Haritalardan Silinmeden Gidip Görülmesi Gereken Yerler

Buradasınız

Yaşa 02 Aralık 2016

Kimi sular altında kalma kimi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Dünyanın dengesi bozuldukça bir bir yok olan bu güzellikleri, en azından torunlarınıza anlatabilmek için mutlaka görmelisiniz.

Tac Mahal

Kıyısında yer aldığı Jumna Nehri, Tac Mahal’in temellerine zarar verdiği ve beş yıl içinde bu eşsiz yapının yıkılabileceği söyleniyor. Dünyanın yedi harikasından biri olarak anılan Tac Mahal, romantik görünüşü ile gören herkesi büyülemekle birlikte tarih boyunca birçok ünlü şair ve yazara da ilham kaynağı oldu.

Maldivler

Küresel ısınma nedeniyle eriyen buzlar, yakın zaman içinde Maldivler’i sular altında bırakabilir. Hint Okyanusu’nda bulunan bu cennet adaların kurtarılması için uzmanlar çalışmalarını sürdürüyor.

Büyük Set Resifi

Mercan Denizi’nde bulunan Büyük Set Resifi, 2900 resif ve 900 adadan oluşan 2,600 km genişliğe yayılmış alanı ile dünyanın en büyük resif sistemi. Dünya mirasları listesinde yer alan bu resif de küresel ısınmadan kaynaklanan fırtınaların tehdidi altında. Burası, özellikle dalış meraklıları tarafından görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Lut Gölü

Yeryüzünün en alçak ve en tuzlu gölü olan Lut Gölü, nam-ı diğer Ölü Deniz, küresel ısınma nedeniyle kuruma tehlikesi altında. Diğer taraftan gölün iki kıyısında yer alan (Ürdün ve İsrail’deki) fabrikaların kirli atık boşaltımı, göle zarar veren faktörlerin başında yer alıyor.

Galapagos Adaları

Büyük Okyanus’un doğusunda yer alan Ekvator’a bağlı olan bu takımadalardaki pek çok canlı türü, avcılık ve turizm nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Özellikle cruise gemileri buradaki ekosistemi mahvediyor. 

Venedik

Kanalları ve kanalları içinde dolaşan gondollarıyla dünya üzerindeki en büyülü yerlerden biri olan Venedik de sular altında kalma ihtimali olan yerlerden. Kapıları sulara açılan Venedik evlerinin, Adriyatik denizinin özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerindeki hareketleri nedeniyle sel altında kalma riski de bulunuyor.

Hasankeyf

Tarihi 10 bin yıl öncesine kadar giden Hasankeyf, Dicle üzerinde yapılması planlanan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali baraj gölü nedeniyle sular altında kalma ve tüm kültürel hazinesini yitirme tehlikesi ile karşı karşıya. Tarihe tanıklık etmek istiyorsanız ölmeden görülmesi gereken yerler listesine Hasankeyf’i mutlaka ekleyin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.