CV Hazırlarken En Çok Yapılan 8 Hata!

Buradasınız

Yaşa 09 Temmuz 2018

Müstakbel işvereninize kendinizi tanıttığınız özgeçmişinize, yani CV’nize ne kadar güveniyoruz? Bu soruya “çok” diye yanıt verseniz bile bu yazıya göz atmanızda fayda var. Çünkü pek çok kişi CV hazırlarken bu hataları yapabiliyor.

1. Sayfalarca CV Hazırlamak

Sizi görüşmeye çağıracak ya da işe alacak yöneticilerin CV’nize ayıracak çok fazla zamanı olmayabilir. Bu nedenle çok uzun özgeçmişler hazırlamamakta fayda var. Detaylara yer vermekten ziyade, kısa ve açık cümleler kurmalı ve doğrudan konuya girmelisiniz. Ayrıca özgeçmişinizi iki sayfayı aşmayacak şekilde sınırlandırmalısınız.

Ayrıca, başvuruda bulunduğunuz işle doğrudan ilgisi olmadığı sürece dininizi, siyasi görüşünüzü, boyunuzu, kilonuzu ve uyruğunuzu CV’nize eklememelisiniz.

2.  CV’de Boşluklar Varsa Bu Aranın Sebebini Belirtmemek

İşsiz kaldığınız ya da çalışmaya ara verdiğiniz zamanlar olduysa bunu CV’nizde açıklamanızı öneririz. Çalışma hayatınıza neden ara verdiğinizi açıklayarak potansiyel iş vereninizin sizin hakkındaki izlenimini değiştirebilirsiniz.

3. Klişeleşmiş Kelimeler Kullanmak

CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da klişe kelimelerden uzak durmak. Çünkü CV’nizden beklenen sizi, olduğunuz gibi yansıtması. “Çalışkan bir takım oyuncusu” ya da “Dinamik ve sonuç odaklı” gibi tanımlar yapmak sizi rakiplerinizden farklı kılmaz.

4. Düzensiz Olması

CV’nizin tamamında aynı fontu ve puntoyu kullanın. Klasikleşen; Arial, Times New Roman ya da Verdana gibi yazı tiplerini kullanmanızı ve 10- 12 punto arasında bir ölçü belirlenemenizi tavsiye ederiz.

5. Belirsiz ve Yalan İfadeler Kullanmak

Tecrübelerinizi aktarırken “birkaç”, “hemen hemen”, “ortalama” gibi kesinlikten uzak söylemleri kullanmayın. CV’niz dolu görünsün diye yazdığınız yanlış bilgiler, işe alındığınız takdirde beklentiyi yükseltecektir. Bu yeniden işsiz kalmanıza neden olabilir.

6. Başvuruya Göre CV Hazırlamamak

Yaptığınız işten sıkılmış olabilirsiniz ya da farklı sebeplerle sektör değiştirmek isteyebilirsiniz. Fakat farklı alanlardaki pozisyonlara aynı CV ile başvurmak yanlış olur. CV’nizi işe başvurmayı planladığınız sektöre göre hazırlayıp, söz konusu sektörle ilgili deneyimlerinize öncelik verin.

7. Referanslar Kısmını Uzatmak

Referanslar kısmına kimi işveren önem verirken kimisi bakmaz bile. Bu nedenle CV hazırlarken referanslar kısmını sayfanın en altında üç kişi ile sınırlı tutmanız yeterli olacaktır.

8. Dil Bilgisi Hataları Yapmak

Yazım hatası yapmak ve dil bilgisi kurallarından uzak bir metin hazırlamak deneyimlerinizin göz ardı edilmesine neden olacaktır. CV hazırlarken yüksek sesle bir kez okumalı ve anlam açısından yanlışa düştüğünüz yerleri tespit etmelisiniz.

Artık mükemmel bir CV’ye sahip olduğunuza göre, iş bulmaya bir adım daha yakınsınız demektir… Bu arada geleceğinizi planlarken henüz işsiz olsanız dahi minimumda 150 TL pirim ödeyerek Kolay Emeklilik Planı’na sahip olabileceğinizi unutmayın. Birikiminizi oluşturmaya şimdiden başlayın!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.