Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

8 Maddede Türkiye'nin "İyi Yaşam" Analizi
8 Maddede Türkiye'nin "İyi Yaşam" Analizi

iyihisset.com

10 Tem 2018

Bu yıl dördüncü kez yapılan QNB Sigorta 360° İyi Yaşam Anketi (QNB Sigorta 360° Well-Being Survey); bu sene 23 ülkeden katılımcıyla, beş ana kategoride iyi yaşam konusundaki algıları ve kaygıları araştırdı. 20-25 dakika süren ve internet üzerinden cevaplanan ankete Türkiye’den 791, tüm dünyadan toplam 14 bin 467 kişi katıldı.

Anketin en dikkat çekici sonuçlarından biri, Türkiye’nin “İyi Yaşam” skorunun geçen yıl ile karşılaştırıldığında %2.7’lik düşüşle 57.3 olması. Yani ankete katılanlar “iyi yaşam” standartlarının düştüğü düşüncesinde. Zira Türkiye iyi yaşam konusunda 23 ülke arasında sondan dördüncü! (Türkiye’nin ardından Tayvan, Hong Kong ve Kore geliyor.) İlk dört ise yine oldukça şaşırtıcı: Hindistan, Nijerya, Suudi Arabistan ve Meksika.

Bu anketin sonuçlarına ve “iyi yaşam” için hayatımızda nelere dikkat etmemiz gerektiğine hep birlikte bakalım...

1. Kendimize ve Yakınlarımıza Daha Çok Zaman Ayırmalıyız

“Ankete katılanlara göre sosyal yaşamdaki olumsuzluğun kaynağı, arkadaşlar ve hobilere ayrılan zamanın azalması. Bununla birlikte, her beş kişiden sadece ikisi aileleriyle yeteri kadar zaman geçirdiğini düşünüyor.” - Bu da demek oluyor ki, kendimize ve yakınlarımıza vakit ayırmıyoruz! Halbuki uzmanlara göre mutluluğun asıl kaynağı, sevdiğimiz kişilerle bol bol zaman geçirmekten geçiyor.

2. Erkekler Fiziksel Kondisyonlarına Daha Çok Dikkat Ediyor

“Türkiye’de fiziksel durum söz konusu olduğunda, erkeklerin kadınlara göre daha iyi durumda olduğu gözlemleniyor.” - Yani, erkeklerin kadınlara göre fiziksel kondisyonları daha iyi! Bu nedenle kadınların özellikle menapoz dönemi sırasında ve sonrasında uygun sporları yaparak ve doğru beslenerek bedensel olarak da güçlü olmaya çalışması çok önemli…

3. Uykusuzluk ve Kilo Problemi Artıyor

“Yine araştırmaya göre, çoğunluğun finansal durumdan rahatsız olduğu Türkiye’de uykusuzluk ve kilo kontrolü de önemli sağlık sorunları olarak kayda geçti.” – Finansal sıkıntıların yarattığı stres uykusuzluğa sebep olurken, uykusuzluk da kilo alımıyla sonuçlanıyor. Bu nedenle stres yönetimini öğrenmemiz genel sağlığımız açısından çok önemli.

4. Stres Seviyemiz Yüksek!

“Türkiye’den ankete katılanlar stres seviyelerinin yüksek olduğunun altını çiziyor. Streslerini yönetmek için buldukları çözüm ise aileleri ve arkadaşlarıyla konuşmak, uyumak ve egzersiz yapmak.”- Stres seviyemizin yüksek olduğu aşikar! Önemli olan stresle nasıl baş ettiğimiz… Bu konuda geleneksel yöntemler çok işe yarayabiliyor.

5. Profesyonel Destek Almakta Fayda Var

“İyi Yaşam Anketi’ne göre Türkiye’de yaşayanların sadece %25’i stres konusunda profesyonel destek alıyor.” – Bu da demek oluyor ki  büyük çoğunluğumuz stres için profesyonel destek almıyor! Halbuki sorunların çözümü için konunun uzmanına danışmak, kısa yoldan çözüme ulaşmamızı sağlayacak…

6. Yaşlılığa Hazır Değiliz

“Türkiye’de kendini yaşlılığa hazır hissedenlerin oranı sadece %40.” – Yaşlılığa hazır olmanın iki yolu var: Birincisi bugünden sağlığımıza yatırım yapmak, ikincisi ise ileriki günler için bugünden birikim yapmaya başlamak…

7. Yalnız Kalmaktan Korkuyoruz

“Ankete göre her üç kişiden biri yaşlılıkta sosyal yaşamdan izole olma endişesi yaşıyor.”- Yalnız kalmaktan korkuyoruz! Ailemizle yakın ilişkiler kurmak, hobiler geliştirmek, üretmeye devam etmek, hayata tutunmanın ve yalnız kalmamanın en iyi yolları…

8. Birikim Yapanlar Geleceğe Umutla Bakıyor

“Yaşlılıkta bakım konusunda kendini hazır hissedenler ise kendi birikimini kullanmayı planlayanlar. Bu kişilerin çalışmaya eğilimli, fiziksel olarak sağlıklı, check-up kontrollerini düzenli yaptıran ve sigortası olan kişiler olması dikkat çekiyor”  – Birikim yapanlar geleceğe hazır! Çünkü bu birikim ileride kendimizi güvende hissetmemizi sağlayarak, daha mutlu bir yaşam sürmemize sebep oluyor.

Anketin sonuçlarında da görüldüğü gibi kaygısız bir gelecek için şimdiden sağlığımıza dikkat ederek bedenimize; birikim yaparak maddi durumumuza yatırım yapmalıyız.

Not:

Ankete katılan 23 ülke: Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Brezilya, İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa, Türkiye,  Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Afrika, Nijerya, Çin, Kore, Hong Kong, Tayvan, Tayland, Hindistan, Endonezya, Singapur, Avustralya, Yeni Zelanda.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.