Çalışırken Daha Verimli Olmak İçin Nasıl Beslenmelisin?

Buradasınız

Yaşa 20 Ocak 2023

çalışma, iş, beslenme, besin, sağlık, gıda

Çalışma hayatında verimi, başarıyı artıran ve sağlıklı günleri getiren en önemli öğelerden biri de beslenmek. Gün içerisinde yoğun ve stres altında çalışırken beslenme düzenine dikkat etmeli, neler yediğine önem vermeli ve daha sağlıklı bir birey olabilmek için de mutlaka dengeli bir program izlemeye özen göstermelisin. Hem kilo almamak, hem vücudunun ihtiyaç duyacağı enerjiyi almak hem de daha verimli bir çalışma süresi geçirmek için beslenmene dikkat etmelisin. İşte çalışırken verimini artıracak ve seni daha başarılı yapacak beslenme önerileri…

Kahvaltı altın öğün

çalışma, iş, beslenme, besin, sağlık, gıda

Birçok farklı fiziksel ya da psikolojik faydası bulunduğundan kahvaltıyı güne başlarken mutlaka çok iyi yaparak işe başlayabilirsin. Birçok kişi günün koşturmacası içerisinde, işe daha erken yetişmek ya da daha fazla uyumak için kahvaltıyı atlamaktadır. Oysa kahvaltı gün içerisinde, çalışırken ihtiyaç duyacağımız enerjiyi bize sunması açısından çok önemli bir öğündür. Daha dinç şekilde güne başlamak ve gün içerisinde de daha verimli olabilmek için güne hafif bir kahvaltı ile başlamak önemlidir. Protein, omega 3 ve antioksidanlar açısından zengin olacak ancak karbonhidrat olarak da düşük içerikte bir kahvaltı ile güne başlamalısın. Kahve yerine çay ya da yeşil çay tercih edebilirsin. Poğaça, simit, börek gibi seni günün başında ağırlaştıracak ve kondisyonunu düşürecek besinlerden uzak durmalısın.

Bol bol su tüketmeli, çay- kahve - gazlı içeceklerden mümkün olduğunda uzak durmalısın

çalışma, iş, beslenme, besin, sağlık, gıda

Çalışanların birçoğu, çalışma sırasında bir şeyler içmenin kendilerini daha çok motive ettiğini ve işe olan konsantrasyonlarını da daha fazla artırdığını düşünmektedir. Ancak burada bir şeyler içmenin ötesinde ne içildiğinin de büyük önemi bulunmaktadır. Bol bol su tüketmek, uzmanların önerdiği şekilde saat başı bir bardak su içmek daha verimli bir çalışma düzenini de sana getirecektir. Ek olarak sürekli bolca kafein ve tein içeren çay ya da kahve tüketmek, gazlı içecekleri masadan eksik etmemek, vücudu ekstra bir yük bindireceği için verimi de zaman içerisinde azaltacaktır. Bu tür içecekler vücudun hidrasyon dengesini de bozar. Bu nedenle, su, taze sıkılmış meyve suyu, ayran veya bitki çayı gibi içecekleri çay-kahveye oranla daha sık tüketmeye çalışmalısın. Çay ve kahve içiyorsan da şeker ve süt tüketiminden mümkün olduğunda uzak durmalısın.

Öğle yemeği de çok önemli

çalışma, iş, beslenme, besin, sağlık, gıda

Yine birçok çalışanın verimini düşüren ve çok da dikkat edilmeyen konulardan biri de öğle yemeğidir. İyi bir kahvaltının ardından öğle yemeğini de vücudunu rahatsız etmeyecek, gereksiz şekilde yük bindirmeyecek ve kandaki şeker oranını da zıplatmayacak bir yemek düzeni içerisinde olmak önemlidir. Özellikle çalışma ortamında topluca gidilen yemeklerde işin dozu kaçabildiği için genelde karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme türü seçilebilmektedir. Bu da glisemik indeksi yüksek olan pirinç, beyaz ekmek, börek gibi yiyeceklerin daha sık tüketilmesine neden olmaktadır. Bu da işe tekrar dönüldüğünde uyku hali, yorgunluk, bitkinlik gibi durumları doğurmaktadır. İş verimini çok fazla düşüren bu durum zamanla sağlık üzerinde de çok olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Daha hafif salatalar, sebze yemekleri ya da çorbalar öğle yemeğinde tercih edilmelidir. Yine öğle yemekleri konusunda dikkat edebileceğin bir konu da ofise sipariş vermektense bir miktar da olsa yürümeni sağlayacak şekilde dışarıda yemeye özen göstermektir. Bu hem ortamının değişmesine, hem hareket etmene hem de sosyalleşmene neden olur. İşte iş verimini artırmak için ihtiyaç duyduğun şeyler de tam olarak bunlardır.

Kan şekerini düşürmemeye gayret etmelisin

çalışma, iş, beslenme, besin, sağlık, gıda

Gün içerisindeki verimini ve hızını düşürmemek için dikkat etmen konulardan biri de kan şekerini bir dengede tutmaktır. Kan şekerin çok azalırsa ve uzun süreler bir şeyler yemezsen, canın çok daha fazla karbonhidrat ve şeker isteyecektir. Bunları tükettiğinde de yine aynı kısır döngü içerisine girebilirsin. Kan şekerinin düşmemesi ve dengede kalması için 2-3 saatlik aralıklarla hafif bir şeyler tüketebilirsin. Kepekli bisküvi, kepekli tost veya meyve, süt, ayran tüketebilir, ofisteki çekmecenizde kuru meyve, badem, ceviz ya da fındık gibi yağlı tohumlar, meyveli veya probiyotik yoğurt bulundurabilirsin. Yine lif içeriği yüksek olan ve daha uzun süreler tokluk sağlayacak muz gibi meyveleri de ara öğünlerde tüketmen faydana olacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.