İstanbul'un Tuval Apartmanları

Buradasınız

Yaşa 13 Mart 2016

Kaynak

İnsanoğlu olarak doğal alanlara kendi yaşam alanlarımızı bilinçsizce kurdukça renkleri kaybediyor, griye boğuluyoruz. Betonlar dört bir yanımızı sararken, apartmanların arasında bıraktığımız mini minnacık yeşil alanlarla kendimizi avutuyoruz. Neyse ki bazı yetenekli insanlar bu duruma seyirci kalmayı reddediyorlar. Şehrin gri tonlarına karşı sprey boyaları ve fırçalarıyla savaş açan sokak sanatçıları, İstanbul’u bir sanat galerisine dönüştürüyor.

Desteklenmesi Gereken Bir Oluşum: Mural İstanbul

Kaynak

Eski zamanlarda şehirlerin prensesi sayılan İstanbul, günümüzde kötü tasarımı ve beceriksiz şehir planlamasıyla bizleri sıkıyor, boğuyor ve depresyona sokuyor. Kimi suçlamalıyız? İki seçeneğimiz var: Hiç kimse ve herkes. Çünkü İstanbul’u grilere boğan zihniyet ne kadar suçluysa, ona seyirci kalan zihniyet de o kadar suçludur.

Suçlu aramakla ya da şikâyet etmekle çirkinlikler güzelleşmiyor. O yüzden mızmızlanmayı bırakalım ve İstanbul için güzel şeyler yapmaya çalışan tüm oluşumlara destek verelim. Mesela, son yıllarda yaptıkları sokak etkinlikleriyle İstanbul’un apartmanlarını sanat eserlerine dönüştüren Mural İstanbul oluşumuna. Hem yurt içinden hem de yurt dışından getirilen yetenekli sokak sanatçılarıyla, İstanbul giderek renkleniyor, canlanıyor.

Grafiti: İlk Sanat

Kaynak

Grafitiyi modern bir sanat olarak düşünmeyin, çünkü tarihi en az bizim kadar eski. Neolitik ve Kalkolitik dönemin mağarada yaşayan insanlarını hatırlayın, onlar da duvarlara resimler çiziyorlardı.

Sanat Dallarının En Asisi: Grafiti

Kaynak

Geçmişten bu yana muhalif yapısını koruyan grafiti sanatı, her zaman için halkın görülmeyen ya da görülmek istenmeyen bölümünün sesi olmuştur.

Teknoloji Sanatı da Geliştiriyor

Kaynak

Son yıllarda gelişen teknolojiyle beraber, sanatçılar hem yeni bakış açıları kazandılar hem de daha kaliteli ekipmanlara sahip oldular. Hem gerçekçi hem de gerçeküstücü akımlar eski zamanlara oranla çok daha başarılı ve hayret uyandırıcılar.

Neşeli Sokaklar, Rengârenk Duvarlar: Mural

Kaynak

Apartmanların sıkıcı boş cephelerine, eski fabrikaların çirkin duvarlarına sokak sanatçıları en uçuk hayallerini püskürtüyorlar. Bu, tüm dünyayı bir süredir sarmış bir akım, ülkemizde ise son yıllarda popüler olmaya başladı. Kendi mutsuz dünyalarına tüm insanlığı çekmek isteyen bazı kişiler bu akımı vandallık olarak görseler de İstanbul hem fikir: Şehir sanatla güzel.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.