günümüzde kadınları henüz Türkiye’de değilse de dünyada hemen her iş kolunda görmek mümkün. Otobüs şoförlüğünden itfaiyeciliğe, eski zamanın birçok “erkek mesleği”nde artık sahnede kadınlar da var. Ancak kadın egemen sektörlerde bile iş yönetim kadrolarına gelince erkekler maalesef sayıca çok daha fazla. Gelin bu geleneksel tablonun dışına çıkmış ve kariyer basamaklarını üçer beşer tırmanmış bazı kadın yöneticilerle tanışalım.

 

Ayşegül İldeniz

 

Intel’in Yeni Teknolojiler Grubu Dünya Başkan Yardımcısı olan Ayşegül İldeniz dünya çapında başarısıyla göze çarpan bir isim. Teknolojinin başkenti San Francisco’da çalışan İldeniz işini “geleceği hayal etmek ve giyilebilir teknolojiler yaratan bir takıma liderlik etmek” olarak tanımlıyor. 2015 yılında Fast Company dergisi kendisini iş dünyasının en yaratıcı 100 kişisinden biri ilan etti. Böylesine başarılı ve meşgul bir yöneticinin Ayse’s Blog başlıklı bir bloga (www.aysegulildeniz.com) sahip olması ve burada deneyimlerini paylaşması ayrıca takdire şayan.

 

Marissa Mayer

 

Kadın yöneticiler dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri de Yahoo CEO’su Marissa Mayer. Mayer, Stanford Üniversitesi Bilgisayar bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlarken yapay zeka konusu üzerinde uzmanlaştı. Üniversiteye başlarken hayalindeki alan pediatrik beyin cerrahisi olduğundan ilk yıl tıp bölümünden dersler aldı. Yahoo’dan önce Google’ın üst düzey yöneticilerinden biri olan Mayer 1999’da Google’a girdiğinde şirketin ilk kadın mühendisi olma unvanını da kazandı. Tüm bunların yanında Mayer’in bir oğlu ve tek yumurta ikizi olan kızları var. Ne diyelim, kendisine hayran olmamak elde değil!

 

Lydia Nsekera

Listeye spor dünyasından bir kadın yönetici bulmak samanlıkta iğne aramaktan hallice. Nsekera, 2012’de FIFA’nın yönetim kuruluna seçildiğinden beri bu görevdeki ilk ve tek kadın. Nsekera hedefinin kadınları liderlik konusunda cesaretlendirmek olduğunu söylüyor ve kız çocuklarının futbola yönlendirilmesini teşvik ediyor; çünkü ona göre futbol bir “hayat okulu”. Nsekera aynı zamanda 2004-2013 yılları arasında Burundi Futbol Federasyonu başkanlığı görevini de üstlendi.

 

Dilek Dölek Başarır

Soyadıyla müsemma McDonalds Türkiye Genel Müdürü Dilek Dölek Başarır göreve başladığı ilk iki ay restoranlardan birinde yer silmekten patates kızartmaya birçok işi bizzat yapmış ve böylece işinin her kademesine dair fikir sahibi olmuş. İşinde odaklandığı en önemli noktalardan birinin değişim olduğunu vurgulayan Başarır’ın formülü işe yarıyor ki restoran sayısını dört yılda iki katına çıkardı. Kadınların erkeklere göre başarıları konusunda daha sessiz kaldıklarını söylüyor ve kadınları yaptıkları işleri anlatmaya davet ediyor. Başarır bu yoğun tempoyla baş edecek enerjisini sabahları erkenden kalkıp aksatmadan yaptığı spora bağlıyor.

 

Zeynep Bodur Okyay

Kale Grubu Başkanı ve CEO’su olan Okyay işe Çanakkale Seramik Fabrikaları’nın üretim birimlerinde çalışarak başladı. Yüksek lisans eğitimini aldığı Harvard Üniversitesi’nde Türk Kürsüsü’nün kurulmasına destek oldu. Aynı zamanda Türk-İtalyan ilişkilerine bulunduğu katkıdan ötürü 2006 yılında “Caveliere de Lavora” nişanına, 2014 yılında da “Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana" üst düzey devlet nişanına layık görüldü. Kadın istihdamının önemine her fırsatta vurgu yapan Okyay kadınların ekonomik alana katkısının yüzde bir artmasıyla ortaya Çin ekonomisi kadar bir büyüme çıkacağını vurguluyor. Yani bir anlamda kadınlar, gücünüzü hafife almayın diyor!

 

Sheryl Sandberg

 

Sandberg Aralık 2010’da kadın liderlerin azlığıyla ilgili yaptığı TED konuşmasıyla büyük ilgi çekti. Kendisi 2008’den beri Facebook COO’su olarak görev yapıyor. TED konuşmasında kadınların aileleriyle ilgilenmek adına kariyerlerine ket vurduklarını ve sahip oldukları becerileri sistematik olarak azımsadığını belirtiyor. Konuşmanın gördüğü ilgi üzerine bu konuya odaklanan Lean In adlı bir de kitap yazan Sandberg, bir milyondan fazla sattı ve o günden beri de çok satanlar listesinden inmedi.

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.