Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Cesur Girişimcilerin 9 Ortak Özelliği
Cesur Girişimcilerin 9 Ortak Özelliği

iyihisset.com

15 Nis 2019

Kendi işini kurmayı hayal edenlerin ortak özellikleri olarak; parlak fikirli oluşları, yetenekli olmaları ve çalışkanlıklarını söyleyebiliriz. Peki hayallerini gerçeğe dönüştürüp başarıyı yakalayan girişimcilerin ortak özellikleri neler? Harika bir iş fikriniz var ama harekete geçmek için ilhamınız yoksa cesur girişimcilerin bu 9 özelliği size yol gösterebilir.

1- Korkusuz Değil Cesurdurlar

Yeni bir başlangıç yapmak beraberinde endişeleri de getirir. “İnsanlar yaptığım işi beğenecek mi?”, “Başarılı olabilecek miyim?”, “Bu doğru bir karar mı?” gibi sorular elbette cesur girişimcileri de korkutur. Risklerin varlığını kabul etmek korkuya neden olsa da bu, onların harekete geçmelerini engellemez.

2- Hedefe Odaklanırlar

Cesur girişimcilerin ortak özelliklerinden biri de ne istediklerini iyi bilmeleridir. Hedeflerini net olarak belirledikleri gibi hedefe ulaşmak için izleyecekleri yolu da ayrıntılı bir şekilde çizerler. Aksiliklere ve beklenmedik durumlara karşı her zaman stratejileri vardır.

3- İşlerini Günlük Hayatlarına Adapte Ederler

Bu kişiler için işleri sadece sorumluluk ve zorunluluk değil yaşam biçimlerinin bir parçası olmasıdır. Sosyal hayatlarını ve yaşam alanlarını iş yerlerine, çalışma saatlerine adapte etmekten çekinmezler. İşlerini zevkle yapmanın avantajını yaşayan bu girişimciler için iş düşünmek, gündelik hayatın eğlenceli bir rutinidir.

4- Öğrenmeye Açıktırlar

Bir işin gelişebilmesi için yeniliklere ve çağın değişkenlerine açık olması gerekir. Cesur girişimciler araştırmacı, fikir alışverişlerini fırsat olarak gören yenilikçi kişilerdir. Öğrenmeye giden yolun konuşmaktan çok dinlemekten geçtiğini bilirler.

5- Tutkulu ve Pozitiftirler

Başarılı girişimcilere dışarıdan baktığınızda sahip oldukları tutkuyu görebilirsiniz. İşlerini gerçekten severler ve para kazanmak tutkulu çalışmalarının sadece doğal bir sonucudur. İşini seven her insan gibi bu kişiler de sürekli olumlu, yüksek bir enerji taşırlar. Çevrelerine yansıyan bu enerji, iş verimliliklerini de artırır.

6- Doğuştan Yaratıcıdırlar

Tasarım yapmak, yenilikçi ürünler keşfetmek gerçek bir ustalıktır. Yeteneklerini kazanca dönüştürme becerisi ise ancak cesur girişimcilerde görülebilir. Onlar yeteneklerini keşfetme becerilerini, ürünlerini pazarlama sırasında da gösterirler. Tıpkı satışa sundukları ürünler gibi reklam fikirleri de yaratıcı ve yenilikçidir.

7- Kararlıdırlar

İş dünyasında duyduğumuz başarı hikayelerinin hemen hepsi kararlılık üzerinedir. Bir fikriniz vardır ve başlangıçta kimse onu almak istemez. İşte bu nokta geleceğin cesur girişimcisi olmaya en yakın olduğunuz yerdir. Kararlı davranır ve vazgeçmezseniz belki de bir sonraki görüşmede ihtiyacınız olan fırsatla karşılaşabilirsiniz.

8- Sürecin Tadını Çıkarırlar

Başarılı kişilerin aynı zamanda hırslı oldukları düşünülür. Oysa iş dünyasında hırs sonuca odaklı olmanın sıkıcı yollarından biridir. Azimli olmak ise başarıya giden yolda manzaranın tadını çıkaranların ortak özelliğidir. Sonucunda başarı elde edeceğiniz bir iş girişiminde bulunmak için acele etmeden, emin adımlarla ve zevk alarak süreçleri geçmeniz gerekir. Cesur girişimciler hırslı ve aceleci değil, azimli ve sabırlı kişilerdir.

9- Özgüven Sahibidirler

Özgüven sahibi olmak, cesur girişimcilerin hem girişim hem ilerleme yolundaki tüm niteliklerinin toplamıdır. Kendine güvenen bir girişimci fikrine de güvenecek, kendini sevdiği için işini de sevecektir. Bu özellikler onlara fikirlerini işe dönüştürmek için ihtiyaç duydukları cesareti verir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.