Yeni Yıla Keşfederek Başlayın: Türkiye'de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Tarihi Yer

Buradasınız

Yaşa 18 Ocak 2020

Yaşadığımız toprakların ne kadar değerli bir tarihe sahip olduğunu bilmeyenimiz yok! İlk uygarlıklardan tutun da tarihin en büyük imparatorluklarına kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye toprakları, adeta bir açık hava müzesi!  Böylesine derin bir tarihe ev sahipliği yapan ülkemizin en kıymetli tarihi eserlerinden birkaçını sizler için yazdık.

 

İşte Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken 5 tarihi yer...

 

1. Sümela Manastırı

Trabzon’da yer alan ve M.S. 386 yılında inşa edilen Sümela Manastırı, elbette ki listemizin başında geliyor. Bizans döneminde inşa edilen bu kıymetli yapı; aslında kilise, kütüphane, misafirhane ve kutsal yazmalar için ayrılan bölüm gibi farklı yapılardan oluşuyor. Oldukça geniş bir yapı olan ve sarp kayalıklar üzerine inşa edilen Sümela Manastırı, mimari yapısı ve konumu itibarıyla her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Eğer hala Sümela Manastırı’nı ziyaret etmediyseniz kendisini en yakın zamanda ziyaret etmelisiniz!

 

2. Hasankeyf

12 bin yıllık büyüleyici tarihiyle ziyaretçilerini bekleyen Hasankeyf, Batman ilinde yer alıyor. 1981 yılında doğal koruma alanı ilan edilen Hasankeyf, ne yazık ki günümüzde oldukça hasar görmüş durumda. Tarih  boyunca yüzlerce savaşa ve fetihe göğüs geren Hasankeyf’in yakın zamanda sular altında kalması bekleniyor. Çevresinde binlerce mağara bulunduran bu büyüleyici şehri ziyaret etmek için elinizi çabuk tutmanız gerektiğini söyleyerek devam edelim!

 

3. Nemrut

M.Ö. 163 ve M.S. 72 yılları arasında bu bölgede egemenlik kuran Kommagene Krallığı’nın kralı I. Antiochus tarafından inşa edilen Nemrut, listemizdeki en ilginç yerlerden biri! Ünlü kral I. Antiochus’un atalarına ve tanrılara minnettarlığını göstermek için şehrin en yüksek dağına yaptırdığı bu büyüleyici heykeller, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alıyor. Aslan ve kartal heykelleri gibi heybetli heykellerle karşılaşacağınız Nemrut Dağı, bu yıl da tarih meraklılarını bekliyor!

 

4. Göbeklitepe

Dünyanın ilk ibadet yeri olarak kabul edilen Göbeklitepe’nin 12 bin yılı aşkın tarihi olduğunu duyduğunuzda şaşırabilirsiniz! 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversiteleri’nde çalışan araştırmacıların ortak çabalarıyla keşfedilen ve uzun bir süre yalnızca “tepe” olarak bilinen Göbeklitepe, zaman içerisinde yapılan kazılarla gerçek kimliğine kavuştu ve günümüzde tüm dünyanın konuştuğu bir yer haline geldi. Mısır Piramitleri’nden 7500 yıl, Stonehenge’den ise 7000 yıl daha yaşlı olan Göbeklitepe, derin tarihi ile ziyaretçilerini büyülüyor!

 

5. Aspendos

M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından inşa edilen antik kent, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunuyor. Ticaret yolu üzerinde bulunması nedeniyle her daim önemli bir konuma sahip olan Aspendos; agora, tiyatro, stadyum ve hamam gibi yapılardan oluşuyor. 12 bin kişilik antik tiyatrosuyla dikkat çeken Aspendos, her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret ediliyor. Tiyatro ve konser gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan Aspendos’u mutlaka seyahat rotanıza eklemelisiniz!

 

Kaynak:

https://blog.obilet.com/turkiyenin-en-populer-20-tarihi-yeri/

https://www.neoldu.com/turkiye-tarihi-yerleri-33954h.htm

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.