Ekibinle Performans Görüşmelerini Nasıl Yapmalısın?

Buradasınız

Yaşa 23 Şubat 2023

iş, görüşme, toplantı, performans, insan kaynakları, kariyer

Performans görüşmeleri, belirli bir dönem içerisindeki performanslar için net beklentiler ve hedefleri belirlemek üzere bir yönetici ile bireysel ekip üyeleri veya grup arasında gerçekleştirilen görüşmeler olarak özetlenebilir. Bu müzakereler, genellikle geçmiş performansı gözden geçirmek, gelecek için hedefler belirlemek ve ekip üyesinin veya grubun sahip olabileceği sorunları veya endişeleri tartışmak için yapılır. Performans görüşmeleri, net beklentiler belirleyerek, güven ortamının oluşturulması, ekip ruhunun canlandırılması, iletişimin kuvvetlendirilmesi gibi alanlarda genel ekip performansını iyileştirmede yardımcı olabilir. Ayrıca, ekip üyeleri özelinde de hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak destek ve kaynakları sağlamak için bir fırsat olabilirler. Performans görüşmelerinin nasıl yapılması gerektiğine dair genel bilgileri bu yazımızda bulabilirsin.

Özel vakitler yaratmalı ve aceleye getirmemelisiniz

iş, görüşme, toplantı, performans, insan kaynakları, kariyer

Öncelikli olarak performans görüşmeniz için özel bir zaman planladığından emin olmalısın. Birçok yönetici günlük koşturmaca ve yoğun işler nedeniyle bu tür görüşmeleri deyim yerindeyse hızlı ve hemen sonlandırmak isterler. Oysa bir liderin ve iyi bir yöneticinin yapması gereken bu görüşmeler için özel zamanlar ayırmak, iyi hazırlanmak ve herkes için en doğru ve iyi sonucu yaratacak şekilde süreci organize etmektir. Eğer bunun için özel vakitler ayırırsan ve odağını buna verirsen daha üretken ve verimli bir ortam yaratmak için de kendine fırsat tanıyabilirsin. Bunu başarmak için bu görüşme ya da görüşmelere çok iyi hazırlanman gerekiyor. Ekip üyesinin performansını gözden geçirerek ve spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlı hedefler belirleyerek müzakereye hazırlanmalısın. Bu, müzakerenin odaklanmış ve üretken olmasını sağlamaya yardımcı olacak bir adım olacaktır.

Her şey en net haliyle ortaya koymalısın

iş, görüşme, toplantı, performans, insan kaynakları, kariyer

Performans görüşmeleri sırasında ekip üyesinin gelecekteki performansına ilişkin beklentilerini ve rollerinin ekibin genel hedeflerine nasıl uyduğunu açıkça belirtmelisin. Ekip üyesini, önerilen hedefler ve beklentiler hakkında girdi ve geri bildirim sağlamaya teşvik etmelisin. Bu, hedeflerin gerçekçi ve ulaşılabilir olmasını sağlamaya yardımcı olacak ve aynı zamanda ekip üyesinde güven ile sahiplenme oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Tüm görüşme sırasında yapabildiğin ölçüde açık iletişim kurmalı ve bunu karşındaki kişiye de hissettirmelisin. Hedefleri, beklentileri, istediklerini ve karşı tarafın senden neler beklediğini mümkün olan en net şekilde ortaya koymalısın. Esnek olmak ve karşılıklı yarar sağlayan bir çözüm bulmaya istekli olmak bu tür görüşmelerde oldukça önemlidir.

Bir izlem ve takip mekanizması oluşturmak da önemlidir

iş, görüşme, toplantı, performans, insan kaynakları, kariyer

Üzerinde anlaşmaya varılan hedefleri takip ettiğinden ve ilerlemeyi takip etmek, gerektiğinde destek sağlamak için düzenli olarak kontrol ettiğinden emin olmalısın. Kararlaştırılan hedefleri takip etmeli ve düzenli olarak kontrolden geçirmelisin. Bu, ekip üyesinin hedeflere ulaşma yolunda ilerlemesini sağlamaya yardımcı olacak ve ayrıca sürekli iletişim ve geri bildirim için bir fırsat sağlayacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.