Kanseri Bünyeden Uzak Tutmanın 5 Yolu

Buradasınız

Yaşa 15 Kasım 2016

 

Her yıl dünya genelinde 12.7 milyon kişiye kanser tanısı konuluyor. Sadece kanserden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı, yine dünya genelinde AIDS, sıtma ve tüberküloz hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerden daha fazla. Üstelik bu fark giderek açılıyor. Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 2030 yılında kanser kaynaklı ölümler % 80 artmış olacak.

Hal böyle olunca kanserden korunmayı lüks değil, bir hayat tarzı olarak benimsemeyip uygulamak gerekiyor. İşte bunun için 5 yol:

  1. Bağışıklık sisteminizi destekleyen yiyecekler tüketin

Vücudun kendi ürettiği en güçlü antioksidan olan glutatyon, kanser hücreleriyle  savaşarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu nedenle vücuttaki glutatyon yapımını destekleyici yiyeceklerden tüketmek çok önemli. Kısacası brokoli, kuşkonmaz, avokado, Brüksel lahanası, beyaz lahana, soğan, sarımsak, ceviz, tarçın, zerdeçal, kakule gibi besinleri öğünlerinize mutlaka ekleyin.

  1. Sebze ve meyveyi çiğ olarak yemeye özen gösterin  

Özellikle kırmızı meyveler antioksidan özelliğine sahip. Nar, kırmızı üzüm, çilek, böğürtlen... Meyvelerin yanı sıra sebzelerin içindeki doğal enzimler, çiğ olarak tüketildiğinde maksimum fayda sağlayarak kanser hücreleriyle savaşta daha etkili oluyor.

  1. Şekerli yiyeceklerden koşar adım uzaklaşın

Şekerin bağışıklık sistemine iyi gelmediği artık uzmanlarca kabul edilen bir gerçek. Pek çok çalışma gösteriyor ki, şekerli gıdalar özellikle kolon, meme ve prostat kanserinin neredeyse can dostu. Yani kansere zemin hazırlamamak için her türlü şekerli tatlıyı hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

  1. Çevresel toksinlere maruz kalma oranlarınızı düşürün

Pek çok sağlıklı insanda da kanser hücresi bulunabilir. Ama bunlar zamanla yok olur. Bu hücrelerin artmasını önlemede, çevresel etkenleri kontrol altına almak önemli. Sigara ve radyasyonun yanı sıra evinizde farklı amaçlarla kullandığınız kimyasal maddeler sandığınızdan çok daha zararlı olabiliyor.

  1. Düzenli egzersiz yapın

Spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendirirken, insülin seviyesinin yükselmesinden kaynaklanan kanser riskini düşürür. Bu da vücudunuzda kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyen bir ortam yaratır. Dayanıklılığınızı artıracak egzersiz türlerini tercih etmenizde fayda var.

Kansere karşı bugünden tedbir almak için bir diğer seçenek ise Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası.

Bu sigortayla kendinizi kansere karşı koruma altına alırken ücretsiz olarak Ayrıcalıklar Kulübü’ne üye olabilirsiniz. Ayrıca poliçenizle beraber spor merkezleri, sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok aktivitede de %40’a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.