10 Maddede Kim Bu Girişimci, Nasıl Biri?

Buradasınız

Yaşa 04 Şubat 2016

10 madde

İnsanların ihtiyaç duyacakları ve bayıla bayıla kullanacakları ürün ya da hizmetleri üretmek amacıyla kendi projesini geliştirip kendi işini kurmak isteyen kişilerdir girişimciler. Hayallerini gerçekleştirmek isteyen ve bunu başaran girişimciler ise, çoğu insanda olmayan farklı özelliklere sahipler. Peki, nedir bir insanı girişimci yapan özellikler, işte onlar:

1) İleri Görüşlülük

Yeni bir şey üretmek için şimdide olan yerine, gelecekte ihtiyaç duyulanı görebilme ve doğru tahmin edebilme becerisi gereklidir; bu da ileri görüşlülüktür. Henüz ortaya konmamış bir fikri hayal edip gerçekleştirebilmek herkesin işi değil, girişimcinin işidir ki iş sadece hayal etmekle kalmıyor, doğru analiz ve detaylı araştırma işin önemli parçası.

2) Yüksek Özgüven

özgüven

Girişimcilerin çoğu hevesle projeye başlar, birkaç aksilikte yarım bırakırlar. Başarılı girişimciler ise kendilerinden ve projelerinden o kadar emindirler ki hiçbir zaman yıkılmaz, ayakta kalırlar.

3) Cesur Yürek

cesur yurek

Risk almak cesaret işidir. Yapılmamışı yapmaya çalışmak, eleştirilere meydan okumak, olmaz denileni oldurmak için mangal gibi yürek gerekir. Girişimcilerde bu ateş var.

4) Bilgi Birikimi

bilgi birikimi

Yapmak istediği proje ve sektörün geçmişinden bugününe nelerin yapıldığını, hangi trendlerin uygulandığını, hedef kitleyi, başarılı/başarısız projelerin özelliklerini, gerekliyse teknik bilgileri avuçlarının içi gibi bilmek zorundalar. Aksi takdirde bilmeden maceraya atılmak eller havada “Allah’ım şimdi ne olacak?” diye çaresiz bir pozisyonda kalmaya dönüşebilir çünkü.

5) Zaman Yönetimi

zaman yönetimi

Gerektiği zaman herkesten daha fazla çalışan kişidir girişimci. Ya da bütün gün çalışmayıp kafasını dinlendirmesi gerektiğinde bunu yapabilen kişi. Hayatını ve zamanını iyi programlayıp, en önemlisi de bu programa başında bir denetleyici olmadan, kendi otokontrolüyle uyandır, helal olsundur.

6) Önyargılı Olmamak

önyargı

Hayatta çoğu şey planladığımız gibi gitmez. Sabit fikirli ve önyargılı olmak, hayata karşı meydan okumaktır. Girişimci, olaylar kendi kurgusu dışında geliştiğinde pes etmez, değişen koşulları anlamaya ve bu koşullara göre hareket etmeye çalışır. “Demek ki böyle olması gerekiyormuş.” der, “Olmadı, ben gidiyorum.” demez.

7) Özgürlük

ozgurluk

Kimsenin yapmadığı bir işe soyunan bir girişimci elbette özgür ruhludur. Kendi kurallarını kendi koyar, yolunu kendi çizer, başkalarının hayatlarına ya da planlarına göre hareket etmez. Bu, elbette laf dinlememek demek değildir, söylenenleri ve tavsiyeleri dinledikten sonra kendisine uyarsa değerlendirmeye almaktır.

8) Sorumluluk Bilinci

sorumluluk

Kendi iç disiplini yüksek olan girişimci, hedeflerine ulaşmak için yapması gerekenleri yapmadığında kendisini kötü hisseder. Birlikte çalıştığı başka insanlar varsa, aynı sorumluluk duygusunu ve disiplini onlardan da bekler. Düşünsenize, yepyeni bir proje ile yatıp kalkıyor, ne demek zamanında işi bitirmemek?

9) Liderlik Yeteneği

liderlik

Doğal olarak liderlik yeteneği fazladır çünkü en başta kendi hayalinin lideridir.

10) Çok Yönlülük

cok yonluluk

Sadece üretim yapacağı alanda değil; birçok konuda kendisini ve vizyonunu geliştirmiştir. Bunu zorunluluk olarak değil; hayata olan merakı nedeniyle yapar. Farklı şeylerin peşinde olan birinden bütün gün televizyon izlemesini beklemek saçmalık olurdu zaten.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.