Daha Az Çalışarak Daha Verimli Olmanın Yolları

Buradasınız

Yaşa 20 Mart 2017

Sabah gözünüzü açtığınız andan gece yatana kadar sadece ve sadece temel ihtiyaçlarınızı gidermek için çalışmalarınıza ara veriyorsanız, tatil kelimesi sizin için hiçbir şey ifade etmiyorsa, sevdiklerinizin yüzlerini artık neredeyse unuttuysanız, koskocaman ömrünü çalışmakla geçiren işkolikler dünyasına hoş geldiniz. Umarız çok yakın zamanda, daha az çalışarak daha çok verimli olanların dünyasına adım atar, hayallerinizdeki iş yaşamına kavuşursunuz. Evet, yanlış duymadınız. Son cümlemiz biraz kulağınıza hayal gibi geliyor olabilir. Ama kesin yargıya düşmeden önce gelin, gerçekten de daha az çalışarak nasıl verimli olabileceğinizi sizlere gösterelim.

Öncelikle Hedefleriniz Olsun

Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, mutlaka hedeflerinizi önceden belirleyin. Herhangi bir hedefe sahip olmadan işe koyulmaya çalıştığınız sürece boş yere çalışmış olacaksınız. Hedeflerinizde bulunan kritik aktivitelerin neler olduğuna dikkat edin ve çalışmalarınızda onlara öncelik verin.

Araç Kullanımınıza Dikkat Edin

İşinizde kullandığınız bütün araçlar sizi sonuca götürmede etkili olsun. Oturduğunuz sandalyeden kullandığınız bilgisayara kadar her şey sizin için birer araç. Araçları doğru bir şekilde kullanırsanız, olduğunuz yerde pedal çevirmezsiniz.

Hayır Kelimesini Hayatınıza Katın

Aslında ‘hayır’ sözcüğü hayatın her alanında kullanılması gereken bir kelime. İş yaşantısında da sizin çalışmanızı olumsuz etkileyecek dış etkenlere, çalışmalarınızı hiçe sayacak olan isteklere, baskılara karşı hayır deyin. Zamanınızın değerli olduğunu etrafınızdakilere de gösterin.

Mükemmel Olmak Yerine Verimli Olun

Mükemmel olmak için gece gündüz çalışıyor olabilirsiniz, ama “mükemmel” ne demek ki? Önce bunu iyice düşünün. İş hayatınızda mükemmelliği yakalıyorken, aile hayatınız ve sosyal çevreniz çöküşe geçiyorsa bu kusursuz olduğunuz anlamına gelmez. Çok çalışıp mükemmel olmak yerine daha az çalışarak verimli olmayı deneyin.

Pomodoro Tekniğini Uygulayın

Zamanı akıllı bir şekilde kullanmanızı ve yönetmenizi sağlayan Pomodoro tekniği ile hem az çalışıp hem de verimli olmanız mümkün! İtalyanca kelime anlamı domates olan Pomodoro tekniği için tek ihtiyacınız olan şey bir alarm kurmak. 25 dakika çalışılıp 5 dakika ara verilerek uygulanan bu teknik 4 kere tekrarlanıyor. Molalarla birlikte toplamda tam 2 saat süren bu sistemin sonunda 20-25 dakika kadar ara veriliyor. Bu kadar basit! İş hayatınızda günde 5-6 Pomodoro yaparak etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz. İnanın, günün sonunda çalışıp çalışmadığınızı anlamayacaksınız.

Birden Fazla İşe Aynı Anda Odaklanmayın

Gününüzü hızlı ve çabuk bitirmek istiyor olabilirsiniz, ama birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışırsanız siz zararlı çıkarsınız. Elinizdeki işi bitirmeden yeni bir işe geçmeyin. Aynı anda yaptığınız işler size hep eksik sonuçlar verecektir.

İşlerinizi Önem Sırasına Dizin

Zaman yönetiminizi doğru bir şekilde yapın. Güne başlarken o gün hangi işleri daha önce tamamlamanız gerektiğini bilin. İşlerinizi, geliş sırasına, projelere, teslim tarihlerine ve taleplere göre bir sıraya dizerek harekete geçin.

Eve Döndüğünüzde Kendinize ve Ailenize Zaman Ayırın

Mümkün olduğunca eve iş getirmeyin. Evde sadece kendinizle ve sevdiklerinizle baş başa kalın. Biraz kendinize vakit ayırın. Eve gelir gelmez ev işlerine de koyulmayın. Unutmayın, sizden sadece bir tane var ve ona çok iyi bakmalısınız.

Verimsiz Geçen Zamanınızı Azaltın

Vaktinizi genelde nasıl değerlendirdiğinize dikkat edin. Telefonunuzla ilgilenmek, sosyal medyada amaçsızca dolanmak fark etmeseniz de vaktinizin büyük bir çoğunu alır. Bunları yapmak yerine tamamen işlerinize odaklanın.

Çözemediğiniz Bir Sorun Varsa Ara Verin

Eğer bir konu üzerinde birkaç saattir çalışıyorsanız ve hala istediğiniz sonucu alamadıysanız, o işi öbür gün yapmak için bir kenara bırakın. Ertesi gün konuya çok daha farklı bir bakış açısıyla bakabilir, görmediklerinizi görebilir, çok daha hızlı ve verimli bir şekilde çözüme ulaşabilirsiniz.

Kendinizi Tanıyın

Herkes gün içerisinde hangi saatlerde daha verimli olduğunu bilir. Kendinizi iyice tartın, tanıyın ve doğru zamanda doğru konular üzerine çalışın. Genellikle öğleden sonra enerjinizin düştüğünü hissediyorsanız, zihninizi yoracak işleri sabah yapın.

Hafta Sonunu İyi Değerlendirin

Bu tamamen sizin özel vaktiniz. Hafta sonunda canınız ne yapmak istiyorsa, onu yapın. Sevdiklerinize vakit ayırın, sosyal aktivitelerde bulunun. İşlerden tamamen uzaklaşmış bir şekilde iki gün geçirerek haftaya tertemiz bir zihinle başlayın.

Pazar Gecesi Kısa Bir Planlama Yapın

Güzel bir hafta sonu geçirdiğinize göre, yeni haftanın planını pazar gecesinden yapabilirsiniz. En fazla yarım saatinizi alacak olan bu kısa işlem sayesinde hafta başında gününüzün en verimli dakikalarını boşa harcamamış olacaksınız. 

Kolay Bireysel Emeklilik Planı Yapın

İş hayatını düzene oturturken bireysel emekliliği es geçmemek, hem geleceğinizi garanti altına almanız hem de kendinizi güvenli hissetmeniz için çok önemli. Bunun için ayda sadece 150 TL ödeyerek Cigna Kolay Emeklilik Planı’na dahil olabilirsiniz. Böylece ödediğiniz her katkı payının %25’i kadar devlet katkısı alırken birikiminizi sıkıntı çekmeden, kolay kolay yapmaya başlamış olursunuz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.