Çalışma Ortamınızda Başınıza Gelebilecek Kazaların 7 Sebebi

Buradasınız

Yaşa 04 Mayıs 2017

iş sağlığı

Mark Twain, “Bir kere öleceğinize, 100 kere dikkatli olun” demiş. İş yerinde gerçekleşen her 100 kazadan 80’inin ihmal kaynaklı olduğunu düşününce ünlü yazara hak vermemek elde değil! Çalışma ortamınızda başınıza gelebilecek iş kazalarının sebeplerini öğrenerek, kendiniz ve çevreniz için iş güvenliği bilinci yaratabilirsiniz.

Bir İşi Yapmanın Kısa Yolu, Güvenli Yolu Olmayabilir

güvenlik

Tembellik, isteksizlik veya acelecilik... Bunlar sizi bir işi halletmek için kestirme yollar bulmaya itiyor olabilir. Ama bir işi yapmanın kısa yolunun güvenli olmayabileceğini göz ardı etmeyin. Bu özellikle tehlikeli makineler ve kimyasallarla çalışırken kendinizi büyük tehlikeye atmamanız anlamına gelir. Unutmayın çoğu iş kazası, anlık ihmallerden meydana geliyor.

Aşırı Özgüven Her Zaman İyi Değil

özgüven zararları

Özgüvenli olmak güzel bir özellik ama her şey gibi bunun da fazlası zararlı. “Benim başıma gelmez” diyerek kendinizi yanlış prosedürlere, metotlara ve araçlara yönlendirebilirsiniz. Özgüvenli olun ama asla kendinizi “mükemmel” görmeyin. Hemen şimdiden Acil Destek Ferdi Kaza Sigortanızı yaptırın, acil durumlarda ihtiyacınız olan desteğe sahip olmanın güvencesiyle hareket edin.

Eksik ve Kötü Temizlik

eksik ve kötü temizlik

İşverenin çalışma alanına gösterdiği özen de iş güvenliği için önemlidir. Eksik ve kötü temizlenmiş alanlar, dağınıklıklar tehlikelere davetiye çıkarır. Çalıştığınız yeri temiz ve toplu tutarak güvenliği arttırabileceğiniz gibi daha çalışılabilir alanlar yaratabilirsiniz.

Gerekli Bilgiyi Tamamen Almadan İşe Başlamak

işe başlama hazırlıkları

Bir işi yapmanın en hızlı yolu, onu ilk seferde doğru yapmaktan geçer ama bir işi ilk seferinde başarmak o kadar kolay değildir. Bu yüzden işe başlamadan önce gerekli bilgiyi tamamen edindiğinize emin olun ve ondan sonra iş planınızı yapın. Eksik bilgi ile işe başlamak işinizi kör bir şekilde yapmaktır. Soru sormaktan çekinmeyin ve hem işinizi hem kendinizi ön planda tutun.

Güvenlik Prosedürleri Göz Ardı Edilmemeli

prosedürler

Bir şirketin veya çalışanın yapabileceği en kötü şey, güvenlik prosedürlerini göz ardı etmektir. Kurallara uymazsanız sadece kendinizi değil çevrenizdeki herkesi riske sokmuş olursunuz. İş yerinizin güvenlik prosedürlerini uygulamakla yükümlü olduğunuzu unutmayın.

Vücudunuz İşte Ama Aklınız Nerede?

Hepimiz iş dışında da bir hayata sahibiz ve bazen negatif ruh hallerimiz, fikirlerimiz işimizi etkileyebiliyor. Profesyonelleşin ve buna izin vermeyin. Vücudunuz işte ama aklınız başka bir yerde olursa çevrenize karşı duyarsızlaşır ve dikkatsizleşebilirsiniz. Bu da sizi ve iş verimliliğinizi olumsuz etkiler. Hatta dikkatsizliklere ve iş kazalarına sebep olarak daha büyük sonuçlar doğurabilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.