Başarılı Bir Satış Görüşmesi İçin 5 İpucu

Buradasınız

Yaşa 23 Kasım 2021

iş, görüşme, toplantı, başvuru, başarı, iş hayatı

Bir ürün ya da hizmetin satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmek her ne kadar kolay gibi algılanıyor olsa da oldukça meşakkatli bir iş sürecidir. Satış ve pazarlama sürecini yöneten kişinin güvenilir, insan ilişkileri kuvvetli ve pozitif bir tutum sergilemesi beklenir. Karşılaştığı müşteri profiline hızlı adapte olabilen ve muhatabı karşısında empati kurabilen satış ve pazarlama uzmanlarının da bir adım öne çıktığı bilinen bir gerçek. Başarılı bir satış görüşmesi için 5 ipucunu senin için sıraladık.

Kendini konumlandırmalısın

iş, görüşme, toplantı, başvuru, başarı, iş hayatı, kadın

Satış ve pazarlama dünyası rekabetin üst seviyede olduğu bir iş kolu olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada satış ve pazarlama uzmanının sektör içerisinde kendisini konumlandırması ve tanınması, rakiplerinin bir adım önüne çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca satış ve pazarlamanın bir takım işi olduğunu unutmadan, takımın menfaatlerine yönelik ve takımın imajını zedelemeyecek şekilde tutum sergilemekte de büyük fayda var.

Sürdürülebilir ilişkiler kurmalısın

iş, görüşme, toplantı, başvuru, başarı, iş hayatı, el sıkışma

İş ağı, bağlantılar ve sürdürülebilir insan ilişkileri etkili bir satış ve pazarlama sürecinin en önemli kavramları arasında yer alıyor. Bu noktada satış ve pazarlamanın tek atımlık işlerden ibaret olmadığına inanmalı, ilişki ve iletişimin sürdürülmesi gerektiğinin bilincinde olmalısın.

Hızlı yanıt vermelisin

iş, görüşme, toplantı, başvuru, başarı, iş hayatı

Müşterilerin isteklerine hızlı yanıt verebilen ve çözüm üreten satış ve pazarlama uzmanları rakiplerine oranla daha başarılı oluyor. Bu noktada başarılı bir satış ve pazarlama sürecine dahil olmak ve yönetmek için müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik hızlı ve etkili çözümler geliştirmelisin.

Not almayı ihmal etmemelisin

iş, görüşme, toplantı, başvuru, başarı, iş hayatı, grafik

“Söz uçar, yazı kalır.” şeklinde klişeleşmiş ama bugün halen geçerliliğini sürdüren bir deyimin olduğunu bilmeyen yoktur. Bu noktada müşterilerin ile toplantı halindeyken not almayı ihmal etmemelisin. Bu notlar satış öncesi, sırası ve sonrasında oldukça işine yarayacaktır.

Empati kurmalısın

iş, görüşme, toplantı, başvuru, başarı, iş hayatı, kadın, erkek

İyi bir satış ve pazarlama süreci, isteklere müşterinin gözünden bakabildiğin ölçüde gerçekleşir. Bu noktada iyi bir satış ve pazarlama uzmanının empati kurma yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Ürün veya hizmet ihtiyaçlarına yönelik süreçte satıcı olmaktan ziyade bazı durumlarda müşteri de olmalısın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.