İş Dünyasının Gurularından 5 Altın Öneri

Buradasınız

Yaşa 11 Şubat 2021

İş dünyasında başarıyı elde etmek, birden çok faktöre bağlı. Sabır, yetenek, azim, güç, bilgi ve deneyim isteyen bir süreç. Zamana bağlı olarak da gelişen ve bazen de doğrudan şans faktörünün devreye girdiği bu süreçte, daha önce aynı yollardan geçmiş ve başarıyı yakalamış insanların tecrübelerinden faydalanmak da bir o kadar önemli. Bu yazımızda uzun yıllardır iş dünyasının çetin yollarında dolanan ve başarıyı elde etmiş kişilerin sırlarından bazılarını bulacaksınız.

Elon Musk

Son dönemde yıldızı parlayan ve arka arkaya yaptığı başarılı hamlelerle adından söz ettiren girişimci Elon Musk’a listemizin ilk sırasında yer veriyoruz. Dünyanın en kuvvetli bataryası, SpaceX uzay çalışmaları, elektrikli otomobilde devrim yaratan Tesla, yapay zeka gibi farklı projelerin yaratıcısı olan Musk’a göre başarı genelde hızlı olmak, odaklanmak, gereksiz tüm aşamaları geçmek ve iletişimi sadeleştirmekten geçiyor. “Uzun toplantılardan kaçının ve acil olmadıkça toplanmayın.” diyor Musk. Açıklama gerektiren her şeyin iletişimi engellediğini, bunun da başarıyı uzaklaştırdığını savunan Musk’a göre iletişim ancak doğrudan kurulduğunda ve aradaki tüm işe yaramayan şeyler atıldığında, başarı kendiliğinden gelmeye başlıyor.

Richard Branson

Dünyanın en büyük yatırımcılarından olan, Virgin Atlantic’in kurucusu ve 5 milyar dolarlık bir servetin sahibi Richard Branson’a göre başarı kişisel olarak mutluluğa erişmekle doğrudan orantılı. Birçok kişinin başarılarını ne kadar çok para kazandıkları ile ölçtüğünü söyleyen Branson, bunun yerine başarı kriteri olarak mutluluğun alınması gerektiğini söylüyor. Branson, “Çoğu insan, ne kadar para kazandıklarına bakarak ya da birlikte çalıştıkları insanlarla kendilerini kıyaslayarak ne kadar başarılı olduklarını ölçer. Bence gerçek başarı ne kadar mutlu olduğumuzla ölçülmelidir.” diyor.

Marissa Mayer

Başarılı bir kariyer ve iş hayatının ardından Yahoo’nun başına geçen ve bu görevi devraldığı ilk 18 ayda şirketin hisselerini 2 katına çıkarmayı başaran Marissa Mayer için başarı, önceliklerin doğru belirlenmesinde yatıyor. Önceliğin en önemliye verilmesi gerektiğini söyleyen Mayer, bu listenin her gün yeni baştan düzenlenmesi gerektiğinin de altını çiziyor. Mayer, bu yolla daha az önemsiz ve hatta hiç önemli olmayan işlere vakit harcamanın önüne geçilebildiğini ve yarım kalmış işlerin oluşmasının engellediğini belirtiyor.

Sheryl Sandberg

Teknoloji ve dijitalleşmenin kalbinin attığı yer alan Silikon Vadisi’nin en güçlü kadın isimleri arasında yer alan ve aynı zamanda Facebook COO’su olan Sherly Sandgerg, erkek egemen bir dünyada ayakta kalıp başarıyı elde etmenin ilk yolunun, aldığınız kararların arkasında durmak ve her zaman ileriye bakmak olduğunu savunuyor. “Yaptığınız işin sizi heyecanlandırdığından emin olun” diyen Sandberg’e göre tutku ve heyecan başarıya giden yoldaki iki anahtar kelime. Kaleme aldığı “Lean In” isimli kitabında iş hayatıyla ilgili görüşlerine de yer veren Sandberg’e göre özellikle ülke ve şirket yönetimlerinde liderlik pozisyonlarında kadınların olmamasının başarısızlığı doğrudan etkilediğini belirtiyor.

Bill Gates

Dünyada yazılım ve bilgisayar sektörlerinin gidişatını değiştiren markalardan biri olan Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates ise başarının geniş kitleleri ve toplulukları etkileme ile doğru orantılı olduğunu düşünüyor. Başarının tanımı nedir sorusu kendisine yöneltildiğinde Gates, “Warren Buffett her zaman başarının ölçüsünün, size yakın olan insanların mutluluğu ve sizi sevip sevmediği olduğunu söyler.” diyor. Gates ise buna “Farkındalık, çocuk büyütmek, ihtiyaç duyan insanlara yardım etmek ya da bir şeyler icat etmek de iyi hissettirir.” eklemesini yapıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.