Bol Para Sinyalini Veren 2017 Teknoloji Trendleri

Buradasınız

Yaşa 09 Ocak 2017

Önümüzdeki günlerde yaşanacak hangi teknolojik gelişmeler hayatımızı nasıl etkileyecek? İşte 2017 teknoloji trendleri...

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik

Uluslararası araştırma şirketi IDC, sanal ve artırılmış gerçeklik pazarının 2016’da 5.2 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtiyor. 2020’de ulaşması beklenen büyüklük ise 162 milyar dolar. Yani sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları endüstriden eğlenceye, sinemadan sosyal medyaya kadar hemen her alanda kullanılacak.

Nesnelerin İnterneti

Kullandığımız tüm cihazların birbirlerine ve internete bağlanmasını sağlayan bu sistem, tüm bu cihazların her an her yerde birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlıyor. Araştırmalara göre, bugün internete 10-11 milyar adet cihaz bağlıyken, 2020 yılında bu rakam 50 milyar seviyesinde olacak. Yani nesneler gitgide akıllı bir hale gelirken, birbirleriyle daha çok ilişki kurmaya başlayacaklar. Giderek artan drone kullanımı buna bir örnek olarak gösterilebilir.

Yapay Zeka

2016 yılında robotlar ve yapay zeka en çok konuşulan konulardan biriydi. Doğal olarak 2017 teknoloji trendleri arasında, pek çok marka yapay zekaya yatırım yapmaya devam edecek. Böylece basit, emek yoğun işler yapay zekaya sahip robotlara yaptırılırken, insanlar katma değeri yüksek işlere odaklanabilecek. Kısacası robotlarla iş bölümü yapmaya hazır olun!

Üç Boyutlu Yazıcılar

1980’li yıllarda başlayan üç boyutlu baskı teknolojisi artık resmen hayatımızda. Üretimde maliyetlerin düşmesini sağlayacak bu teknoloji, sağlıktan beslenmeye kadar çok farklı alanlarda da kullanılacak. 2017’de ülkemizde de bu konuda düzenlenecek olan sergi ve fuarlar bu gelişimin göstergesi.

Kişisel Sanal Asistanlar

Akıllı telefonların üzerimizdeki hakimiyeti artarken, kişisel asistanlara ağırlık verildiği görülüyor. Örneğin 2016’da Apple, Siri’yi üçüncü taraf programcılara açtı. Yani Siri’den ödeme yapmasını istemek de yakında mümkün olacak. Bunun yanı sıra Samsung’un da Galaxy S8 modelinde, Siri’ye benzer bir sanal asistana yer vereceği konuşuluyor.

Giyilebilir Teknolojiler

Akıllı saatler, sanal gerçeklik dünyasına müdahale etmeyi sağlayan eldivenler, stresi kontrol altına alan bileklikler, teknolojik tişörtler vs vs... 2016’da çok farklı türlerini duyduğumuz ve kullanmaya başladığımız giyilebilir teknolojiler, 2017 teknoloji trendleri arasında da yerini almış durumda.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.