Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yeni Yıla Şahane Bir Başlangıç Yapmanızı Sağlayacak Hafta Sonu Rotaları
Yeni Yıla Şahane Bir Başlangıç Yapmanızı Sağlayacak Hafta Sonu Rotaları

iyihisset.com

09 Oca 2019

Yeni yıl sadece yeni kariyer hedefleri değil, aynı zamanda görülecek yeni yerler ve edinilecek yepyeni deneyimler demek! Döviz kurları yükseldiğinden bu yana yurt dışı seyahat artık çok daha külfetli hale gelince, yanı başımızda duran ancak çoğu zaman ıskaladığımız güzelliklere odaklanalım istedik.

İşte yeni yerler görürken yenilenmek ve ruhunu tazelemek isteyenler için İstanbul’a çok yakın, birbirinden güzel hafta sonu rotaları.

Ovacık Köyü, İstanbul

İstanbul’un o çılgın temposuna sadece bir saat mesafede, üstelik İstanbul sınırları içinde yer alan gerçek bir “köy” olduğunu biliyor musunuz? İşte Şile ilçesine bağlı Ovacık, hem merkeze yakın konumu hem de köy kadınlarının emeklerinin ürünü leziz malzemelerle hazırlanan efsane köy kahvaltıları ile ideal, günübirlik rota. Halkın inanılmaz üretken ve yaratıcı olduğu bu güzel köyde bir günlüğüne köyün olağan işlerine dahil olabilir, yeni deneyimler kazanabilir ve en önemlisi de doğanın kucağında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Cumalıkızık, Bursa

Son yılların en popüler hafta sonu rotalarından Cumalıkızık’ın bu kadar ilgiye mazhar olmasının nedenini ancak gidince anlıyorsunuz. Çünkü 700 senelik bir Osmanlı köyü olan Cumalıkızık; iyi korunmuş tarihi yapıları, el değmemiş taşları ve sanki o yılların naifliğini taşıyan güzel insanları ile sanki zamanın derinliklerinden fırlamış gibi. İstanbul’a sadece iki saat mesafedeki bu köyü bir Uludağ ziyaretinizin sonuna da ekleyebilirsiniz.

Adatepe, Balıkesir

Kaz Dağları üzerinde kurulmuş eski bir Rum köyü olan Adatepe aynı zamanda dünyanın oksijen açısından en zengin ikinci yerleşim yeri unvanını da taşıyor. Mübadele sonrası terk edildiği için şu anda sadece 30 hane ve taş binalarda kurulu butik otellerden oluşan bu muhteşem köyde kaldığınız süre boyunca dünyanın en nitelikli zeytinyağlarını tadabilir ve İda’nın o mistik havasını ruhunuza çekebilirsiniz.

Kumbağ, Tekirdağ

Tekirdağ’ın uçsuz bucaksız üzüm bağları ve temiz sahilleri ile ünlü bölgesi Kumbağ, özellikle İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yaşayanlar için çok pratik bir hafta sonu rotası. Bölgenin bakir doğası ve denizinin tadını daha iyi çıkarmak için yaz ve bahar aylarında ziyaret edebileceğiniz gibi, Kumbağ’da kış aylarında şömine başında keyif yapmak için de bir sürü seçenek bulunuyor.

Odunpazarı, Eskişehir

Yüksek hızlı trenler sayesinde keyifli bir tren yolculuğu ile ulaşılabilen ve Türkiye’nin belki de en düzenli kentlerinden olan Eskişehir’in merkezindeki Odunpazarı ilçesi kesinlikle bir hafta sonu ayırmayı hak ediyor. Merkez ilçe olmasına karşın otantikliğini tamamen koruyan ve binaları özenle restore edilen bu ilçeye giderseniz, meydandaki salaş lokantalarda / kahvelerde mola verin. Cuma günü kurulan pazara gidin ve bol bol fotoğraf çekin!

Mudurnu, Bolu

Türkiye’de bulunan 15 Citta Slow (Sakin Şehir) arasında yer alan Mudurnu, hem İstanbul hem de Ankara’ya yakınlığı ile hafta sonu turistlerinin en sevdiği rotalardan biri. Mimarisi ve genel karakteri ile Safranbolu’yu andıran bir Osmanlı mirası olan Mudurnu’yu Safranbolu’dan ayıran özelliği ise henüz o kadar turistikleşmemiş olması. Abant Gölü ve milli parka yakınlığıyla da ideal bir durak olan Mudurnu’da bulunan birkaç ev yemeği lokantasının dünyaca ünlü şefler tarafından köşe yazılarına konu edildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Kısa ya da uzun fark etmeksizin tüm seyahatlerinizde daima güvenle keşfetmek istiyorsanız, her anınızda yanınızda olan Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.