Eisenhower Matrisi ile Zamanı Doğru Yönetin

Buradasınız

Yaşa 29 Kasım 2020

Özellikle pandemi ile birlikte en büyük sorunlarımızdan biri zamanı yönetememek. Bu önemli soruna çözüm sunan, zamanı nasıl etkili yöneteceğimiz konusunda en sade modellerden biri olan Eisenhower Matrisi, zaman yönetimini en etkili hale getirecek olan noktalara odaklanmayı sağlıyor. 1953-1961 yılları arasında ABD'nin 34. başkanı olarak görev yapmış Dwight D. Eisenhower’ın zaman yönetimi konusunda literatüre kazandırdığı Eisenhower Matrisi’ni sizin için kaleme aldık.

Hemen yap

Eisenhower Matrisi'nin ilk kategorisi oluşturan "yap", en önemli görevlerden, acilen yapılması gereken işleri odaklanmayı vurgular. Teslim tarihi yaklaşan veya geciktirilemeyen görevler genellikle bu kategoriye girer. Görevleri bu kategoriye koymak için önce önceliklerinizi iyice analiz etmeniz ve ardından şimdi yap kriterlerine uyup uymadığına karar vermeniz gerekir. Görevin bir gün içinde veya ertesi gün tamamlanması gerekiyorsa, bu acil bir görevdir. Hemen yap!

Karar ver

Eisenhower Matrisi'nin ikinci kategorisi "karar ver"dir. Bu kategori önemli olan ancak acil olmayan görevlerden oluşur. Bu kategoride yer alan işler genellikle iş arkadaşlarınızın veya başka kişilerin kendileri için sizden rica ettikleri işlerdir. Bu işleri yapmanız gerekir ama öncelikli değillerdir. Mailler, gelen telefonlar, whatsapp yazışmaları, sosyal medya mesajları bu başlığa dahildir.

Devret ya da görevlendir

Eisenhower Matrisi’nin üçüncü kategorisi "delege etmek"tir. Bu kategori, önemli olmayan ancak acil olan ve başkalarından ya da diğer iş arkadaşlarından rica edilebilecek görevleri, işleri ifade eder. Görevlerin veya işlerin delege edilmesi, zamanında iş teslimi ve zamanın doğru yönetimi için atılan önemli bir adımdır.

Ortadan kaldır

Eisenhower Matrisi’nin son kategorisi ise “sil ya da ortadan kaldır”dır. Bu kategoride yer alan işler, zaman ve üretkenlik katili olarak nitelendirilen meşguliyetlerden oluşur. Verimliliğinizi artırmak için bu meşguliyetleri belirleyin ve ortadan kaldırın. Bu meşguliyetlerin yaygın örnekleri arasında sosyal medyada gezinmek, telefonu sürekli kontrol etmek, telefonda oyun oynamak ya da video oyunları oynamak sayılabilir.

Zamanınıza ve geleceğinize yatırım yapın

Özellikle pandemi süreciyle birlikte dünya değişiyor, ihtiyaçlar da. İşlerin yolunda gitmediği durumlarla karşılaşmak mümkün. Bu durumlara karşı sevdiklerinizi korumanız, kendinizi ve ailenizi güvence altına almanız QNB Sigorta ile mümkün. Zamanınıza ve geleceğinize yatırım yapabilmenizi sağlayan Akıllı Hayat Sigortası ile tanışmak bir tık uzağınızda.                                               

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 19 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.