İş Dünyasında Usta Bir Konuşmacı Olmanın Yolları Nelerdir?

Buradasınız

Yaşa 12 Şubat 2023

iş dünyası, sunum, konuşma, konuşmacı, sahne

İyi ve usta bir konuşmacı olmak iş dünyasında birçok farklı sebebe bağlı olarak çok önemlidir. Bir topluluk önünde iyi ve etkili konuşma becerilerine sahip olmak, meslektaşlarınla etkili bir şekilde iletişim kurmana, fikirlerini açık ve ikna edici bir şekilde sunmana, kişisel ve mesleki güvenilirliğini oluşturmana yardımcı olabilir. Buna ek olarak, topluluk önünde iyi konuşma yeteneği, ağ oluşturma etkinliklerinde, iş görüşmelerinde ve güçlü bir izlenim bırakman gereken diğer durumlarda sana yardımcı olacaktır. Genel olarak, iyi bir konuşmacı olmak iş dünyasında prestij ve itibar getiren bir özelliktir ve profesyonel hedeflerinize ulaşmanda, kariyerinde seni destekleyecektir. Bu yazımızda usta bir konuşmacı olmak için gereken özelliklerden birkaç tanesini bulabilirsin.

Profesyonellerden destek alarak işe başlamalısın

iş dünyası, sunum, konuşma, konuşmacı, sahne

İyi, güzel ve etkili konuşmak çoğu zaman doğuştan gelen bir özellik olarak öne çıkar ancak iş dünyasında bu yeteneğini oluşturmak için sen de kendini geliştirebilirsin. Bunun için işin profesyonellerinden destek almak ve sunum becerilerini nasıl geliştireceğine dair fikir edinmek işe yarayabilir. Konuşma, sunum becerileri ve özgüvenini geliştirmek için kişisel olarak dersler almayı ya da topluluk önünde konuşma kurslarına katılmayı deneyebilirsin. Yavaş yavaş yeteneklerini ve becerilerini geliştirdikçe daha fazla konuşma yapabileceğin ve deyim yerindeyse senin için antrenman olacak fırsatlar yaratmalısın. Konferanslar, toplantılar ya da etkinlikler, topluluk önünde bu yeteneklerini geliştirmek konusunda senin için harika fırsatlar yaratabilir.

Geri bildirimler almayı deneyebilirsin 

iş dünyası, sunum, konuşma, konuşmacı, sahne

İyi ve usta bir konuşmacı olma yolunda adım atarken ve kendini geliştirirken sürekli olarak çevrenden de geri bildirimler almayı ihmal etmemelisin. Yaptığın bir konuşma ya da sunumdan sonra seni dinleyen ya da izleyenlere nasıl olduğunu, nerelerde daha iyi ya da kötü konuştuğunu, hangi alanlarda kendini geliştirmen gerektiğini sorabilir ve onların fikirlerini alarak kendini bu süreçte daha iyi konuma getirebilirsin. Becerilerini geliştirmek ve sunum tekniklerini iyileştirmek için bu geri bildirimlerden yararlanabilirsin. Başarılı ve profesyonel bir konuşmacı olma yolunda çevrendekilerin söyleyeceklerinin önemi büyüktür.

Sahnedeki haline dikkat etmelisin

iş dünyası, sunum, konuşma, konuşmacı, sahne

İyi bir sahne duruşu alıştırması yapmak da usta bir konuşmacı olmak için önemlidir. İyi bir sahne duruşu; kendinden emin, ilgi çekici ve izleyicilerinle ilişkilendirilebilir olmayı içerir. Sahnedeki varlığını geliştirmek için vücut dilini, göz temasını ve ses iletimini çok daha iyi hale getirmelisin. Sahnede yaratacağın izlenim her anlamda seni geliştirecektir. Bunun için görsellikten de faydalanmalısın. Sahnenin genel durumunun yanında slaytlar, videolar ve dekorlar gibi görsel yardımcıları, mesajını güçlendirmek ve kitlenin ilgisini canlı tutmak için güçlü bir araç olarak kullanabilirsin. Bunları etkili bir şekilde kullanmak önemlidir ama onlara da çok fazla güvenmemek gerekir. Asıl olanın senin yaptığın konuşma ve içeriği olduğunu unutmamalısın.

İzleyicilerin dikkatini çekmelisin

iş dünyası, sunum, konuşma, konuşmacı, sahne

Kitleni sunumuna dahil ettiğinden ve katılımı teşvik ettiğinden de emin olmalısın. Onlara sorular sorabilir, izleyicileri kendi deneyimlerini paylaşmaya davet edebilirsin. İzleyicileri meşgul etmek için etkileşimli etkinlikler kullanabilirsin. Ek olarak sahnedeyken beklenmeyen durumlara da hazırlıklı olmalısın. Ne kadar iyi planlarsan planla, bir sunum sırasında işler her zaman ters gidebilir. Beklenmedik durumlara hazırlıklı olmalı ve ortaya çıkabilecek öngörülemeyen sorunların nasıl ele alınacağına dair bir plan da yapmalısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.