İletişim Sorunları Yaşayan Iris'in Kedi Sahibi Olduktan Sonraki Değişimi

Buradasınız

Yaşa 20 Temmuz 2016

Dikkat: Uzmanlar bu yazının insanda hemen bir kedi sahiplenme isteği oluşturabileceği konusunda okurları uyarıyor! “-Hangi uzmanlarmış onlar? –Sürekli gereksiz uyarı yapanlar uzmanlar, hani şu gazetelerin arka sayfalarında çıkanlardan.”

Evlerimizi neşelendiren evcil hayvanlar, çocukların iletişim yeteneklerini de geliştiriyor, biliyor muydunuz? Evet; belki her yere tüylerini bırakıyorlar, bazen etrafı dağıtabiliyorlar, kimi zaman da aşırı tripli bir sevgiliye dönüşebiliyorlar ama çoğumuz bu konuda hemfikir: “Evcil hayvanlar aşırı tatlı ve eğlenceli!

Ev İşlerine Asla Yardım Etmeyen En Yakın Dostlarımız

Bizim için neşe kaynağı olan kediler, başkalarının hayatında çok daha önemli bir yere sahip olabiliyor. Örneğin otizm sorunuyla doğan ve kimse ile iletişim kuramayan Iris Grace’in hayatı, ailesi bir kedi sahiplendikten sonra tamamen değişti.

İngiltere’nin Leicestershire kentinde yaşayan Iris’in annesi Arabella’nın anlattıklarına göre, şimdiki kedileri Thula’yı sahiplenmeden önce Iris hiçbir şekilde sesli iletişim kurmuyor, isteklerini işaret ederek anlatmaya çalışıyormuş. Arabella, Iris’in Thula’dan önceki halini şu kelimelerle anlatıyor:

“Kendi dünyasına sıkışmış ve ulaşılamaz.”

 

Kelimelerden Daha Samimi Bir İletişim

 

Kedi Thula eve ilk geldiğinde Iris onunla hemen anlaşmış; ilerleyen zamanlarda da hiç ayrılmaz iki arkadaşa dönüşmüşler. Iris’in iletişim becerileri günden güne iyiye gitmeye başlamış ve artık iletişim kurarken sesini kullanır olmuş. Iris’in inanılmaz değişimini şaşkınlıkla ve keyifle izleyen anne Arabella duygularını şöyle ifade ediyor:

 “Ne yemek, ne izlemek ya da ne yapmak istediğini artık bana mutlulukla söylüyor, Thula’nın onu bu şekilde değiştirebilmesi tam anlamıyla bir mucize.”

Aslında bu bir mucize değil; sadece bize kelimelerden öte bir iletişim şeklinin olduğunu kanıtlayan bir durum. Iris hayatında ilk defa bir canlıyla iletişim kurabildi ve böylece insanlara güven duymayı öğrendi.

Bir Bakıcıdan Çok Daha Yetenekli Olan Kedi

“Iris uyumakta zorluk çekerdi. Şimdi, sabah erken kalkıp “kankası” Thula ile oynamak için hemen uykuya dalıyor. Eskiden saç kesmek ya da parka gitmek gibi diğer aileler için normal olan aktiviteler, bizim için oldukça travmatikti. Thula yanında olduğu sürece Iris bu aktivitelere mutlulukla katılıyor, sorun çıkarmıyor.” cümlelerini kuran Arabella, evlerine bir kedi aldıkları için çok mutlu.

“Iris’in rahatsız bir şekilde uyanıp ağladığı gecelerde, Thula’nın onu nasıl sakinleştirdiğini gördüm. Iris oyun hamurlarıyla oynarken Thula yanında duruyor ve onu gözlüyor, fırsat bulduğu anda da oyunlarına katılıyor. Birbirlerini ilk gördüklerinden beri o kadar rahat iletişim kuruyorlar ki sanki ezelden beri tanışıyor gibiler.”

Bilim de Onaylıyor

Iris, onun üstüne titreyen bir ailesi ve en yakın dostu Thula olmasa belki de hayatı boyunca kimseyle iletişim kuramayan toplum dışı insanlardan olacaktı. Üstelik tüylü dostlarımızın yararları bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda.

Missouri Üniversitesi İnsan-Hayvan Etkileşimi Merkezinde araştırmacı olan Gretchen Carlisle, otistik çocukların terapötik (tedavi edici)  hayvanlarla beraber iletişim yeteneklerini çok daha kolay geliştirebildiklerini birçok kez canlı olarak gördüğünü söylüyor. Ayrıca 2012’de Fransa’da birçok aileyle yapılan araştırmaya göre de iletişim sorunları olan çocuklar, evcil hayvanlarla beraber bu problemi kolayca çözümleyebiliyorlar.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.