İyi Olan Kazansın: Bahar Maratonları

Buradasınız

Yaşa 03 Mayıs 2016

Amatör ya da profesyonel fark etmeksizin koşmak, pek çok insan için vazgeçilmez bir tutku. Bahar ayları ise havaların ısınması nedeniyle koşmak için en uygun zaman. Bu yüzden dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu dönemde katılabileceğiniz pek çok maraton bulunuyor. Bahar aylarında Türkiye’deki maratonlara tüm koşucular davetli! Kondisyonunuza güveniyorsanız sizi de bekleriz.

Ultra Maratonlar

Geleneksel 42 km’lik maratonlara göre çok daha uzun mesafelerin söz konusu olduğu ultra maratonlar, dayanıklılık sınayan zorlu arazi yapılarında gerçekleşebiliyor. 24 saatlik, 3 ya da 5 günlük organizasyonlar şeklinde düzenlenen bu maratonlarda pek çok farklı parkurda boy gösterebilirsiniz. 16-17 Nisan’da İznik Ultra Maratonu, 15 Mayıs’ta gerçekleşecek 6. Çekmeköy Ultra Maratonu ve 25 Haziran’daki Sapanca Ultra Maratonu takviminize işaretlemeniz gereken maratonlar.

Yarı Maratonlar 

21,1 km’lik yarı maratonlar, genellikle şehir içi asfalt yollarda gerçekleşiyor. Koşuda amatör olanların tercih edebileceği yarı maratonlar, halkın katılımına da açık. Ülkemizde ise bahar aylarında gerçekleşecek yarı maratonlardan birkaçını hatırlatalım. 24 Nisan 11. İstanbul Yarı Maratonu, 14 Mayıs 6. New Balance Bozcaada Yarı Maratonu, 19 Mayıs Samsun Yarı Maratonu, 22 Mayıs tarihinde Erzurum ve Giresun’da düzenlenen ve her iki ilde de 2.si gerçekleşecek olan yarı maratonlar, katılabileceklerinizden bazıları.

10K Koşuları 

Ülkemizin en ünlü koşusu olan Avrasya Maratonu’nun da dahil olduğu 10 km koşuları, en sık rastlanan maratonlardan. Şehir içi yollarda gerçekleşen bu maratonlardan bazılarının tarihleri ise şöyle: 17 Nisan 3. Bodrum Global Run, 10 Mayıs Zübeyde Hanım Yol Koşusu, 28 Mayıs Cunda Ultimate.

Bonus: Engelli Maratonu

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de engelli maratonları düzenleniyor. Geçtiğimiz senelerde Alanya’da düzenlenen Wings For Life Run organizasyonu, bu sene İzmir’in ev sahipliğinde gerçekleşecek. Tarihi ise 8 Mayıs.

Hangimiz Koşmadık Çılgınlar Gibi?

Maratonun en arkasında çekirdek çitleyenler, sizi de unutmadık! Maratonların en renkli kareleri her zaman sizler oldunuz. Ayrıca kalabalık şehirlerde yaşayanlar olarak otobüs yakalamaya çalışırken olsun, kapkaççı kovalarken olsun hepimiz birer maraton koşucusu kadar koşmadık mı?

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.