Hayallerdeki Mekânların Gerçeğe Dönüştüğü Yerler

Buradasınız

Yaşa 27 Mart 2016

İnsanoğlunun hayal gücü sınırsız, şimdiye kadar o kadar fazla hayali mekân yarattık ki hepsinden bir liste oluşturmaya çalışsak, muhtemelen bir kütüphaneyi dolduracak kadar veri elde ederiz.

Özellikle yazarların ortaya çıkardığı bu gerçeküstü dünyalar, sinema endüstrisi tarafından sıkça kullanılır. Stüdyo olarak kullanmak için tasarlanan bu mekânlar, çekimler bittikten sonra çoğu zaman hayranların filmin atmosferini deneyimleyebilmeleri için halka açılır. Kimi zaman da bir girişimci tarafından hayali ortamlar gerçeğe dönüştürülerek bir iş kolu yaratılır.

Yeni Zelanda’da Bir Hobbit Köyü

Kaynak

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden aşina olduğumuz Shire, Yeni Zelanda’nın Hobbinton bölgesinde şu an gerçeğe dönüşmüş durumda. Russell Alexander’in sahibi olduğu ve koyunlarını otlattığı 10.000 dönümlük çiftliğin etrafına 44 tane Hobbit evi serpiştirilmiş.

1999 yılında düzenlenen bu sevimli köy, 2011 yılında “Hobbit” filminin çekimleri için tekrar elden geçirilmiş. Şimdilerde ziyaretçilere açık bir eğlence yeri olarak kullanılan vadide “Yeşil Ejderha Pub”, “Parti Ağacı” ve “Çift Kemerli Köprü” gibi yapılar da bulunuyor.

Van Gogh’un Tuvalinden Ortaya Çıkan Oda

Kaynak

Chicago Sanat Enstitüsü, 2016 yılında Van Gogh’un en güzel eserlerini içeren bir sergi düzenliyor. Van Gogh’un başyapıtlarından biri olan “Bedroom in Arles” resmi de bu etkinlikte sergilenecek. Sergi düzenleme konusuna yeni bir yaklaşım getirmek isteyen enstitü yetkilileri, tuvale yansıtılmış olan odayı gerçeğe dönüştürmüş.

Sergiye katılan sanatseverler Van Gogh’un yatak odasını kiralayarak, bizzat tabloda betimlenmiş mekânda yaşama deneyimine sahip olabiliyorlar.

Moda’da Breaking Bad Rüzgârları 

Kaynak

Yetenekli bir kimya öğretmeninin akciğer kanseri olduğunu öğrendikten sonra uyuşturucu piyasasına girişini anlatan dizi, izleyiciler tarafından büyük bir beğeniyle izlenmişti. Sadık bir hayran kitlesine sahip Breaking Bad dizisindeki laboratuvar atmosferinin oluşturulduğu kafenin ismi Walter’s Coffee Roastery. İlginç bir kahve içme deneyimi yaşamak istiyorsanız, bu kafeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Star Wars Hayranlarının Görmesi Gereken Ülke: Tunus 

Kaynak

George Lucas, Star Wars filminin 1977 yılındaki ilk çekimleri için Tunus ülkesinin antik Tozeur bölgesini mekân olarak kullanmıştı. Star Wars seti, Sahra Çölü’nde hâlâ kurulu olarak duruyor ve ziyaretçilere açık. Tatooine gezegeninde bir yürüyüşe çıkmak isteyenlere duyurulur.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 16 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.