Bu Meslekte Gelecek Var: Sosyal Medya Uzmanlığı

Buradasınız

Yaşa 15 Haziran 2016

Bu Meslekte Gelecek Var: Sosyal Medya Uzmanlığı

Çocukların sosyal medya ağlarında geçirdiği uzun zamanlar, günümüzde ebeveynlerin en şikâyetçi oldukları konulardan biri. Çocukların elbette ki aşırıya kaçmamaları gerekiyor ama bir yandan da hevesleri kırılmamalı; çünkü geleceğin başarılı sosyal medya uzmanı yetişiyor olabilir.

Günümüz toplumunda doğru iletişim kurmak çok önemli. Bu yüzden birçok sivil toplum kuruluşu, politikacı, marka vb. oluşumlar sosyal medya planlamalarını profesyonel bir biçimde yapmaları gerektiğinin farkına vardılar. Böylece sosyal medya uzmanlığı artık geleceğin parlayan mesleklerinden biri oldu.

Sosyal medya uzmanlığında kariyer yapmak için ne gibi yetenekler gerekiyor? İşte karşınızdalar:

“Network”

Yani bağlantılarınız, tanıdığınız kişiler. Başarılı bir sosyal medyacının önemli özelliklerinden biri budur, bulunduğu piyasadaki çoğu kişiyi tanır ve her türlü iletişimi sağlayabilir. “Network”ünüz ne kadar geniş, referanslarınız ne kadar kuvvetli ise o kadar aranılan insan olursunuz.

En Önemli Vasıf: İletişim

Sosyal medya, sanal bir ortam olsa da gerçek insanların bir araya geldiği bir platform. Basitçe, her tipte insanla sosyal medyada karşılaşabiliyorsunuz. Bu yüzden başarılı bir sosyal medyacı, insan psikolojisi konusunda bilgili olmalı. İnternet kullanıcıları sosyal medyasını yöneteceğiniz oluşumun potansiyel katılımcıları ve müşterileridirler, o yüzden her insanla doğru bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Güvenilirlik

İnternet sınırsız bir dünya ve oradaki her bilgiye güvenemezsiniz. Başarılı sosyal medyacı olmak istiyorsanız, güvenilir kaynaklara nasıl ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Siz de kesin rastlamışsınızdır, bazen büyük markaların sosyal medya hesapları bile “trollenebiliyorlar”.

O yüzden asla tek kaynağa güvenmeyin, bilginizin doğruluğunu her zaman başka kaynaklardan kontrol edin.

Farklı Bakış Açılarına Sahip Olmak

Hitap ettiğiniz kitlenin nelerden etkileneceği konusunda birçok fikriniz olmalı, hem onları tanımalısınız hem de internet gündemini iyi takip edebilmelisiniz. Ayrıca kurumsal bir içerik üretirken, kendi kişisel yorumlarınızdan kaçınmanız gerekir, bunu da ancak farklı şekillerde düşünebilen biri gerçekleştirebilir.

Kriz Yönetimi

Bilgi, internette saniyelerden daha kısa sürede yayılabiliyor. Bu durum, doğru bilgilerde olduğu kadar hatalı olanlar için de geçerli. Kötü niyetli insanlarca ya da tamamen yanlış anlaşılma üzerine yayılan bu bilgiler eğer sosyal medya hesabını yönettiğiniz oluşumu etkiliyorsa, olaya çok hızlı müdahil olmalı ve kısa sürede çözüme kavuşturmalısınız. Bunu yaparken sakinliğinizi korumalı, sorumluluk almalı ve gereken açıklamaları zamanında yapmalısınız. Kısaca “Keep Calm and Carry On”.

Dil Cambazlığı

İyi bir sosyal medya uzmanı, hem dil kurallarına hâkim hem de onları yeni akımlar yaratacak şekilde bozabilme yeteneğine sahip olmalı. Kötü imla takipçileri soğutur ve yönetilen sayfanın güvenilirliğine gölge düşürür. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.