Beyaz Yakalının Kara Günü: Pazartesi

Buradasınız

Yaşa 09 Aralık 2015
Beyaz Yakalının Kara Günü: Pazartesi

Beyaz yakalının bir derdi vardır ki pazar öğle saatlerinde bir iç sıkıntısıyla güne başlar, ağır çekimde geçen zaman ilerledikçe hüzünlerden hüzün beğenir ve hafta başında masasına oturup kahvesini koyduktan sonra bıkkın gözleri ilk mail ile buluşana kadar bu dermansızlık ve buhran devam eder. Bunun adı pazartesi sendromudur. Dev keder.

Aklından Neler Geçiyor?

Aklından Neler Geçiyor?

Peki, pazartesi neden karalar bağlamaya sebep olur? Neyi temsil ediyor? Yoğun çalışma temposunu mu, fedakârlığı mı yoksa bunların hepsini mi? Tamam, ödenecek faturalar, kira, gerçekleştirmek istediğimiz hayallerimiz var ve bunun için çalışmamız gerekiyor. Fakat yolun sonunda bu kadar güzel ödüller beklerken bizi, bu moral bozukluğu da neden?

Titre ve Kendine Gel!

Titre ve Kendine Gel!

Yok yok. Omuzlarından tutup sarsmayacağız. Sadece pazartesiye biraz daha hazırlıklı olmanı sağlayacağız. Bu iş yerini seçerken temel motivasyonun neydi mesela? Maaşının tatmin etmesi mi? Yoksa maaşı iyi olmamasına rağmen başka artıları mı vardı? Belki çalışma ortamı için, belki de yan hakları veya kariyerinde seni taşıyacağı yer için seçtin. E o zaman bu suratın hâli ne böyle? Ne zaman umutsuzluğa düşecek gibi olsan işinin iyi yönlerini hatırla. Çalışmasan yurt dışına tatile gidebilir miydin mesela? Hiç!

Cumadan Pazartesiye Hazırlık Yapılır mı?

Cumadan Pazartesiye Hazırlık Yapılır mı?

Beyaz yakalı için pazartesi demek, bütün hafta ne kadar sıkıntı çekeceğinin bir bir hesaplamasını yapmak demek (Bir pazar günü aktivitesi olarak). Pazar gecesi oldu mu önünde uzanan koca haftanın koşuşturmacası içine içine dolmaya başlar. Bunun üstesinden gelmek için ufak bir yöntem değişikliği tavsiye ediyoruz. Pazartesi günü masana oturup bir anda yığılmış dosyalarla yüz yüze gelmek veya önceki haftadan kalan yarım yamalak işlerin içinden hangisiyle başlayacağını düşünmek, haftaya 1-0 yenik başladığın anlamına gelir. Bunun yerine gel, cumadan hazırlığını yap, bir sonraki haftanın planını gözden geçir. İnan, pazartesi günü geldiğinde kendi kendine yardımcı olmuş olacaksın. Diğerleri nereden başlayacağına bile henüz karar verememişken sen bir çarşamba ya da perşembe gününün kararlılığıyla işe koyulmuş olacaksın.

Hafta Sonunu Dolu Dolu Yaşa

Hafta Sonunu Dolu Dolu Yaşa

Hafta sonunu tatmin olacak şekilde geçirirsen yeni haftaya başlamak o kadar zulüm gelmez. Her hafta sonu dışarlarda vakit geçirmek, konserlerden partilere koşmak zorunda da değilsin. Evde film izleyip kitap okuyarak da dingin ve huzurlu bir hafta sonu tatili geçirebilirsin. Hobiler edinip hafta sonunda kendine eğlence molası verebilirsin. Sürekli aynı şeyleri yapma, televizyonun ya da internetin tepesinde zamanını harcama. Mesela bu hafta sonu ne zamandır ertelediğin dolap detoksu işine girişsen mi?