Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Bol Para Sinyalini Veren 2017 Teknoloji Trendleri

YAŞA09 Ocak 2017

Önümüzdeki günlerde yaşanacak hangi teknolojik gelişmeler hayatımızı nasıl etkileyecek? İşte 2017 teknoloji trendleri...

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik


Uluslararası araştırma şirketi IDC, sanal ve artırılmış gerçeklik pazarının 2016’da 5.2 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtiyor. 2020’de ulaşması beklenen büyüklük ise 162 milyar dolar. Yani sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları endüstriden eğlenceye, sinemadan sosyal medyaya kadar hemen her alanda kullanılacak.

Nesnelerin İnterneti

Kullandığımız tüm cihazların birbirlerine ve internete bağlanmasını sağlayan bu sistem, tüm bu cihazların her an her yerde birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlıyor. Araştırmalara göre, bugün internete 10-11 milyar adet cihaz bağlıyken, 2020 yılında bu rakam 50 milyar seviyesinde olacak. Yani nesneler gitgide akıllı bir hale gelirken, birbirleriyle daha çok ilişki kurmaya başlayacaklar. Giderek artan drone kullanımı buna bir örnek olarak gösterilebilir.

Yapay Zeka

2016 yılında robotlar ve yapay zeka en çok konuşulan konulardan biriydi. Doğal olarak 2017 teknoloji trendleri arasında, pek çok marka yapay zekaya yatırım yapmaya devam edecek. Böylece basit, emek yoğun işler yapay zekaya sahip robotlara yaptırılırken, insanlar katma değeri yüksek işlere odaklanabilecek. Kısacası robotlarla iş bölümü yapmaya hazır olun!

Üç Boyutlu Yazıcılar

1980’li yıllarda başlayan üç boyutlu baskı teknolojisi artık resmen hayatımızda. Üretimde maliyetlerin düşmesini sağlayacak bu teknoloji, sağlıktan beslenmeye kadar çok farklı alanlarda da kullanılacak. 2017’de ülkemizde de bu konuda düzenlenecek olan sergi ve fuarlar bu gelişimin göstergesi.

Kişisel Sanal Asistanlar

Akıllı telefonların üzerimizdeki hakimiyeti artarken, kişisel asistanlara ağırlık verildiği görülüyor. Örneğin 2016’da Apple, Siri’yi üçüncü taraf programcılara açtı. Yani Siri’den ödeme yapmasını istemek de yakında mümkün olacak. Bunun yanı sıra Samsung’un da Galaxy S8 modelinde, Siri’ye benzer bir sanal asistana yer vereceği konuşuluyor.

Giyilebilir Teknolojiler

Akıllı saatler, sanal gerçeklik dünyasına müdahale etmeyi sağlayan eldivenler, stresi kontrol altına alan bileklikler, teknolojik tişörtler vs vs... 2016’da çok farklı türlerini duyduğumuz ve kullanmaya başladığımız giyilebilir teknolojiler, 2017 teknoloji trendleri arasında da yerini almış durumda.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 11 Ekim 2017

Bir alanda uzmanlaşabilmek, hayata farklı pencereler açabilmek, başarıyı yakalamak ve mutlu olabilmek için “5 Saat Kuralı”nı uygulayabilirsiniz. Başarılı birçok insanın da uyguladığı bu sistem ile bir alanda kolayca uzmanlaşabilirsiniz. Peki özü okuma, düşünme ve deneme üzerine kurulu olan “5 Saat Kuralı” nedir ve nasıl uygulanır? İşte cevabı.

Benjamin Franklin’in Başarısı

Bugün dünyada birçok başarılı insanın uyguladığı bir sistem olan “5 Saat Kuralı” ilk olarak Benjamin Franklin tarafından ortaya atılmıştı. Franklin, 10 yaşında okulu bırakıp babasının yanında çıraklığa başlamıştı. Çalışmayı çok seviyordu ama bir yandan da kitap okuma aşkını ve içindeki öğrenme isteğini bırakamıyordu. Çıraklık ile başlayan kariyeri yıllar sonrasında devlet adamı, mucit, yazar ve başarılı bir girişimci olarak devam etti. Franklin, bu başarılı yükselişini ise hayatında uyguladığı yepyeni stratejisi ile sağlıyordu. Franklin’in uyguladığı sistem şu şekilde işliyordu;

  • Okuma ve yazma için erken kalkmak
  • Kişisel gelişim hedefleri belirlemek
  • Benzer şekilde düşünen her kesim insanlardan oluşan bir kulüp kurmak
  • Fikirlerini deneye dönüştürmek
  • Sabah ve akşamları değerlendirme soruları sormak

5 Saat Kuralı ile Başarı

Hafta içi her gün 1 saat kendinize izin verin! Ama bu izin tamamen uzmanlaşmak ve başarı yakalamak istediğiniz konu ile ilgili olsun. Eğer zaman içerisinde bunu düzenli şekilde yapmayı başarabilirseniz bir süre sonra o konuda inanılmaz bir başarı elde ettiğinizi göreceksiniz.


Okuma ile Başlayın

Franklin’e göre 5 saat kuralının en temel öğelerinden biri kendine zaman ayırmak ve yeni bir şeyler öğrenmekti. Bunu başarmanın en etkili yollarından biri de okuma alışkanlığı idi. Bugün, bilgiye ulaşabildiğimiz kanallar farklılaşsa da halen kitap okumak en değerli öğrenme yollarından biri. Unutmayın Bill Gates başarısını yılda 50 kitap okumaya borçlu olduğunu söylüyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise iki haftada 1 kitap okuyor. O yüzden o küçük çantanıza büyük bir yaşamı sığdırmaktan asla çekinmeyin…

Düşünce Gücünüz Sizinle

Zaman geçtikçe daha fazla öğrenmeye özen gösterin. Bilgi zaten belirli bir noktadan sonra size yetmeyecek. Öğrendiğiniz şeylerin sizler için bir anlam ifade edebilmesi ve öğrendiğiniz konulara ya da yaşadığınız olaylara geniş bir perspektif ile bakabilmeniz için öğrendikleriniz üzerine düşünün. Gerekirse birine anlatarak yahut günün değerlendirmesini sizlere sunacak günlüğünüz ile düşünmeniz, daima uzun süreli hafızanızı aktif kılacak, kavramlarınızı daha değerli tutacaktır.

Deneyin

5 Saat Kuralı’nın en önemli bağlamlarından biri de denemek. Yılmadan, pes etmeden amacınıza daima deneyerek ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki şu an hayatımızdaki birçok başarılı icat sayısız denemeler sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca başarısızlık ile elde edeceğiniz deneyimlerin değerini de unutmayın.

Hayatlarında “5 Saat Kuralı”nı Uygulayarak Başarıya Ulaştığını Söyleyen Ünlü İsimler Kimler?

Elon Musk

Oprah Winfrey

Bill Gates

Mark Zuckerberg